Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
26. apríla 2012 VyhláseniaRegióny od PRservis.skSITA Diskusia()

BSK: V DSS Sibírska rozvíjajú rečový prejav klientov pomocou tabuľky

BRATISLAVA 26. apríla – V Domove sociálnych služieb (DSS) Sibírska, ktoré je v pôsobnosti Bratislavského kraja, rozvíjajú komunikačné zručnosti klientov s narušenou komunikačnou schopnosťou. Cieľom projektu s názvom „Pocit – Myšlienka – Hlas“ je tiež zlepšiť zrozumiteľnosť rečového prejavu a vyjadrovanie emocionálnych potrieb klientov. Využíva sa na to špeciálna komunikačná tabuľka zakúpená v USA. Do procesu sú zapojení klienti, terapeuti aj rodičia.
„Cieľom projektu je skvalitniť poskytovanie sociálnych služieb v Bratislavskej župe. Verím, že aj vďaka tomuto špeciálnemu prístroju budú robiť klienti výrazné pokroky vo vyjadrení a zvyšovaní svojej samostatnosti,“ povedal bratislavský župan Pavol Frešo.
Podľa riaditeľa DSS Sibírska Pavla Komrsku obsahuje komunikačná tabuľka Spring Board Lite software s niekoľkými stovkami kreslených symbolov, má možnosť nahratia hlasových výstupov, vytvorenia fotoalbumu a tiež má MP3 prehrávač. „Klienti pomocou elektronickej komunikačnej tabuľky vytvárajú elektronickú formu komunikácie, ktorá umožňuje prenos myšlienky, pocitu – do elektronickej podoby s použitím reálnych fotografií a reálnych hlasových výstupov,“ priblížil riaditeľ. Ako ďalej pokračoval, obrazovka komunikačnej tabuľky je dotyková, preto ak klient napr. stlačí fotografiu „počítač“, zvukový výstup povie slovo „počítač“. „Je to pre klienta ucelený obraz situácie, ktorú chce prežiť a dáva tým okoliu najavo svoju potrebu,“ vysvetlil Pavel Komrska. Napr. klient Michal, má svoju obrazovku rozdelenú na 8 častí a má v nej zatiaľ tieto pre neho dôležité denné akcie – Jedlo, Hygiena, Moja izba, Činnosti, Voľné aktivity. Tie si môže následne otvárať a vyberať – kde chce ísť, s kým a pod.
Projekt podporil Nadačný fond Telekom pri Nadácii Intenda, finančne prispel aj DSS Sibírska.

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

es;mt

K téme

Ako si mám nájsť lekára? Union ponúka praktický prehľad, ktorý poistencom pomôže s hľadaním špecialistov i obvodných lekárov Cena ITAPA 2023 opäť hľadá najlepšie projekty. Príďte na ITAPA prezentovať svoj zaujímavý projekt alebo riešenie

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Regióny

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.