Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11. júna 2014 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Elektronický testovací systém je už v skúšobnej prevádzke

BRATISLAVA 11. júna – Národný projekt Zvyšovanie kvality vzdelávania na základných a stredných školách s využitím elektronického testovania (E-test) vstúpil v máji 2014 do fázy, kde sa školy zúčastňujú na spustení systému elektronického testovania do prvej fázy skúšobnej prevádzky. Pre jeho tvorcov je veľmi dôležité zistiť spätnú väzbu zo školského prostredia, aby ho vedeli prispôsobiť požiadavkám Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM). Vytvorenie podmienok na postupné zavedenie elektronického testovania ako modernej formy overovania vedomostí je jedným zo základných cieľov národného projektu.

Prvá skupina škôl (cca 20) sa začiatkom mája podieľala na testovaní systému ako takého, aby NÚCEM mohol nastaviť proces organizačného zabezpečenia bezproblémového priebehu testovania v novom elektronickom prostredí. Do overovania systému sa zapojili aj odborní zamestnanci národného projektu, ktorí overovali funkčnosť e-systému pre autorov testových úloh (učiteľov), zamerali sa na elektronizáciu vytvorených úloh a testov ako aj na proces ich schvaľovania.

Druhá skupina tridsiatich škôl už v prostredí elektronického systému, ktorý overila prvá skupina škôl, až do druhej polovice júna zadáva žiakom testy z matematiky, slovenského jazyka, prírodovedných predmetov a z rôznych druhov gramotností. V tomto prípade NÚCEM zaujíma aj kvalita testov vytvorených autormi v projekte.

„Kvalitný bezpečný elektronický testovací systém je pre projekt veľmi dôležitý. Približne 1660 zmluvných škôl ho bude využívať v rámci projektu ale aj po jeho ukončení prostredníctvom licencií. NÚCEM plánuje využiť nový elektronický systém v budúcom školskom roku aj na Maturitu online v približne 300 stredných školách.“, povedala riaditeľka NÚCEM Romana Kanovská a dodala, že z toho dôvodu je potrebné dôsledne overiť a sfinalizovať systém tak, aby bol používateľsky prínosný tak pre školy ako aj pre požiadavky NÚCEM. „V týchto dňoch končíme prípravu distribúcie licencií na štandardné testovania, t.j. na školské testovania do základných a stredných škôl zapojených v projekte a chceme ju stihnúť ešte v tomto mesiaci. Následne v septembri budeme posielať licencie s rozšírenou funkcionalitou certifikačným školám – to sú tie, ktoré budú realizovať certifikačné merania, ako je v základných školách Testovanie 9 online a na stredných školách Maturita online.“, vysvetlila riaditeľka Kanovská.

Nový elektronický testovací systém je unikátny systém, ktorý implementuje spoločnosť IBM, víťaz verejného obstarávania na dodávku tovarov, licencií a služieb nevyhnutných na tvorbu testovacích nástrojov a elektronického testovania žiakov základných a stredných škôl. „Elektronický testovací systém dokáže jednoznačne identifikovať, otestovať a ohodnotiť výsledky žiakov v testoch a slúži aj ako nástroj na tvorbu úloh a samotných testov. Na Slovensku je to v takomto rozsahu unikátne riešenie,“ hovorí generálny riaditeľ IBM Slovensko Martin Murgáč. Systém zabezpečí vytvorenie, klasifikáciu a uloženie tisícok úloh a testov pre certifikačné a školské testovania takým spôsobom, aby nemohlo dôjsť k ich predčasnému zverejneniu. Všetky testy a úlohy vytvorené pre certifikačné testovanie systém podpíše a bezpečne zakryptuje s využitím najmodernejších softvérových technológií. Na vývoji elektronického testovacieho systému, ktorý bol vytvorený na Slovensku, sa podieľala viac ako stovka špecialistov.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Nadácia Henkel Slovensko vyhlasuje výzvu, v ktorej seniorom prerozdelí 65 tisíc Jubilejný 20. ročník súťaže ZlatyErb.sk o najlepšiu internetovú stránku samospráv za rok 2023

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.