Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. februára 2016 PR správyPodnikové info od PRservis.skSITA Diskusia()

Košice Artist in Residence získava v roku 2016 nový rozmer

BRATISLAVA 12. februára – Z KAIR – Košice Artist in Residence sa stalo v roku 2016 samostatné občianske združenie. Projekt bol významnou súčasťou aktivít Európskeho hlavného mesta kultúry a neskôr aj Creative Industry Košice.

Košice, 11. februára – Košice Artist in Residence vznikol v roku 2011 ako jeden z kľúčových projektov pre Košice – Európske hlavné mesto kultúry a naplnil tak jeden zo základných pilierov projektu Interface, a to umelecké mobility.

KAIR funguje na medzinárodnej úrovni. Každá rezidencia je buď o spolupráci so zahraničným umelcom
či organizáciou v Košiciach, alebo o tvorbe slovenského umelca v zahraničí. Za päť rokov už pripravil cez 80 rezidencií a ako samostatné občianske združenie pôsobí od 1. februára 2016.

„Vznik občianskeho združenia nie je rozhodnutie narýchlo, ale niektoré projekty EHMK majú potenciál sa osamostatniť a fungovať aj naďalej ako miestni kultúrni operátori,” hovorí Zuzana Kotíková, ktorá v KAIR pôsobí od roku 2013. V novovzniknutom občianskom združení s ňou bude na rezidenciách pracovať aj umelkyňa a galeristka Petra Housková.

Doteraz sa KAIR radil medzi projekty organizácie Creative Industry Košice. Tá vznikla premenovaním neziskovej organizácie Košice 2013 v septembri minulého roka a naďalej pracuje na projektoch vychádzajúcich z Európskeho hlavného mesta kultúry. Ide predovšetkým o vzdelávanie, rozvíjanie ľudského kapitálu, vytváranie podmienok a profesionalizáciu talentovaných ľudí v meste a zvyšovanie profilu mesta Košice na lokálnej, národnej,
ako aj medzinárodnej úrovni.

„KAIR sa osamostatnil podobne ako festival Biela noc, ktorý bol tiež jedným z kľúčových projektov EHMK. To preto, aby dokázal naplno využiť svoj potenciál. Pre nás ako organizáciu, ale aj pre mesto Košice je dôležité podporovať a vytvárať sieť nezávislých kultúrnych operátorov.” hovorí Michal Hladký, riaditeľ Creative Industry Košice.

„Projekt už nie je v inkubačnej fáze, kedy sa nastavuje štruktúra, ciele alebo partneri. Za päť rokov sa nám podarilo vytvoriť pestrú a stabilnú sieť partnerov v krajinách Európskej únie, ale aj z Ukrajiny, Gruzínska či Japonska,” dopĺňa Zuzana Kotíková.

Najbližšie projekty KAIR budú zamerané na prienik umenia a vedy (tzv. art and science) a tiež nové médiá. Združenie chce postupne rozvíjať spoluprácu aj s lokálnymi partnermi ako je Technická univerzita v Košiciach alebo DIG Gallery, s ktorými pripravuje aj najbližšie rezidencie.

Plány združenia zapadajú do ambície Košíc stať sa súčasťou siete UNESCO Creative City of Media Arts: „Creative Industry Košice bude s KAIR o.z. naďalej úzko spolupracovať. Plánované rezidencie, ktoré spájajú vedu a umenie sú pre nás dôležitým rozvojovým prvkom jednak pre UNESCO kandidatúru, ale hlavne ako spôsob zapojenia vedeckých a vzdelávacích inštitúcií do ďalších projektov,“ dopĺňa Hladký.

Prvá rezidencia Art and Science sa uskutoční v marci v spolupráci s Katedrou kybernetiky a umelej inteligencie Technickej univerzity v Košiciach. So študentmi bude na vytvorení diela niekoľko mesiacov spolupracovať nemecký skladateľ Christoph Reiserer.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx

K téme

dm a jej zákazníci podporili vznik 15 vzdelávacích centier pre marginalizované skupiny Svojím nákupom v dm počas piatkového „Black Friday“ podporíte vznik a vybavenie vzdelávacích centier pre marginalizované skupiny

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Podnikové info

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.