Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ako dobre byvat.jpg
Foto: Bux.sk
19. decembra 2019 PR správyKultúraKnihy od PRservis.skSITA Diskusia()

Ako si vybrať dobré a zdravé bývanie?

19.12.2019 – Nová kniha Ako dobre bývať sa v zrozumiteľnej podobe zaoberá bývaním po jednotlivých miestnostiach v byte alebo v dome a ponúka množstvo osobných postrehov aj vedeckých poznatkov o tom, ako si čo najlepšie zariadiť svoj domov.
Vychádza z odborných kníh o dizajne s ohľadom na človeka a komforte v interiéri – to všetko od Veroniky Kotradyovej, ktorá sa na Univerzite venuje výskumu vzťahu ľudského tela, mysle a prostredia.
„Zdravý interiér je priestor, kde absentuje stres z prostredia a kde máme možnosť slobode zaujať telesné polohy bez bolesti a diskomfortu,“ tvrdí autorka.
Ten spomínaný stres z prostredia spočíva predovšetkým v pocite ohrozenia, nedostatku súkromia a možnosti kontrolovať mieru kontaktu s inými ľuďmi. Ďalej jeho príčinami môžu byť slabý alebo žiadny vizuálny kontakt s exteriérom alebo, naopak, úplne priamy kontakt s ním. Potom sú to hluk či znečistené prostredie. „Človek môže mať tiež nevedomý pocit nebezpečenstva a ohrozenia, nedostatok odpočinku v „úkryte“, absenciu pocitu domova aj doslovného domova alebo príliš veľké množstvo a intenzitu podnetov pre zmysly. Pripočítať k tomu môžeme aj fyzickú bolesť a telesné deformácie z nesprávne tvarovaných výrobkov, s ktorými sme v bezprostrednom kontakte,“ dodáva Veronika Kotradyová.

„Býva sa tu dobre, len žiť sa tu nedá.“– Babka z filmu Martina Šulíka Orbis Pictus

Text sprevádzajú názorné ilustrácie, vďaka ktorým sa môžeme vyvarovať bežným chybám. Kniha Ako dobre bývať je užitočným sprievodcom pri zariaďovaní a prináša inšpiráciu a motiváciu zamyslieť sa nad svojimi skutočnými potrebami.

Veronika Kotradyová je praktizujúca interiérová dizajnérka a konzultantka pre oblasť dizajnu s ohľadom na človeka a prostredie. Vyštudovala odbor Dizajn nábytku a interiéru na Drevárskej fakulte vo Zvolene a cez ekologické navrhovanie sa postupne dostala k jej súčasným témam cez viaceré stáže a prednáškové pobyty v zahraničí (Spojené štáty, Nový Zéland, Rakúsko, Nemecko, Dánsko, Taliansko, Veľká Británia).
Vo svojich výskumoch sa venuje zdravému interiéru a pocitu pohody a úlohe prírodných materiálov, predovšetkým dreva. Na fakulte architektúry vedie výskumné centrum, ktoré skúma vplyv prostredia na správanie sa človeka, jeho vzťahy, výkonnosť a zdravie.

Prečítajte si úryvok z knihy Ako dobre bývať:

Optimálny pôdorys

/veľkosť a usporiadanie /a ako rozhodnúť o rozdelení miestností.
Ďalším zásadným rozhodnutím je veľkosť nehnuteľnosti, a tým aj jej životného priestoru. Pri kúpe nehnuteľností sa najčastejšie jej cena udáva na meter štvorcový. Môže to byť ale zavádzajúce. Priestrannosť totiž nie je len o jeho metráži, ale aj o „zariaditeľnosti“, prevádzkovateľnosti a obývateľnosti priestoru. Ak má byt dobrú dispozíciu, ktorá zabezpečuje dennú a nočnú zónu alebo privátnu a spoločenskú zónu, nemusí byť veľký. S veľkosťou samozrejme rastie aj cena a náklady na prevádzku. A často sú veľkometrážne byty tak neprakticky a až „nepriateľsky“ riešené, že napriek ich veľkosti sa tam človek nevie zabývať a cítiť útulne. Príliš veľký priestor síce dáva rozhľad a rozbeh, môže byť ale menej menej zariaditeľný a útulný.
Ak by sme mali zostaviť veľmi zjednodušený rebríček veľkostí jednotlivých miestností, v poradí od najväčšej po najmenšiu by sme ich mohli zoradiť nasledovne: obývacia izba s jedálňou, detská izba, potom kuchyňa, spálňa, pracovňa, predsieň, sklad/technická miestnosť, kúpeľňa a WC.
Denné svetlo je nevyhnutné pre zdravé fungovanie ľudského organizmu a jeho množstvo a smerovanie ovplyvňuje náš biorytmus, čulosť, zdravie aj náladu. Množstvo denného svetla v interiéri je z veľkej miery určené už urbanistickým a architektonickým konceptom budovy. Je v prvom rade závislé od poschodia, miery zahustenia zástavby naokolo, veľkosti okien, množstva zelene a tiež zariadenia samotného interiéru. Pojem „presvetlený byt“ pridáva na hodnote v očiach väčšiny zákazníkov pri kúpe nehnuteľností. Zodpovedá tomu aj príslovie „Kam nechodí slnko, chodí lekár“. Hustá zástavba a úzke uličky majú svoje opodstatnenie pri horúcej klíme a veľkom množstve slnečných dní. Tu je prirodzené zatienenie tohto typu na mieste. V našich podmienkach miernej vnútrozemskej klímy ale potrebujeme iné riešenia.
Vonkajšia zeleň hrá u množstva denného svetla v interiéri rozporuplnú rolu, pretože ak ju máme priamo pod oknami na jednej strane príjemne v lete chladí, zvlhčuje ovzdušie a celkovo vylepšuje lokálnu mikroklímu, na druhej strane tieni a uberá na množstve denného svetla. Kompromisom je zeleň nie hneď pod oknami, ale v niekoľkometrovom odstupe od priečelia – tak vznikne len čiastočné a príjemné zatienenie. Listnaté stromy v lete ponúkajú príjemný tieň a v zime, keď sú bez listov zas nechajú cez seba presvitať do interiéru aj viac denného svetla a tým napomáhajú solárnym ziskom.

Milan Buno, knižný publicista

Inzercia

K téme

Lahodné recepty a tipy od známej cukrárky Petry Tóthovej Nemusíte sa zmeniť, aby ste boli šťastní a spokojní

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Knihy

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.