Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. októbra 2013 VyhláseniaOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

MNO navrhli nový inštitút obligatórnych pripomienok pre vládu a NR SR

BRATISLAVA 8. októbra – Mimovládne neziskové organizácie navrhujú v rámci pripomienkového konania k „Akčnému plánu Koncepcie rozvoja občianskej spoločnosti na Slovensku na roky 2014 – 2016“ posilniť v rámci rozvoja občianskej spoločnosti a participácie MNO svoju pozíciu ako predkladateľov pripomienok. Požadujú pri presne určitej podpore zo strany občianskej verejnosti a mimovládnych organizácií povinnosť predložiť všetky relevantné pripomienky charakteru tzv. „obligatórnej pripomienky“ do Vlády SR s povinnou povinnosťou predložiť tieto pripomienky do NR SR. Rovnakú obligatórnu povinnosť navrhujú prijať do legislatívy aj na úrovni samospráv. MNO sú prirodzeným a dôležitým partnerom každej vlády SR pri presadzovaní občianskej spoločnosti a participácie verejnosti k návrhom, novelám a zmenám zákonov vo „verejnom záujme štátu“, takisto ako dôležitým nástrojom na presadzovanie demokratických princípov občianskej spoločnosti. Súčasný stav prijatých „Legislatívnych pravidiel vlády SR“ (schválených uznesením vlády SR z 25. mája 2010 č. 352v znení uznesenia vlády SR z 13. októbra 2010 č. 693, uznesenia vlády SR z 15. decembra 2010 č. 895, uznesenia vlády SR z 2. marca 2011 č. 163, uznesenia vlády SR zo 6. júla 2011 č. 472, uznesenia vlády SR z 23. mája 2012 č. 210, uznesenia vlády SR zo 7. novembra 2012 č. 620 a uznesenia vlády SR zo 6. decembra 2012 č. 680) neumožňuje žiadne legislatívne možnosti, aby sa hromadná pripomienka občanov a MNO ktorú podpísalo viac ako 50 právnických alebo 500 fyzických osôb prerokovala vo Vláde SR a následne dostala na prerokovanie do NR SR. Zdôvodnením odmietnutia väčšiny hromadných pripomienok príslušným ministerstvom je pritom obvykle nedostatok financií príslušného rezortu. Občania aj MNO by mali mať pri relevantnom množstve podporných podpisov možnosť obligatórne prikázať príslušnému ministerstvu aby predmetnú pripomienku/pripomienky predložil do vlády SR a tá následne do NR SR poslancom. MNO preto spoločne navrhujú, aby sa za takúto „obligatórnu pripomienku“ považoval návrh 100 právnických alebo 10000 fyzických osôb. Na úrovni VÚC 50 právnických alebo 5000 fyzických osôb a na úrovni samospráv nájsť „kľúč“ podľa veľkosti danej municipality.
IVRA ako o.z., ktoré sa venuje problematike chudoby a sociálnych služieb, SKTS ako platforma, ktorá združuje viac ako 350 MNO s celoslovenskou pôsobnosťou a zároveň je reprezentatívna celoštátna slovenská organizácia zastupujúca III. sektor SR a je členom Medzinárodnej rady pre sociálny rozvoj ICSW. ICSW má poradné postavenie pri OSN, MOP, UNICEF, UNDP, UNESCO a Svetové ekonomické fórum. Občiansky parlament ako občianska platforma združujúca viac ako 200 MNO s celoslovenskou aj regionálnou pôsobnosťou, Aliancia ZCH ako platforma združujúca 13 organizácií tzv. zriedkavých chorôb s celoslovenskou pôsobnosťou.

IVRA, SKTS, Občiansky parlament, Aliancia ZCH

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

es;mt

K téme

Jediný 7D laser na Slovensku oslávil prvé narodeniny One Day Jazz Fest 2014 sa blíži

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.