Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. mája 2014 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Informatizácii pomôže nový zákon o verejnom obstarávaní

BRATISLAVA 22. mája – „Uplynulé roky (2007 – 2013) sú v oblasti informatizácie spoločnosti oprávnene spájané s pomalým čerpaním prostriedkov, s komplikovaným programovaním, nedostatočnými kontrolnými mechanizmami a neprimeranou dĺžkou verejného obstarávania,” konštatoval na Jarnej konferencii ITAPA digitálny líder a štátny tajomník MF SR Peter Pellegrini.

Dĺžku verejného obstarávania považujú za jeden z hlavných problémov nielen dodávatelia projektov eGovernmentu, ale aj samotný Úrad pre verejné obstarávanie. Jeho podpredseda Andrej Holák na jarnej ITAPA oznámil, že do roka by Slovensko mohlo mať úplne nový zákon o verejnom obstarávaní: „Mal by odstrániť byrokraciu, zvýšiť transparentnosť a skrátiť dĺžku procesu obstarávania.”

Podnikateľské subjekty a nevládny sektor od nového zákona očakávajú najmä väčšiu transparentnosť a zúžený priestor pre korupciu. Zaroveň organizátori ITAPA na konferencii avizovali, že začiatkom leta predstavia nový vyhľadávací systém, ktorý bude schopný spätne vyhľadávať históriu všetkých verejných obstarávaní. „Ide o unikátny nástroj na sledovanie efektivity celého procesu – od definovania podmienok obstarávania až po vyhodnotenie, vrátane zisťovania podozrivých dodávateľov a podobne,” povedal riaditeľ ITAPA Michal Ivantyšyn.

Do roku 2020 má Slovensko k dispozícii na informatizáciu spoločnosti 990 miliónov eur. Podľa štátneho tajomníka MF SR Petra Pellegriniho by sa mali prioritne čerpať v oblastiach informačnej a sieťovej bezpečnosti a na racionalizáciu prevádzky štátnych informačných systémov, čo by malo prispieť k lepším a lacnejším elektronickým službám občanom.

O ITAPA
ITAPA je už 13 rokov značkou, ktorá na vrcholnej úrovni zastrešuje spoločenské dianie súvisiace s informatizáciou krajiny a eGovernmentom. Jej prezentačný priestor inšpiruje uznávanými odborníkmi a špičkovými domácimi aj medzinárodnými spíkrami. Jej diskusné fóra sú nielen prezentáciou jednotlivých projektov či názorov, ITAPA sa roky snaží spájať ľudí z verejného a privátneho sektora do konštruktívneho dialógu, z ktorého by mali vyjsť konkrétne riešenia.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx

K téme

Jubilejný 20. ročník súťaže ZlatyErb.sk o najlepšiu internetovú stránku samospráv za rok 2023 Registrácia na odbornú konferenciu iDEME 2023 spustená!

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.