Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6. októbra 2017 PR správyCestovný ruch od PRservis.skSITA Diskusia()

Liberalizácia staníc STK môže spôsobiť veľké problémy

BRATISLAVA 6. októbra 2017 – V najbližších dňoch bude parlament schvaľovať zákon, ktorý môže zásadne ovplyvniť bezpečnosť na slovenských cestách. Novela Zákona o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách je z dielne Ministerstva dopravy a výstavby SR. Vládni poslanci Peter Náhlik (Smer-SD) a Radovan Baláž (SNS) predložili na rokovanie výboru NR SR pre financie a rozpočet pozmeňovací návrh, vďaka ktorému je ešte možnosť, že poslanci sa stotožnia s obavami odbornej verejnosti.

So zámerom liberalizovať sieť staníc technických a emisných kontrol sa nestotožnili ani členovia výboru. Výbor odporučil ponechať kompetenciu ministerstva určovať sieť staníc technickej kontroly a sieť pracovísk emisných kontrol a ich počty tak, ako je to v platnom znení zákona. Zákon by mal podľa Výboru zmierniť pokuty za chýbajúce emisné či technické kontroly a zvýšiť požiadavky na bezúhonnosť prevádzkovateľov staníc STK, čo je taktiež pozitívom schvaľovacieho procesu a určite motoristov poteší.

Národná asociácia STK pripomína, že bezpečnosti na slovenských cestách omnoho viac prospeje zavedenie zvýšených požiadaviek na kvalitu práce staníc STK, ktoré by zamedzili nedôsledným kontrolám vozidiel zo strany niektorých prevádzkovateľov. Ministerstvu dopravy odborníci z asociácie navrhli 13 konkrétnych bodov, vďaka ktorým je možné systém kontroly zefektívniť. Ministerstvo tieto pripomienky akceptovalo. Nekontrolované a masívne rozširovanie siete by dohľad nad kvalitou výrazne komplikovalo, avšak by malo priamy, masívne negatívny vplyv na nehodovosť a zníženie bezpečnosti na cestách, a to na základe skúseností z okolitých štátov (Poľsko, Česko).

Kapacita staníc STK je dnes dostatočná a prípadná liberalizácia rieši neexistujúci problém. V súčasnosti je na Slovensku limit vyťaženosti staníc STK nastavený na 50 %. Pri nadpolovičnom vyťažení stanice v danom okrese automaticky vzniká priestor pre ďalšiu STK. Tým je zabezpečená dostatočná kapacita liniek STK pre vodičov.

Na Slovensku je v súčasnosti v prevádzke 142 samostatných staníc STK. Ich sieť sa oproti roku 2010 rozšírila o tretinu. Prípadnou liberalizáciou trhu by štát stratil kontrolu nad kvalitou a bezpečnosťou vozidiel v cestnej premávke. Na Slovensku by sa nekontrolovane a nezodpovedne uvoľnila sieť staníc STK bez možnosti ministerstva zvládať dozor nad ňou.

NÁRODNÁ ASOCIÁCIA STKAsociácia „NA STK“ je profesijnou organizáciou zastupujúcou poskytovateľov služieb technickej a emisnej kontroly. Aktuálne združuje 45 subjektov, ktoré prevádzkujú celkovo 49 staníc technickej kontroly v celej krajine.

Hlavnou ambíciou asociácie je byť aktívnym účastníkom celospoločenskej diskusie o zvyšovaní dôveryhodnosti a skvalitňovaní výkonu technických a emisných kontrol. NA STK v minulosti navrhla práve s týmto zámerom zaviesť monitorovací kamerový systém, ktorý dnes využíva každá stanica STK.

K téme

Svet hier prináša nové hry. Zažite poriadnu dávku vzrušenia a zábavy! Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenskej republiky nerešpektuje vôľu poslancov

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Cestovný ruch

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.