Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
14. decembra 2012 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Do súťaže proti rakovine krčka sa zapojilo vyše 2 200 žien

BRATISLAVA 14. decembra – Do súťaže o najmodernejšie cytologické vyšetrenie na svete, známe pod názvom LBC, sa počas trojmesačnej osvetovej kampane zaregistrovalo až vyše 2 200 Sloveniek. Ďalšie tisíce žien boli o prevencii informované priamo v gynekologických ambulanciách, ktorých sa do kampane zapojilo vyše 500.

Vyše 200 zbytočných úmrtí žien ročne, 600 nových ochorení, posledné miesto spomedzi 34 krajín OECD v oblasti prevencie rakoviny krčka maternice. Takmer 80 % Sloveniek ignoruje preventívnu cytologickú prehliadku, ktorá ich bezpečne ochráni pred hrozbou rakoviny. Práve kvôli tejto nelichotivej štatistike bola v polovici septembra spustená celoslovenská kampaň na podporu prevencie a najmodernejšieho cytologického vyšetrenia LBC s názvom „Zaslúžim si to najlepšie“. Kampaň zorganizovali cytologické laboratória Medicyt a Cytolabpod garanciou hlavného odborníka MZ SR pre gynekológiu a pôrodníctvo Prof. MUDr. Miroslava Borovského, PhD.

V rámci kampane bola spustená webstránka www.cytologia.sk, kde ženy nájdu všetky potrebné informácie o rakovine krčka maternice a možnostiach prevencie. Súčasťou webstránky je aj odborná online poradňa.

Do kampane sa zapojilo vyše 500 gynekologických ambulancií a tiež internetový obchod exkluzívnej spodnej bielizne www.saxana.sk. Súčasťou kampane bola súťaž o 333 vyšetrení typu LBC v hodnote 25  a o 333 nohavičiek od www.saxana.sk. Každá zaregistrovaná účastníčka zároveň vyhrala jednorazovú zľavu 5  alebo celkovú zľavu 15 % na nákup spodnej bielizne v internetovom obchode. Žrebovanie výherkýň sa uskutočnilo v piatok 14.12.2012 v Bratislave, v priestoroch laboratórií Medicyt a Cytolab.

Do súťaže sa cez www.cytologia.sk zaregistrovalo 2 204 žien. Vyše 70 % z nich boli najmä mladé ženy vo veku od 18 do 35 rokov. Viac ako štvrtina z celkového počtu zapojených bola zo Žilinského kraja, nasledoval Bratislavský a tesne za ním Banskobystrický kraj. Reagovali predovšetkým ženy s ukončeným stredoškolským vzdelaním, ktoré tvorili viac ako polovicu zúčastnených. Väčšina žien uviedla, že bola za posledný rok na preventívnej prehliadke.

„Štatistika kampane ma prekvapila a potešila zároveň, aspoň trochu vylepšuje nelichotivé čísla na Slovensku. Som rád, že téma oslovila najmä mladé ženy, nakoľko s preventívnymi cytologickými vyšetreniami treba začať čo najskôr. Je to najúčinnejšia zbraň proti rakovine krčka maternice, ktorá má u nás, bohužiaľ, stúpajúcu tendenciu a neobchádza ani mladšie ročníky. Ak sa však včasne diagnostikuje, ochorenie je veľmi dobre liečiteľné,“ zdôrazňuje Prof. MUDr. Miroslav Borovský, PhD.

Najmodernejšia cytologická metóda na svete LBC (Liquid-Based cytológia) je na Slovensku dostupná vyše dvoch rokov. Oproti bežnej (konvenčnej) metóde poskytuje LBC presnejšie a účinnejšie identifikovanie predrakovinových bunkových zmien. Z jednej vzorky je tiež možné urobiť viacero vyšetrení naraz.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Bezdymová zóna priniesla množstvo noviniek a festivalových vychytávok Maratón či výlet s partiou. Aké cestovné poistenie sa oplatí najviac?

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.