Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
90954_gettyimages 1076800508 676x451.jpg
11. júna 2019 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Banskí záchranári zvládajú aj extrémne podmienky

BRATISLAVA 11. júna – Banskí záchranári, ako jedna z hlavných zložiek Integrovaného záchranného systému, sú známi najmä likvidáciou havárií a  záchrannými prácami v podzemí hlbinných baní.

Vďaka špeciálnej technike a dôkladne vybratému a vycvičenému 250-člennému kolektívu, však dokážu pracovať v extrémnych podmienkach pri zvládaní krízových situácií nielen v podzemí, ale aj v „civilnom“ prostredí.

„Podzemie, výšky, hĺbky, ale aj práce v nedýchateľnom a zdraviu škodlivom prostredí,  či pod vodnou hladinou. Toto náročné prostredie zdolávame pri poskytovaní našich služieb“ hovorí Stanislav Paulík, riaditeľ Hlavnej banskej záchrannej stanice.  Podotýka, že svoje služby poskytujú v rámci obchodných aktivít aj pre priemyselné podniky a ostatných záujemcov.

Pre spoločnosti zaoberajúce sa výstavbou tunelov špecialisti banskej záchranky vykonávajú merania ovzdušia, emisií a veterných bilancií, v rámci celého Slovenska na všetkých stavbách diaľničných tunelov.

V severných Čechách  úspešne zvládli náročný projekt  likvidácie polychlórovaných bifenilov (dioxínov),  jedných z najjedovatejších látok na svete. „Podobná ekologická záťaž, v havarijnom stave, sa nachádza v areáli bývalého chemického podniku v Strážskom. Aj pri tejto ojedinelej, mimoriadne rizikovej činnosti, je možné využiť skúsenosti banských záchranárov„, uviedol Stanislav Paulík.

Dokážu pracovať aj v trvalo výbušnom alebo hygienicky závadnom prostredí. „Príkladom toho sú servisné „zásahy“ v zásobníkoch ropy a iných uhľovodíkov, práce vo fermentoroch bioplynových staníc pri plnom metanovom zaťažení, ktoré minimalizujú straty prevádzkovateľov na výrobe elektrickej energie“. Vykonávajú  kontroly a práce v mestských kanalizáciách, v priestoroch pod skládkami odpadov a v rôznych podzemných neovetraných priestoroch s nevyhovujúcim ovzduším.

„Vďaka tomu, že disponujeme autonómnymi dýchacími prístrojmi, s prístrojmi s diaľkovým prívodom nezávadného vzduchu, najmodernejšou meracou technikou na stanovovanie zloženia ovzdušia, špeciálnymi osobnými ochrannými prostriedkami, dokážeme všetky práce v nedýchateľnom, výbušnom alebo zdraviu škodlivom prostredí robiť s minimalizáciou rizikových faktorov„, hovorí riaditeľ banskej záchranky.

Zvláštnou kapitolou sú vysoko špeciálne práce s použitím výbušnín v horúcom prostredí. Na vykonávanie týchto činností má Hlavná banská záchranná stanica v Prievidzi nielen oprávnenia, ale aj technické zázemie a skúsenosti.

Pozoruhodné je, že banskí záchranári dokážu skĺbiť a využívať prednosti jednotlivých druhov špeciálnej techniky. „Nie je nezvyklé, že kombinujeme techniku priemyselného lezectva s prácou v nedýchateľnom prostredí. Príkladom toho sú práce na hlave priemyselného komína za plnej prevádzky, ale aj v prostredí kanalizačných zberačov, kde je z  bezpečnostných dôvodov nevyhnutné istenie.“

Špeciálne osobné pracovné prostriedky v kombinácii s dýchacou a špičkovou meracou technikou umožňujú práce pri čistení, diagnostike a renovácii mobilných a stacionárnych nádrží na PHM, práce v bioplynových staniciach, zásobníkoch ropy, plynu, ale aj práce s nebezpečným odpadom, ako je azbest.

Osobitnou oblasťou je kryogénna a inertizačná technika, kde  na zmrazovanie alebo inertizáciu prostredia (dusíkové čistenie nádrží s výbušným prostredím) využívajú tekutý dusík s teplotou – 192° C a vlastnú kryogénnu techniku.

Ak pripočítame práce pod vodnou hladinou, v kontaminovanej vode, pod ľadom, vyjde nám súbor činností, ktoré hlavne v priemyselnej výrobe dokážu eliminovať na minimum straty spôsobené vynútenými odstávkami vo výrobe. Aktivity a široké portfólio poskytovaných služieb Hlavnej banskej záchrannej stanice Prievidza nájde uplatnenie v rôznych oblastiach národného hospodárstva.

Inzercia

K téme

Hornonitrianske bane Prievidza si vychovali tucet nových inžinierov Banskí záchranári dokážu pracovať aj v nedýchateľnom prostredí

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.