Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
4. októbra 2012 PR správyPodnikové info od PRservis.skSITA Diskusia()

Fámy o používaní kyanidu v banskom priemysle nie sú pravdivé

BRATISLAVA 4. októbra – Euromines, organizácia zastupujúca európsky ťažobný priemysel, vydala správu, kde rozptyľuje obavy a ponúka fakty o banskom priemysle a používaní kyanidu sodného. Urobila tak po celoeurópskej kríze dôvery k novým projektom, ktoré sa pripravujú v Európe a narazili na odpor verejnosti.
V Európe sa nachádza množstvo cenného nerastného bohatstva. Dnes máme k dispozícii vyspelú techniku a expertov, rovnako ako prísnu legislatívu, ktorá zaisťuje bezpečné prieskumy a ťažbu nerastných surovín. Táto ťažba nerastných surovín ponúka regiónom Európy príležitosť pritiahnuť investície a zvýšiť tak svoj ekonomický a sociálny rozvoj. Tvrdí v stanovisku Euromines.

Najdôležitejším je popretie nepravdivej informácie, že kyanidové lúhovanie je v Európe zakázané, čo je pravdou iba v dvoch karjinách: Maďarsku a Českej republike. Tvrdenie ochranárov, že kyanid sa nesmie používať ani v Grécku a Nemecku sa nezakladá na pravde.

Zlato je odolné, vďaka svojim jedinečným vlastnostiam a zloženiu, vzduchu, vlhkosti, tlaku či rôznym roztokom kyselín. Kyanid sodný ako jeden z mála chemikálií dokáže rozpustiť zlato z vyťaženej rudy. Výsledkom toho je, že drvivá väčšina banských prevádzok v dnešnom vyspelom svete používa vysoko zriedené roztoky kyanidu sodného na získanie zlata z vyťaženej rudy. Euromines citlivo vníma obavy verejnosti k tejto otázke. Euromines by preto rád vyzdvihol niekoľko faktov o kynide sodnom a jeho bezpečnom používaní v Európe a zároveň o benefitoch udržateľného rozvoja pri ťažbe zlata.

Fakty:

1. Používanie kyanidu sodného je striktne regulované a upravené smernicou Európskej únie (smernica o nakladaní s banským odpadom 2006/21/EC). EÚ zároveň uznáva, že použitie kyanidu sodného je najlepšia dostupná technológia, ktorú poznáme.

2. Používanie kyanidu sodného v Nemecku či Grécku nie je zakázané, ako sa predtým tvrdilo.

3. V súčasnosti neexistuje vhodnejšia a bezpečnejšia alternatíva ku získaniu zlata z vyťaženej rudy než je používanie kyanidu sodného. Európska Komisia takisto konštatuje, že zákaz používania kyanidu sodného by malo za následok koniec zlatého banského priemyslu a ťažba by sa presunula do rozvojových krajín, kde sú nízke environmentálne štandardy.

4. Okrem prísnych požiadaviek EÚ pre oblasť používania kyanidu sodného existuje aj doplňujúca legislatíva na národnej úrovni v jednotlivých členských štátoch. Tá zaručuje preskúmanie a vyhodnotenie zámeru ťažby ešte pred jej prípadným otvorením. Zároveň prikazuje aj rekultiváciu územia.

5. Európska legislatíva súčasne volá po konštruktívnom dialógu medzi banskými spoločnosťami a lokálnymi komunitami, či inými zainteresovanými skupinami.

6. Banský priemysel v Európe pomáha znížiť závislosť európskych krajín na dovoze cenných kovov a materiálov zo zahraničia, najmä z krajín, ktoré majú nevyhovujúce environmentálne či sociálne štandardy. Európa dnes dováža 90% zlata, aby dokázala uspokojiť dopyt po ňom.

7. Investície moderného baníctva podporujú ciele Európskej komisie, ktorá prijala stratégiu a dokumenty podporujúce zlepšenie dostupnosti základných surovín a ich efektívne využitie.

Toto je len zopár faktov, ktoré sú často opomenuté pri diskusii o nových projektoch v oblasti baníctva. Banský priemysel umožňuje človeku efektívne a šetrne získať všetky materiály a suroviny, ktoré potrebuje k svojmu životu. Netreba zabúdať, že takmer všetko okolo nás pochádza z prírody a jej surovín. Či už sú to autá, elektronika alebo medicína. Bez nich si náš život nevieme predstaviť, a preto by sme mali byť konzistentní v našich postojoch k ťažbe a baníctvu, ktoré nám zabezpečujú všetky výdobytky moderného života.

Euromines je strešnou organizáciou, ktorá reprezentuje banícky a ťažobný priemysel v celej Európe. Toto priemyselné odvetvie zamestnáva 280 tisíc ľudí naprieč Európou a malo obrat 48 miliárd eur (v roku 2008). Má veľký potenciál v raste a expanzii vďaka značnému počtu hodnotných nerastných zásob v Európe. Európsky ťažobný priemysel investuje a pracuje v prísne regulovanom a neustále sa meniacom prostredí Európskej únie. Čelí tvrdej konkurencii a pôsobí niekedy aj v nerovných podmienkach na medzinárodnom trhu. Euromines prezentuje zavádzanie moderných dostupných technológií na zabezpečenie prísnych environmentálnych a pracovných štandardov.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Slovenská spoločnosť nie je pripravená na sociálne siete Oklamali ich a poslali do Osvienčimu

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Podnikové info

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.