Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
30. marca 2013 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Máte dobre poistené bývanie?

BRATISLAVA 30. marca – V tomto roku si asi na tú pravú jar ešte počkáme. Ale otepľovanie sa blíži, aj s rizikom povodní a záplav. Poistenie nehnuteľnosti je v tomto prípade na mieste. Je vaša poistná suma na dom alebo byt v dostatočnej výške? Bude vám stačiť na opravu? Aké sú ďalšie riziká a možnosti poistenia?

Poistenie nehnuteľnosti alebo domácnosti?
Je dobré mať poistený byt alebo dom v osobnom vlastníctve. Poisťovne ponúkajú dva druhy poistenia, ktoré sa navzájom dopĺňajú – poistenie nehnuteľnosti a poistenie domácnosti. Ako hovorí odborníčka na rodinné financie, poistenie nehnuteľnosti sa vzťahuje na pevné stavebné súčasti ako múry, strechu, okná a dvere. Kryje napríklad škody spôsobené požiarom, živelnými pohromami, snehom, nárazom neznámeho vozidla a mnohé iné. „Poistenie domácnosti sa týka vecí, ktoré spadnú na zem, keď otočíte dom alebo byt hore nohami a nie sú pevne spojené s nehnuteľnosťou,“ opisuje s úsmevom Zuzana Vráblová zo Salve Finance. Patria sem napríklad elektronika, nábytok, ale aj veci v nebytových priestoroch ako hobby predmety alebo výstroj domáceho majstra.

Nemusíte sa báť o susedov majetok
Počas bývania v dome alebo byte sa môže stať hocičo. Napríklad, že susedovi vytopíte byt alebo škridla z domu rozbije jeho auto. V tomto prípade je dobré podľa slov odborníčky popremýšľať nad poistením zodpovednosti z vlastníctva nehnuteľnosti a zodpovednosti za spôsobené škody. „Kryje škody tretím osobám, teda nevzťahuje sa na poškodenie vlastnej nehnuteľnosti, ale keď niekomu spôsobím škodu jej užívaním,“ hovorí Vráblová. Tento druh poistenia je väčšinou dobrovoľný, ale tiež je v niektorých prípadoch zdarma k nehnuteľnosti alebo domácnosti.

Záplavy a strata majetku
Poisťovňa vám odmietla poistiť dom, alebo v tom lepšom prípade vám dala rizikovú prirážku. „V prípade opakovaných povodní by mohla poisťovňa odmietnuť poistiť nehnuteľnosť. Zo skúsenosti však viem, že skôr dávajú väčšiu prirážku. Vo všeobecnosti platí, že dom na kopci je vystavený menšiemu riziku ako ten pri rieke,“ vysvetľuje odborníčka postup poisťovní. Bohužiaľ môže nastať aj situácia, ktorá nepoteší ani poistený dom.

Pozor na podpoistenie!
Najväčším problémom slovenských domácností boli podľa odborníčky, hlavne v časoch záplav nízke poistky s nízkou poistnou hodnotou nehnuteľnosti. Ľudia nerátali s tým, že hodnota nehnuteľnosti časom vzrastie. Zuzana Vráblová približuje nepríjemnú situáciu: „Nebolo to tak dávno, keď som sa stretla s prípadom, že klienti mali poistenú nehnuteľnosť na 300.000 Sk (10.000 eur), lebo pred 15-20 rokmi mala takú hodnotu. Dnes by im vďaka takejto poistke poisťovňa výrazne krátila plnenie a to pomerom, akým je podpoistená.“ To znamená, že ak máte nehnuteľnosť v hodnote 120.000 eur poistenú na 10.000 eur, krátenie bude v pomere 1:12. Takže by ste v konečnom dôsledku dostali 12-krát menšiu sumu ako je cena za opravu. Zvyšné náklady by ste museli financovať z vlastného vrecka .

Ak náhodou, volajte ihneď
Predsa len sa vám to stalo? Prasklo vám potrubie, vytopilo susedov a vy neviete čo ďalej? Odborníčka zo Salve Finance radí okamžite nahlásiť udalosť telefonicky: „Poisťovne majú call centrá na hlásenie škôd, niektoré poskytujú asistenčné služby. Odomknú zabuchnuté dvere, zaistia náhradné ubytovanie, zavolajú inštalatéra.“ Dôležité je konať s chladnou hlavou a všetky súčasti bytu mať radšej poistené. Veď sa hovorí, že šťastie praje pripraveným.

Salve Finance, a. s., je jednou z najväčších slovenských nezávislých spoločností poskytujúca sprostredkovanie finančných produktov a služieb. Salve Finance je špecialista na finančné zabezpečenie detí a rodiny, zabezpečenie dôchodku, bezpečné a výhodné vytváranie a zhodnocovanie úspor, zabezpečenie a skvalitnenie bývania a ochranu majetku pred rôznymi rizikami. Viac informácií na www.salvefinance.sk

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk.

K téme

Cestovný ruch v Bratislave: Aké sú jeho najväčšie výzvy a ciele? Spojená škola v Šali: Krok do budúcnosti s moderným vzdelaním a širokou škálou odborov

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.