Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. júna 2012 PR správyKultúra od PRservis.skSITA Diskusia()

Kresby Gustava Klimta obohatili Viedenský večer v Bratislave

BRATISLAVA 13. júna – Múzeum mesta Viedeň Wien Museum vlastní najrozsiahlejšiu zbierku kresieb Gustava Klimta na svete, ku ktorým sa radia štúdie jeho majstrovských diel, skice, štúdie aktov i erotické vyobrazenia zo všetkých tvorivých fáz umelcovej kariéry. Zbierka mestského múzea zahŕňa 400 listov, ktoré po prvý raz tento rok prezentuje v celej svojej rozmanitosti verejnosti v rámci osláv 150. výročia narodenia výnimočného secesného umelca Gustava Klimta (1862-1918).

Takmer tretinu Klimtových kresieb zo zbierky múzea Wien Museum tvoria štúdie aktov a erotické kresby. K najčastejším témam Klimta tu patria otázky existencie a pominuteľnosti a láska medzi ženami. Objímajúce sa telá alebo milenci sú motívom, ku ktorému sa Gustav Klimt vo svojej tvorbe po mnoho rokov vracal. Tou najznámejšou interpretáciou je svetoznámy obraz Der Kuss (Bozk, 1907/08), ktorého skice sú vo Wien Museum k videniu, ako aj náčrty k Stocletovým vlysom, ktoré danú tému obmieňajú. Samotný obraz Bozku si priatelia secesného umenia môžu pozrieť vo viedenskom Belvederi.

Wien Museum vlastní okrem listov aj niektoré obrazy Gustava Klimta, medzi nimi aj vzácny obraz Emílie Flögeovej (1902), Klimtovej celoživotnej partnerky. Dielo získalo viedenské múzeum do svojej zbierky v roku 1921. Je to jeden z najslávnejších výtvarných diel Gustava Klimta a jeho prvý ženský portrét, v ktorom sa ornament dostáva do popredia celého obrazu.

Hodnotné reprodukcie Emílie Flögeovej a Bozku i ďalších obrazov Klimta si včera, 12. júna prezreli pozvaní hostia na viedenskom večeri, ktorý usporiadala Compress – kancelária mesta Viedeň v Bratislave v budove Reduty. V jedinečnom prostredí nádvoria Bjrna Bjrnsona privítal prítomnú spoločnosť zástupca mesta Viedeň, pán Omar Al-Rawi, poslanec viedenského krajinského parlamentu a obecný radca. Hudobne podfabil atmosféru podujatia viedenský súbor sólistov pod vedením profesora Franza Bilecka. Viedenský večer v Bratislave sa tak symbolicky pripojil k početným výstavám a ďalším kultúrnym podujatiam, ktoré prebiehajú v metropole Viedeň v rámci Klimtovho roka.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx

K téme

Anjelov strážnych máme možno aj vo svojom okolí! Union podporil projekt Vianočnej pošty, písanie listov Ježiškovi môže spestriť čarovná rozprávka Unikátny Modlitebník a k nemu zlatý prívesok ako darček

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Kultúra

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.