Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
19. marca 2013 PR správyInformačné technológie od PRservis.skSITA Diskusia()

IT manažérov v zdravotníctve trápia zastarané technológie

BRATISLAVA 19. marca – Slovenské zdravotníctvo potrebuje modernizáciu. Zdravotníci majú záujem o monitoring IT prevádzky a zvýšenie výkonu informačných systémov, outsourcing pre nich nie je atraktívny. Aj tieto fakty ukázal prieskum, ktorý realizovala spoločnosť DATALAN, slovenský líder v inovatívnych IT riešeniach, v spolupráci so spoločnosťou IBM. Zameraný bol na monitorovanie stavu IT infraštruktúry a aktuálne IT priority v zdravotníctve. Prieskum bol realizovaný začiatkom roka 2013 a zúčastnili sa ho desiatky najvýznamnejších zdravotníckych inštitúcií na Slovensku.

Najvyššou prioritou IT manažérov v zdravotníctve je nasadenie nových informačných systémov, resp. rozšírenie funkcionality súčasných. Inováciu systémov plánuje 62% opýtaných. Na on-line služby pre pacientov a klientov sa chce zamerať 15% respondentov a celkovú modernizáciu IT infraštruktúry má v pláne 13%.

V oblasti IT služieb sa zdravotnícke zariadenia zaujímajú najmä o manažment a monitoring IT prevádzky (58% respondentov), prenájom technológií (19%) a cloud (16%). Práve podiel druhých dvoch menovaných služieb bol v porovnaní s výsledkami podobného prieskumu realizovaného medzi priemyselnými spoločnosťami vyšší, najmä v prípade cloudových riešení ide o výrazný rozdiel. V segmente sieťových a výrobných podnikov totiž až pre 73% respondentov nie je cloud vôbec prioritou. Záujem prejavený v oblasti zdravotníctva môže súvisieť s tlakom na zvyšovanie efektivity a prístupu k moderným technológiám práve v prostredí obmedzených finančných možností. Naopak, v tomto sektore nie je prioritou outsourcing, uvažuje o ňom len 7% opýtaných.

Jednoznačná odpoveď prišla na otázku, čo je pre respondentov najväčším problémom – nie zastaraný hardvér, ale softvér. Až polovica IT manažérov zdravotníckych zariadení označila za najčastejší problém, ktorý riešia, zastaranosť nasadených informačných systémov, teda aplikácií. Hardvér sa umiestnil na druhom mieste, ale s veľkým odstupom – nedostatočný výkon a rozsah IT infraštruktúry je najväčšou slabinou pre 17% respondentov. Treťou IT výzvou v poradí je slabé prepojenie informačných systémov a dát (12%) „Neefektívne pracovné prostredie oberá zdravotníkov o čas, ktorý by mohli venovať pacientom, alebo vlastnému vzdelávaniu,“ zhodnotil Miroslav Novák, senior account manager pre rozvojové projekty v spoločnosti DATALAN.„Cieľom informatizácie je nielen priniesť do zdravotníctva úsporu času a prostriedkov, ale zároveň zvýšiť komfort pre pacientov i samotných pracovníkov, a znížiť byrokraciu a nedostupnosť informácií o systéme zdravotnej starostlivosti.“

Pre lekárov aj pacientov je okamžitá dostupnosť informácií, ktorú umožňuje elektronická forma, veľmi dôležitá. Ako ukázal prieskum, situácia sa zlepšuje, hoci táto oblasť je IT prioritou len pre 4% opýtaných. Informácie a dokumenty spravuje prevažne vo fyzickej podobe už len tretina respondentov. 38% opýtaných zdieľa dáta elektronicky s partnerskými organizáciami.

Miera virtualizácie v zdravotníctve je v porovnaní s inými segmentmi nižšia. Prieskum ukázal, že v rámci virtualizácie sa zdravotnícke zariadenia v uplynulých rokoch zamerali najmä na servery. Servery a úložné zariadenia má virtualizované 54% dopytovaných organizácií, 42% respondentov má virtualizovaných viac ako 80% serverov. Naproti tomu však až 43% opýtaných uviedlo, že nemá virtualizované žiadne zariadenia. Miera virtualizácie koncových zariadení a operačných systémov je nulová.

Oblasťou, v ktorej slovenské zdravotníctvo dosahuje dobré výsledky, je zálohovanie dát. V prieskume sme nenašli ani jedinú organizáciu, ktorá by svoje dáta nezálohovala. 40% respondentov uprednostňuje zálohovanie na disk, tretina využíva aj kombinovaný spôsob a pätina zálohuje na pásku. Väčšina opýtaných pracuje s dátovými úložiskami v intervale od piatich do 20 TB, túto hranicu prekračuje štvrtina zariadení.

„Priniesť výhody moderných informačných technológií do každodenného života je našou prioritou, či už ide o oblasť samosprávy, školstva, alebo práve zdravotníctva,“ dopĺňa Miroslav Novák zo spoločnosti DATALAN. „Dnes už máme k dispozícii mnoho praktických a efektívnych riešení, je preto načase, aby sa informatizácia zdravotníctva posunula výrazne vpred. “ Modernizácia si však vyžaduje investície a aj táto otázka bola v prieskume zodpovedaná podľa očakávaní. Vyhliadky na investície do IT v tomto roku nie sú optimistické – 81%opýtaných plánuje investície maximálne do 10 000 eur. Čo sa konkrétnych oblastí plánovaných výdavkov týka, do virtualizácie plánuje investície 39% respondentov a do zálohovania dát štvrtina respondentov. Až 41% opýtaných však v tomto roku neplánuje implementovať žiadne nové technológie a IT projekty.

O spoločnosti DATALAN, a. s.
Spoločnosť DATALAN pôsobí na slovenskom trhu od roku 1990 a v súčasnosti je popredným poskytovateľom informačných technológií na Slovensku a v okolitých krajinách. Dôkazom toho je ocenenie IT firma roka, 3. miesto v kategórii Firma roka TREND TOP 2010 a najvýznamnejšie partnerské ocenenia medzinárodných IT spoločností. Hlavnými oblasťami pôsobenia spoločnosti DATALAN sú infokomunikácie, softvér, outsourcing a cloud. Vďaka skúsenému tímu odborníkov, ktorí sú držiteľmi viac než 600 platných odborných certifikátov, spoločnosť úspešne zrealizovala mnohé rozsiahle projekty v oblasti správy dokumentov a informácií, riadenia procesov a spolupráce, optimalizácie IT infraštruktúry, outsourcingu IT a dodávok hardvéru. Prioritou spoločnosti DATALAN je zodpovedné podnikanie a kvalita poskytovaných riešení a služieb, čo potvrdzujú aj európske certifikáty manažérstva kvality ISO 9001:2008, ISO 14001:2004, OHSAS 18001:2007 a ISO/IEC 27001:2005.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk.

K téme

EFSA pokračuje v osvetovej kampani o bezpečnosti potravín Fakulta sociálno-ekonomických vzťahov Trenčianskej univerzity potvrdila status excelentného výskumného pracoviska

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Informačné technológie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.