Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6. júna 2013 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Moderné spotrebiče šetria náklady i životné prostredie

BRATISLAVA 6. júna – V našich kuchyniach sa spotrebuje veľa vody a energie, nehovoriac o odpade. Nie je až také ťažké znížiť nadmernú spotrebu. Existujú jednoduché triky a riešenia pre každodenný život u vás doma, ktoré šetria životné prostredie i peniaze. Výrobky šetriace vodu a energiu sú navyše moderné, pekné a praktické.

Energia
Približne 40 % energie v domácnostiach sa spotrebuje v kuchyni. Preto je veľmi dôležité vybrať tie správne domáce spotrebiče a optimalizovať ich spotrebu. Vyberte si spotrebiče IKEA, ktoré patria do skupiny A+ alebo A++, ktoré šetria nielen životné prostredie, ale i vaše peniaze.

Automatická kontrola vlhkosti zabudovaná v chladničkách IKEA chráni pred vytváraním ľadu, takže nestúpa spotreba energie. Premyslený dizajn chladničky FROSTIG SC155 šetrí životné prostredie – zabraňuje úniku studeného vzduchu pri otváraní dvier, takže šetrí energiu. Skladovaním jedla v dózach a pohároch, znížite vlhkosť vo vašej chladničke a taktiež spotrebujete menej energie.

Je dokázané, že 3 mm ľadu v mrazničke zvyšujú spotrebu energie až na 75 %. Odporúča sa udržiavať teplotu na 5 °C v chladničke a -18 °C v mrazničke. Každý stupeň navyše nad odporúčanú hodnotu, zvyšuje spotrebu o 5 %.

Teplo z rúry, umiestnenej blízko chladničky alebo mrazničky spôsobuje, že musia chladiť viac a spotrebujú prirodzene viac energie. V praktickej kuchyni spotrebiče, ktoré vytvárajú teplo alebo chlad by nemali byť umiestnené vedľa seba. IKEA odporúča jednoducho oddeliť ich skrinkou alebo policou.

Šetrite energiu a peniaze s LED žiarovkami. Používanie LED žiaroviek LEDARE s veľmi nízkou spotrebou energie a so životnosťou 20 000 hodín by mohlo byť prvým krokom. Ďalším môže byť LED osvetlenie pracovnej dosky.

Žiarovky SPARSAM šetria energiu a náklady. Ich životnosť je 8 – 10-krát dlhšia v porovnaní s klasickými žiarovkami. Spotrebujú o 80 % menej energie a sú šetrnejšie k životnému prostrediu.

Voda
Domácnosti sa podieľajú až 15 % na svetovej spotrebe vody. Spotrebu vody znížite regulovaním množstva napúšťanej vody do drezu. Skvelým pomocníkom je vodu a energiu šetriaci prevzdušňovač v kuchynskej batérii RINGSKÄR. Zmiešava vodu so vzduchom a znižuje tak spotrebu vody o 30 %. Všetky batérie IKEA majú funkciu redukcie prietoku, takže šetria vodu i energiu.

Ak zastavíte vodu vždy počas umývania rúk, ušetríte až 6 litrov vody.

Skladovanie a varenie jedla
V odpadkoch končí až štvrtina kúpených potravín, skôr ako ich stihneme skonzumovať. IKEA ponúka rôzne dózy, napríklad séria IKEA 365+, JÄMKA a RARITET; v rozličných veľkostiach, vzoroch a materiáloch. Menšie dózy IKEA 365+ majú vrchnák s ventilom, vďaka čomu je ideálna na použitie v mikrovlnnej rúre a väčšie dózy majú odnímateľnú mriežku, ktorá sa postará o to, aby si obsah dózy uchoval svoju čerstvosť čo najdlhšie.

Vedeli ste, že používanie pokrievky počas varenia ušetrí 20 – 30 % energie? A vaše jedlo bude dokonca rýchlejšie hotové. Séria STABIL navyše ponúka vložku do hrnca, ktorá umožňuje variť
3 rôzne druhy, napríklad zeleniny v tom istom hrnci. Parný hrniec STABIL šetrí energiu i jedlo pri varení či parení.

Odpad
Dnes je možné recyklovať a znova použiť približne 40 % bežného odpadu z domácností. V skutočnosti však recyklujeme len 19 %. A pritom recyklovať vôbec nie je náročné. Najdôležitejšie je určiť, kde a aký druh odpadu odhodíte. Vybrať správne miesto a kôš, ktorý sa bude hodiť do vašej kuchyne. IKEA ponúka mnoho šikovných riešení.

Môžu to byť napríklad koše RETUR navrhnuté na triedenie odpadu alebo odpadkové koše SORTERA, ktoré môžete na seba poukladať. Aby bolo recyklovanie veselšie, môžete použiť farebné odpadkové koše KNODD. Pri organickom odpade ešte zvážte možnosť kompostovania. Môžete si vytvoriť vlastný kompostér a jeho obsah využiť v záhrade.

O IKEA
IKEA je spoločnosť, so švédskymi koreňmi vyrábajúca zariadenia do domácností. Založil ju v roku 1943 Ingvar Kamprad. Víziou IKEA je „vytvárať lepší každodenný život pre čo najviac ľudí“. Našou obchodnou myšlienkou je ponúkať široký sortiment funkčného bytového zariadenia s dobrým dizajnom za také nízke ceny, aby si ho mohlo dovoliť čo najviac ľudí. IKEA má celkovo 342 obchodných domov v 40 krajinách, z toho 41 obchodných domov vlastnia a prevádzkujú držitelia licencie mimo IKEA Group v 16 krajinách. Obchodné domy IKEA ročne privítajú celkom 590 miliónov návštevníkov. Viac informácií nájdete na www.IKEA.sk

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk.

K téme

Ako GLAMI využíva možnosti AI podobnej ChatGPT na optimalizovanie procesov v módnej e-commerce Milujete pečenie a lahodné dezerty? Tieto jarné novinky budete milovať!

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.