Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
20. decembra 2012 VyhláseniaOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Hnutie 99%: Rok po zverejnení spis Gorila odpočíva v pokoji

BRATISLAVA 20. decembra – Pri prvom výročí zverejnenia spisu Gorila sme prišli zapáliť sviečky pred Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky, v ktorého útrobách spis takpovediac odpočíva v pokoji.
Rok po zverejnení spisu Gorila na internete a masových protestoch ľudí si aktéri gorily beztrestne užívajú nakradnuté milióny. Politici na kauzu gorila ochotne zabudli a výsledky vyšetrovacieho tímu sú mizivé. Gorilie praktiky z politiky nezmizli. Nezáujem vyšetriť gorilu a potrestať vinníkov len povzbudia tých, ktorí zo zákulisia ovládajú politikov a politické strany. Pripomíname, že účet za zlodejiny opísané v spise Gorila dosahuje trištvrte miliardy korún.
Jeden z hlavných aktérov sa najnovšie pokúša manipulovať verejnú mienku novou webstránkou o gorile. Gorila ich pritom usvedčuje zo snahy ovplyvňovať verejné súťaže a rozkrádať našu krajinu v spolupráci s politikmi pravicových aj ľavicových strán. Tento čin je podľa nás dôsledkom arogancie a istoty, že ich už nikto nikdy nepotrestá.
„Súčasný stav vecí jeden rok po vyplavení gorily napovrch je smutným predvianočným odkazom pre ľudí, ktorí stáli na námestiach aby dosiahli zmenu.“ – hovorí jeden z lídrov hnutia 99% Ivan Weiss.
Pravicové aj ľavicové vlády kládli vyšetrovaniu do cesty menšie či väčšie prekážky. Dzurindova, Ficova a ani Radičovej vláda nejavili a nejavia skutočný záujem o dôsledné vyšetrenie gorily a tak mohli jednotliví aktéri dlhé roky za sebou zametať stopy. Vďaka tomu sa dnes môžu cítiť nedotknuteľne.

Hnutie 99% ponúklo už pred voľbami návod, ako sa dá efektívne vyšetriť gorila a ako sa dá zabrániť vzniku nových káuz. Preto aj naďalej žiadame:

1. Vyšetriť nečinnosť politikov, SIS a polície v rokoch 2006 až 2012
Žiadame o vytvorenie nezávislej komisie, ktorá umožní dohľad nad vyšetrovaním kauzy Gorila a objektívne informovanie verejnosti. Súčasťou práce komisie musí byť preverovanie, prečo politici, SIS, polícia a prokuratúra Gorilu roky tajili.

2. Zastavenie politizácie polície
Žiadame vrátiť procesnú nezávislosť vyšetrovateľom PZ, skoncovať s priamym vplyvom ministra vnútra na policajného prezidenta a rovnako skoncovať aj s možnosťou odvolať riadiacich funkcionárov polície bez udania dôvodu.

3. Účinnú kontrolu spravodajských služieb
Žiadame vytvorenie postu generálneho inšpektora nad spravodajskými službami. Spravodajské služby potrebujú účinnú kontrolu. Parlament ju nemôže zabezpečiť, pretože poslanci sú reprezentantmi politických strán, ktoré sú v područí goríl a väčšinou nemajú bezpečnostné previerky. Úrad generálneho inšpektora bude mať kompetencie, aby mohol účinne kontrolovať tajné služby.

4. Zastavenie účelových odpočúvaní
Žiadame vytvoriť úrad pre odpočúvanie telefonickej a elektronickej komunikácie. Polícia a spravodajské služby si už viac nemôžu samostatne zabezpečovať odpočúvanie, aby nedochádzalo k jeho zneužívaniu. Aj úrad pre odpočúvanie bude pod kontrolou generálneho inšpektora pre spravodajské služby, čím sa zmenší riziko zneužívania odpočúvania.

To, že žiadny z týchto krokov si za rok neosvojila žiadna z parlamentných strán svedčí o tom, koho záujmy poslanci chránia. Splnenie našich požiadaviek by umožnilo raz a navždy skoncovať s érou goríl.

Za hnutie 99%
Ivan Weiss
Peter Mikletič
Alexander Riabov

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

es;mt

K téme

Pro musica nostra Tyrnaviensi: Sedem dní, sedem výnimočných koncertov, sedem zaujímavých miest Expert spravodajských služieb odhalil nové hrozby pre globálnu demokraciu

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.