Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
19. júna 2014 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Dnes sa v Bratislave uskutočnila konferencia iDEME OPIS 2014

BRATISLAVA 19. júna – Predstavitelia samospráv vnímajú ako najprínosnejšie pre svoju činnosť dve elektronické služby OPIS-u : elektronická služba mapového portálu ZB GIS a dátové úložisko DCOM. Taký je výsledok hlasovania spomedzi 15 projektov počas konania dnešnej konferencie venovanej informatizácii verejnej správy. Okrem nich bola verejnosťou ocenená aj služba IOM, čo sú integrované obslužné miesta pre tých občanov, ktorí sa aktívne nezapoja do procesu elektronickej komunikácie s úradmi. Takýchto miest – infokioskov bude už čoskoro vytvorených až 1 200, a to na úradoch a poštách. Informoval o tom generálny riaditeľ sekcie operačných programov na Úrade vlády SR Norbert Molnár. Ďalšou dôležitou informáciou je, že do konca mája bolo funkčných 193 elektronických služieb verejnej správy, ktoré s podporou Operačného programu Informatizácia spoločnosti (OPIS) prinieslo sedem národných projektov prvej prioritnej osi OPIS. V rámci druhej prioritnej osi OPIS už bolo zdigitalizovaných vyše 1,3 milióna umeleckých diel z nášho kultúrneho dedičstva.

Riaditeľ odboru implementácie OPIS-u na ÚV SR Pavol Kopačka skonštatoval, že úspešný projekt je ten, ktorý prinesie želaný výsledok v danom čase. Prijímatelia si čoraz viac uvedomujú svoju zodpovednosť za realizáciu, prevádzku a udržateľnosť každého projektu, a preto je pre jeho úspech nevyhnutné kvalitné projektové riadenie.

Popoludnie konferencie bolo venované aj národným eGovernment projektom. S veľkým záujmom sa stretla najmä prezentácia a praktická ukážka projektu Register adries, ktorého realizátorom je Ministerstvo vnútra SR. Tento nový register, ktorý bude zriadený samostatným zákonom, obsahuje existujúce adresy v štandardizovanom tvare a obsahu. Súčasťou centrálneho registra adries bude aj evidencia lokalizácie adresných bodov, ktorá je nevyhnutná pre zabezpečenie činnosti integrovaného záchranného systému. Pozitívna odozva verejnosti je aj na služby mapového portálu , ktorý je súčasťou národného projektu ÚGKK SR Elektronické služby katastra nehnuteľností – ZB GIS. Tieto služby už dnes využívajú viaceré mestá a samosprávne kraje pre svoje aplikácie, čo si mohli pozrieť účastníci konferencie aj v praktickej ukážke. Generálny riaditeľ Národnej agentúry pre sieťové a elektronické služby (NASES) Rastislav Janota informoval o aktuálnych službách a integračných procesoch Ústredného portálu verejnej správy (ÚPVS).

V rámci pracovného workshopu zameraného na analytické nástroje pri prevencii a detekcii podvodov bola predstavená jedna z nových analytických metód, ktorá dokáže identifikovať hrozbu podvodu z akýchkoľvek druhov dát a databáz. V Slovenskej republike používa takúto metódu Poľnohospodárska platobná agentúra, ktorej metóda predikatívneho modelovania pomohla identifikovať potenciálne porušovanie pravidiel čerpania finančných prostriedkov zo štrukturálnych fondov.

Spomedzi projektov digitalizácie národného kultúrneho dedičstva boli na konferencii iDEME OPIS 2014 prezentované dva národné projekty: Digitálna knižnica a digitálny archív, realizovaný SNK Martin a Digitálne múzeum realizovaný Múzeom SNP v Banskej Bystrici.

Prezentácie z konferencie budú zajtra zverejnené na webe www.ideme.net.

Partnerstvá pre prosperitu
Úrad vlády Slovenskej republiky

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Tauris postavil v Košiciach moderné logistické centrum. Zefektívni distribúciu, zníži dopad na životné prostredie a zlepší pracovné podmienky pre zamestnancov Zriedkavým metabolickým ochorením fenylketonúriou trpí na Slovensku približne 400 ľudí. Ochorenie sa od roku 1975 zisťuje skríningom už v pôrodnici

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.