Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stvorka2.jpg
Foto: Bux.sk
7. marca 2023 PR správyKultúraKnihy od PRservis.skSITA Diskusia()

Čo sa oplatí prečítať? Tu sú 4 knižné tipy pre celú rodinu

7.3.2023 – Čítanie kníh znižuje stres, krvný tlak, zlepšuje pamäť a analytické schopnosti, najmä pri detektívkach. Tiež posilňuje sebavedomie, pretože podvedome rozširujete svoju slovnú zásobu, argumentačnú silu a schopnosť presadiť sa… Tak neváhajte a vyberte si z našich štyroch tipov na knižné novinky.

Krásny historický príbeh Sissi – osamelá cisárovná, ktorý vás zavedie do 19.storočia. Do sveta virtuálnej reality vezme mužov kniha Ready Player Two, pokračovanie sci-fi fenoménu, ktorý sfilmoval Steven Spielberg. Tínedžerov určite zaujme Amari a veľký súboj o Lige čarodejníkov a odvážnej Amari. No a deťom urobí radosť milá knižka Pán Králik a nečakaný hosť o tom, že priateľa neraz nájdeme tam, kde ho vôbec nečakáme…

Sissi – osamelá cisárovná (Allison Patakiová)

„Sissi bola zjavne očarujúca žena, ktorá mala veľmi nepredvídateľný, dynamický, dramatický a pohnutý životný príbeh. Jeho veľká časť sa odohrávala na miestach a okolo miest, ktoré slovenskí čitatelia v knihe vychutnajú,“ odkazuje spisovateľka Allison Pataki vo videu pre slovenských čitateľov.

V polovici 19. storočia sa vo viedenských sálach a dvoranách netancoval iba valčík a nepilo sa iba šampanské. Číhali v nich pokušenie, rivalita a vražedné intrigy. Sissi čelí novým nástrahám a protivníkom, ktorí sa ju snažia zahnať do kúta. Obmedzovaná prísnym protokolom a búrlivým manželstvom nakoniec nachádza útechu na zámku pri Pešti. Práve tu bližšie spoznáva uhorského ministerského predsedu grófa Andrássyho, do ktorého sa nechtiac zaľúbi. Tragická správa však donúti Sissi opustiť bezpečné útočisko a vrátiť sa do Viedne – do sveta plného klebiet, závisti a žiaľu.
Sissi bojuje s protichodnou túžbou udržať rodinu pokope a potrebou vymaniť sa z okov nešťastného manželstva. V čase rozpadávajúcich sa monarchií sa usiluje uplatniť si právo na trón po boku manžela, získať lásku svojho ľudu a zachrániť monarchiu.
Dokáže však zachrániť samu seba? Aj o tom je novinka vydavateľstva Ikar Sissi – osamelá cisárovná.

Ready Player Two (Ernest Cline)

Po vyše desiatich rokoch vyšlo pokračovanie akčného, dobrodružného sci-fi Ready Player One od Ernesta Clinea. Jednotku sfilmoval Steven Spielberg, teraz je vonku knižná dvojka Ready Player Two.
Niekoľko dní po víťazstve v súťaži Jamesa Hallidaya urobí Wade Watts objav, ktorý nanovo zmení celý svet. V trezore čaká na dediča miliardárovho majetku vynález snov, vďaka ktorému sa OASIS stane ešte tisíckrát úžasnejší a návykovejší, ako si Wade dokázal predstaviť. Zároveň sa dostane k novej hádanke a znova sa púšťa do pátrania, lebo Hallidayovo posledné zlaté vajce sľubuje tajuplnú odmenu. Proti Wadovi sa však postaví nebezpečný a nečakane silný rival, ktorý na dosiahnutie svojho cieľa neváha obetovať milióny ľudí. Wadovi ide o život a v hre nie je len budúcnosť OASIS-u, ale tentoraz na vlásku visí aj osud celého ľudstva.

Hra teda pokračuje, je to opäť dobrodružné, zábavné, akčné. Dobrá zápletka, staré známe postavy, medzi ktorými to vrie, iskrí a úžasné sú všetky tie popkultúrne odkazy a narážky na filmy, hudbu či slávne osobnosti. Pozrite si video, čo o knihách a filme hovorí teoretik popkultúry a vysokoškolský pedagóg Juraj Malíček. Alebo si vypočujte rozhovor v Knižnom podcaste.

Amari a veľký súboj (B.B.Alston)

Vlani sme spoznali obyčajné dievča, ktoré sa ocitlo v nadprirodzenom svete…a 1.diel série Amari a Noční bratia sa stal medzinárodným hitom. Opäť sa vraciame do sveta mágie a tentoraz pôjde naozaj o veľký súboj – budúcnosť čarodejníkov je v rukách Amari. Zvládne to alebo zlyhá?

Po záchrane brata aj celého nadprirodzeného sveta sa Amari Petersová nádejala, že prvé leto na pozícii junior agentky zvládne ľavou zadnou. Nový predseda však nastolí prísne a desivé protičarodejnícke pravidlá a medzi junior agentmi sa rozpúta súperenie. Zároveň sa stav Amarinho zakliateho brata Quintona zhorší a Amari je jasné, že sa nebude nudiť. Preto odmietne ponuku utajenej Ligy čarodejníkov stať sa vodkyňou. Už beztak má veľa starostí!

Amarino odmietnutie však vytvorí príležitosť pre čarodejníka, ktorý má s ligou nekalé plány. Táto výzva rozpúta veľký súboj – hru, v ktorej sa rozhodne, kto sa stane nástupcom Nočných bratov a spečatí osud čarodejníctva. Veľký súboj je záhadná a smrteľne nebezpečná hra. Amari by sa najradšej vzdala, ale ako by to mohla urobiť, keď jej víťazstvo by okrem iných magických výhod znamenalo aj poslednú nádej pre Quintona?

Vypočujte si úryvok z knihy Amari a veľký súboj, číta Zuzana Porubjaková:

Pán Králik a nečakaný hosť (Steve Smallman)

Pre deti od troch rokov odporúčame utešený príbeh o priateľstve a pánovi Králikovi, ktorý je presvedčený o tom, že má v svojej dokonalej nore všetko. Až mu jedno milé stvorenie ukáže, čo mu doma a v živote chýbalo. Ten príbeh sa volá Pán Králik a nečakaný hosť. Pán Králik sa jedného dňa prechádzal po lese a našiel niečo zvláštne. Podobalo sa to síce na kameň, ale jeho povrch bol trochu iný… A veru nebol to kameň! Neznámy predmet si vložil od vrecka a odniesol so sebou do svojho úhľadného a čistého domčeka. Z čudesného kameňa sa zrazu vyliahlo drobné káčatko, ktoré mu prevrátilo svet naruby.
Poriadkumilovný králik však netúžil po nezbednom káčatku v svojom milovanom domčeku. Preto sa rozhodol, že mu nájde jeho skutočnú mamičku.
Začína sa dobrodružstvo, na konci ktorého zistíte, že niekedy priateľa nájdeme tam, kde by sme ho vôbec nečakali.

Milan Buno, knižný publicista

Informačný servis

K téme

Emóciami nabitý príbeh od Taylor Jenkins Reid. Pravé lásky Teroristický útok na letisku, top modelka a znetvorená tvár

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Knihy

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.