Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
3. novembra 2014 PR správyInformačné technológie od PRservis.skSITA Diskusia()

Detektívov nahrádzajú odborníci na dáta

BRATISLAVA 3. novembra – Éra lúpežných prepadov bánk síce nekončí, ale čoraz viac ekonomickej kriminality sa dnes pácha v digitálnom svete. Podľa bezpečnostnej firmy Symantec, ktorá urobila celosvetový prieskum na vyše 13 tisíc dospelých používateľoch z 24 krajín, dosahujú priame škody z kybernetickej kriminality ročne objem 113 miliárd USD a neustále rastú.
Novodobí podvodníci sa rýchlo učia pracovať s najnovšími technológiami. Majú sofistikované metódy, ako sa dostať k osobným dátam a heslám, aj čoraz prepracovanejšie techniky pre presun peňazí medzi účtami a krajinami. Preto ich nie je ľahké odhaliť a usvedčiť.
Organizované skupiny podvodníkov sú nebezpečné nielen pre banky a ich klientov, ktorých pripravujú o peniaze, ale aj pre podniky, ktorým môžu kybernetickí zlodeji ukradnúť intelektuálne vlastníctvo či obchodné tajomstvá.
„Väčšina podvodov dnes zostáva nepotrestaná, mnohé dokonca ani nikdy nevyplávajú na svetlo sveta. Náklady, ktoré takto vznikajú, zvyčajne znášajú zákazníci v podobe vyšších cien, alebo daňoví poplatníci v podobe vyšších daní, ak ide o podvody vo verejnej správe,“ hovorí Jozef Benčík, obchodný manažér spoločnosti SAS na Slovensku.
Zákonodarcovia a regulačné orgány sa snažia zavádzať opatrenia, ktoré majú nelegálne aktivity eliminovať, no tie samé pre boj proti podvodníkom nestačia.
„Ak má byť arzenál kompletný, potrebuje verejná správa a zodpovedné firemné oddelenia pokročilú analytiku. Iba pomocou nej je možné v spleti obrovského množstva transakcií, vzorov správania a rozličných udalostí, identifikovať nielen trestnú činnosť, ale tiež porozumieť rizikám a na základe toho pripraviť preventívne opatrenia,“ povedal J. Benčík.
Napríklad len na karuselových podvodoch s DPH prichádzajú európske štáty každoročne zhruba o 100 miliárd eur. Kým v roku 2002 dosahovali úniky na DPH v Belgicku odhadom 1,1 miliárd eur, o desať rokov neskôr to bolo iba 18,5 milióna eur. Karuselových podvodov sa Belgičanom podarilo takmer úplne zbaviť vďaka takzvanému hybridnému detekčnému modelu, ktorý spočíva v pokročilých analýzach dát. Model využíva viacero analytických techník pre odhalenie aj tých najsofistikovanejších podvodníkov.
Ako reakciu na rastúci dopyt po analytických riešeniach pre big data, ktoré naberajú na význame najmä vo verejnej správe a vo finančníctve, otvorila softvérová a poradenská spoločnosť SAS tento rok dedikované výskumné a vývojové centrum v Škótsku, ktoré vyvíja riešenia pre zvýšenie bezpečnosti a boj proti podvodom.
O SAS-e
SAS je najväčšia súkromne vlastnená softvérová spoločnosť na svete. Je popredným poskytovateľom riešení v oblasti biznis analytiky a odborných služieb. Už 38 rokov prináša svojim zákazníkom THE POWER TO KNOW® vďaka svojej oceňovanej analytike. Viac ako 70 000 spoločností v 135 krajinách objavuje prostredníctvom SAS-u inovatívne spôsoby ako zvýšiť svoju ziskovosť, znížiť riziká, predpovedať podvody – premeniť dáta na konkurenčnú výhodu. Na Slovensku má SAS svoje zastúpenie od roku 1995 a špecializuje sa najmä na finančný sektor, telekomunikácie, energetiku a akademickú oblasť. Medzi najvýznamnejších klientov SAS-u na Slovensku patria: VÚB, a.s.; Slovenská Sporiteľňa, a.s.; Tatra banka, a.s.; Unicredit Bank Czech Republic and Slovakia; OTP Banka Slovensko, a.s.; Allianz – Slovenská poisťovňa, a.s.; Kooperativa poisťovňa, a.s. VIG ; Union poisťovňa, a.s; Slovak Telekom, a.s., Štatistický úrad SR a iné. Viac informácií nájdete na: www.sas.com/slovakia.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Agatha Christie a zločin pred 4000 rokmi v starom Egypte Hercule Poirot a zákerný vrah. Hodiny od Agathy Christie v novom vydaní

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Informačné technológie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.