Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. septembra 2016 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Hrozí úplná likvidácia poľnohospodárskej výroby

BRATISLAVA 16. septembra – Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky pripravuje návrh nariadenia vlády SR, ktorý spoplatní vody užívané na zavlažovanie poľnohospodárskej pôdy v krajine. Ten môže byť pre poľnohospodárov likvidačný.

„Poplatky za vodu, ktorá je použitá v závlahových systémoch postihnú najmä južné okresy, v ktorých sa sústreďuje väčšina našej poľnohospodárskej produkcie a je možné, že do roku 2020 takýmto a podobnými opatreniami zlikvidujeme poľnohospodársku výrobu úplne“, upozorňuje podpredseda strany Šanca Szilárd Both . Počas leta vláda zasadala, sľubovala, rozdávala a schválila akčné plány rozvoja v južných okresoch východného Slovenska a na svojej výjazdovej 26. schôdzi rokovala o akčnom pláne rozvoja okresu Rožňava do roku 2020. Slabými stránkami okresu Rožňava sú dlhodobá nezamestnanosť, pričom ekonomickú štruktúru okresu tvoria hlavne obchodná činnosť, poľnohospodárstvo a priemysel. „Dlhodobo tvrdíme, že nádej na udržanie zamestnanosti nie len v južných okresoch a zároveň šanca na zvýšenie potravinovej sebestačnosti je jedine v poľnohospodárstve,“ pokračuje Both. Zavedenie poplatku kompetentní obhajujú ako nevyhnutný krok k ďalšiemu čerpaniu európskych zdrojov. Okresy Sobrance, Sabinov a Trebišov, ktoré rovnako ako Rožňavu navštívila naša vláda, patria svojou tradíciou k poľnohospodárskym a spracovateľským regiónom, to je nepopierateľný fakt. Rovnako je pravdou, že gro miestnych nezamestnaných sa dosiahnutou úrovňou vzdelania a skúseností inde ako v poľnohospodárstve nemá šancu uplatniť. „Apelujeme preto na kompetentných, aby pri zavádzaní nového poplatku, zvážili možnosť zavedenia limitov pre spoplatnenie vody, napríklad pri spotrebe nad 50 000m3, alebo sa snažili určiť čo najnižší poplatok,“ dopĺňa Jaroslava Lukačovičová, podpredsedníčka strany Šanca a poradkyňa združenia podnikateľov Slovenka. „Slovenskému poľnohospodárstvu a zvýšeniu potravinovej sebestačnosti by ale v strede plánovacieho obdobia jednoznačne prospelo prehodnotenie systému čerpania EÚ dotácií a priamych platieb, ktoré sa vyplácajú zo štátneho rozpočtu a refundujú z rozpočtov EÚ. Len takáto systémová zmena môže opäť motivovať a oživiť túto oblasť,“ uzatvára Szilárd Both.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx

K téme

Michael Kolář a jeho triky pre lepšiu jazdu na e-biku Vychutnajte si skvelé letné čítanie. Dojímavý príbeh Domček na konci sveta

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.