Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
89874_pozvanka 676x319.jpg
13. februára 2019 PR správyKultúraHudba od PRservis.skSITA Diskusia()

Dragúni pozývajú na Tanečný dom

BRATISLAVA 13. februára 2019 – Už zajtra, štvrtok 14. februára 2019 sa uskutoční fašiangová tancovačka z Cyklu Tanečný dom, ktorý organizuje a odborne garantuje  o. z. Dragúni v Bratislave už sedemnásty rok.

Za tú dobu sa stalo podujatie rešpektovanou kultúrno-spoločenskou aktivitou, ktorá systematicky prispieva k zachovaniu i rozvoju tradičnej hudobno-tanečnej kultúry v mestskom i vidieckom prostredí. Cyklus Tanečný dom združenia Dragúni je od konca januára oficiálne zaradený na Zoznam najlepších spôsobov ochrany nehmotného kultúrneho dedičstva na Slovensku.

Podľa slov Františka Moronga, prezidenta združenia: „Projekt prepája výsledky etnochoreologických a etnomuzikologických výskumov a dokumentácie  s odborným vzdelávaním a aktívnym zapájaním účastníkov do výučby a zábavy.“  Zameraním i dramaturgiou jednotlivých Tanečných domov sa združenie snaží systematicky prispievať k popularizácii jedinečných fenoménov našej kultúry ako aj k napĺňaniu cieľov medzinárodného Dohovoru na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO.

Štvrtkový Tanečný dom je venovaný tradičným prejavom Horehronia. K výučbe tancov  rómsky „čardáš“ z Telgártu, „šóroví“ a „čardáš“ z Pohorelej  pod  odborným vedením profesionálnych tanečných, bude hrať štýlová rómska ľudová hudba Pokošovci, ktorá patrí k výnimočným reprezentantom hudobnej kultúry regiónu.

Program bude obohatený o  výučbu spevu, ktorú bude viesť etnomuzikologička  Jana Ambrózová  s ohľadom na tému Horehronský viachlasný spev.  V záujme symbolického búrania bariér bude súčasťou večera aj výučba piesne z Telgártu vo verzii, ktorú nepočuť. Umelecká tlmočníčka Barbara Randušková rozpohybuje pieseň do slovenského posunkového jazyka, ktorý bol prednedávnom taktiež zaradení do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. Obdobný workshop si spolu s Barborou Morongovou úspešne odskúšali aj na festivale Pohoda.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Dragúni pozývajú na Tanečný dom

K téme

Otvorenie jubilejnej XX. tanečnej sezóny cyklu Tanečných domov „Na Fašiangy každý vládal…“ platilo v minulosti, platí i dnes?

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Hudba

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.