Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
26. marca 2013 PR správyPodnikové info od PRservis.skSITA Diskusia()

BASF využíva nové účtovné štandardy

BRATISLAVA 26. marca – Spoločnosť BASF zverejnila upravené údaje k fiškálnemu roku 2012, ktoré berú do úvahy nové medzinárodné účtovné štandardy: IFRS 10 a 11, taktiež aj zrevidovaný IAS 19 (International Accounting Standard). Tieto štandardy využíva spoločnosť od 1. januára 2013. BASF publikuje pozmenené údaje za minulý rok preto, aby čísla bolo možné relevantne porovnávať s výsledkami 1. kvartálu 2013 – tie BASF zverejní 26. apríla. Upravené čísla odrážajú taktiež novú štruktúru segmentov BASF, ktorá platí tiež od 1. januára 2013. BASF následkom zmien má 14, namiesto doterajších 15, podnikových oblastí, ktoré sú združené v piatich, namiesto doterajších šiestich, segmentov.

Používanie IFRS 10 a 11 so sebou prináša pre BASF isté zmeny. Od 1. januára boli do účtovnej uzávierky BASF zarátané i štyri doposiaľ plne konsolidované a niekoľko ďalších čiastočne konsolidovaných spoločností za pomoci metódy „Equity“. V princípe vedie používanie IFRS 10 a 11 k tomu, že v prípade identického zisku sa obrat i výsledok podnikovej činnosti (EBIT) – obzvlášť segment Ropa & Zemný plyn – o niečo zníži. Taktiež čistý zisk bude za využitia IAS 19 jemne redukovaný.

Upravené podstatné údaje za rok 2012:
– obrat: 72 129 miliónov eur (doposiaľ 78 729 miliónov eur)
– výsledok podnikovej činnosti pred odpismi a amortizáciou (EBITDA): 10 009 miliónov eur (doposiaľ 12 516 miliónov eur)
– EBIT pred započítaním zvláštnych vplyvov: 6 647 miliónov eur (doposiaľ 8 881 miliónov eur)
– EBIT: 6 742 miliónov eur (doposiaľ 8 976 miliónov eur)
– Ročný zisk po uspokojení menšinových podielov: 4 819 miliónov eur (doposiaľ: 4 879 miliónov eur)
– Čistý zisk na akciu (EPS): 5,25 euro (predtým 5,31 euro)

Úprava finančných cieľov pre roky 2015 a 2020
Pri príležitosti vyhlásenia novej stratégie „We create chemistry“ BASF v novembri roku 2011 vyhlásila ciele pre roky 2015 a 2020 – ciele sa týkajú tak obratu, ako aj výsledku podnikovej činnosti. BASF sa usiluje o každoročný rast o dve percentá prevyšujúce celosvetovú chemickú produkciu. Ciele BASF sa zavedením IFRS 10 a 11 menia takto:

2015
– obrat: 80 mld. eur (doposiaľ 85 mld. eur)
– EBITDA: 14 mld. eur (doposiaľ 15 mld. eur)
– Čistý zisk na akciu (EPS): 7,50 euro (bez zmeny)

2020
– obrat: 110 mld. eur (doposiaľ 115 mld. eur)
– EBITDA: 22 mld. eur (doposiaľ 23 mld. eur)

Ročný cieľ:
– Prémia na kapitálové náklady: priemer najmenej € 2,0 mld. eur ročne (doposiaľ 2,5 mld. eur)

Tieto úpravy sa taktiež nijakým spôsobom nedotýkajú plánovanej výmeny so spoločnosťou Gazprom, ktorú možno očakávať na konci tohto roku. Súčasťou transakcie je i to, že BASF prenechá Gazpromu obchod so zemným plynom a obchod so zásobníkmi plynu, ako aj podiel na ťažobných aktivitách v Severnom mori. Tieto aktivity prispeli v roku 2012 k obratu BASF čiastkou okolo 10 mld. euro a zhruba 500 mil. euro k EBITDA.

Výhľad na rok 2013 nezmenený
BASF plánuje zvýšiť v roku 2013 tržby, a to bez ohľadu na akvizície a predaje. Spoločnosť verí, že v obrate i EBITe prekoná upravené údaje za rok 2012. Mali by k tomu prispieť očakávaný silnejší dopyt, realizované opatrenia smerujúce k vyššej efektivite a operačná dokonalosť. BASF si kladie za cieľ získať vysokú prémiu na kapitálové náklady opäť v roku 2013.

O spoločnosti BASF
Spoločnosť BASF – The Chemical Company je globálnym lídrom v oblasti chemického priemyslu. Spoločnosť má veľmi široké produktové portfólio zahŕňajúce chemikálie, plasty, stavebné materiály, poľnohospodárske produkty aj jemnú chémiu. Kombinujeme ekonomický úspech, sociálnu zodpovednosť a ochranu životného prostredia. Spoločnosť je spoľahlivým partnerom pre prakticky všetky priemyslové odvetvia a svojim partnerom ponúka produkty s vysokou pridanou hodnotou a inteligentné systémové riešenia, ktoré im umožňujú dosahovať stále väčšie úspechy. Naše produkty a systémové riešenia prispievajú k šetrnému hospodáreniu so zásobami, zaručujú zdravú výživu a pomáhajú zlepšovať kvalitu ľudského života. Náš prínos je zhrnutý do nášho korporátneho cieľa: Tvoríme chémiu pre trvalo udržateľnú budúcnosť. Spoločnosť BASF vyvíja nové technológie s potenciálom hľadania odpovedí na globálne problémy, ako sú zmeny klímy, potreba vyššej energetickej efektívnosti a vyššej mobility. BASF ku koncu roka 2012 zamestnávala 113 000 ľudí a v roku 2012 vykázala tržby vo výške 78,7 miliárd eur. Akcie spoločnosti BASF sú obchodované na akciových trhoch vo Frankfurte (BAS), Londýne (BFA) a Zürichu (AN). Viac informácií o spoločnosti BASF nájdete na internete na adrese www.basf.com alebo na Social Media Newsroom na stránke newsroom.basf.com.

BASF v Slovenskej republike
Na Slovensku je spoločnosť BASF aktívna už niekoľko desaťročí. Prostredníctvom inteligentných riešení a vysoko kvalitných produktov pomáhame našim zákazníkom byť stále úspešnejšími. Odborníci BASF poskytujú poradenstvo nielen v oblasti spracovania produktov firmy BASF, ale aj na poli bezpečnosti, ochrany životného prostredia a úspor energie. Spoločnosť BASF je kompetentným partnerom všetkých dôležitých odvetví slovenského hospodárstva, ku koncu roka 2012 mala spoločnosť BASF na Slovensku 194 zamestnancov a v roku 2012 dosiahla obrat vo výške 104 miliónov eur. Ďalšie informácie o spoločnosti BASF na Slovensku sú dostupné na stránke www.basf.sk.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk.

K téme

Veľká noc je aj o farbách, väčšina ojazdených áut má len jednu zo štyroch BASF dodáva laky pre inovatívny elektromobil

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Podnikové info

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.