Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. novembra 2015 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

ITAPA 2015: 4. priemyselná revolúcia – posledná šanca pre Slovensko

BRATISLAVA 9. novembra – Vo vyspelých krajinách dnes už naplno prebieha tzv. 4. priemyselná revolúcia – boom inovácií, digitalizácie, internetovej ekonomiky, vytváranie digitálneho trhu. Slovensko musí zachytiť a naplno využiť tento trend. Uviedol to minister hospodárstva SR Vazil Hudák na kongrese ITAPA 2015 v Bratislave.

Podľa Hudáka je práve Ministerstvo hospodárstva SR dôležitým nástrojom k tomu, ako preniesť prvky štvrtej priemyselnej revolúcie do reálneho diania, reálneho biznisu a v prospech slovenskej ekonomiky. Slovensko ako krajina by sa podľa neho malo stať tým, čo dnes voláme „Internet of things“, čiže potrebuje prepojiť kľúčových aktérov z oblastí výskumu, vývoja, praktickej aplikácie výskumu a podnikov, aby spolupracovali. „Súčasný svet a digitálna ekonomika fungujú na základe sieťovania a networking je kľúčový. Naša štruktúra spoločnosti a rozhodovania je však historicky založená vertikálne. Musíme prepojiť jednotlivé subjekty oveľa viac horizontálne a jeden zo spôsobov, akým tomu chce MH SR napomôcť, je vytvorenie národných inovatívnych klastrov. Slovensko má možnosť byť jedným z lídrov, teda nielen tým, kto sleduje, čo sa deje v zahraničí, ale tým, kto je v popredí,“ povedal Hudák.

Zmysel klastrov vidí najmä v prepojení výskumu a vzdelávania na hlavných ekonomických hráčov. Medzi perspektívnymi oblasťami sú podľa neho tie, kde má Slovensko dobrý základ: oblasť automobilového priemyslu, robotizácie, biotechnológií a biomedicíny, informačných a komunikačných technológií.

V súvislosti s vytváraním jednotného európskeho digitálneho trhu minister zdôraznil, že „pre Slovensko ako otvorenú ekonomiku, kde 85% HDP je tvorených v oblasti exportu, je nevyhnutné aktívne sa zapojiť do tvorby digitálneho trhu, lebo to je kľúčom k vedúcemu postaveniu v EÚ v oblasti digitálnej ekonomiky.“

Môže nám v tom pomôcť aj naša budúcoročná pozícia predsedníckej krajiny EÚ – preto je medzi našimi prioritami rozvoj dátového hospodárstva, digitálnej ekonomiky s účasťou malých a stredných podnikov, bezbariérový prístup na celý digitálny trh, digitalizácia verejných služieb a cloud computing, ale aj cezhraničný interoperabilný eGovernment a rozvíjanie digitálnych zručností.

ITAPA (Information Technologies and Public Administration) je nezávislá, top eGov strategická a diskusná platforma, indikujúca aj reflektujúca smerovanie krajiny v oblasti informatizácie. Jej podujatia patria už štrnásť rokov medzi vrcholné v oblasti digitalizácie spoločnosti a verejnej správy v strednej Európe.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx

K téme

Vládna špička na ITAPA: Dezinformácie sú verejný nepriateľ číslo 1. Počas koronakrízy nabrali na sile, musíme začať konať Štát dokáže napredovať podobne ako firma. Len musí zaviesť inovácie

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.