Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
4. septembra 2012 PR správyKultúra od PRservis.skSITA Diskusia()

3. Trienále textilu bez hraníc 2012 – 2013

BRATISLAVA 4. septembra – V roku 2006 sa skupina slovenských výtvarníkov, združených v textilnom ateliéri Arttex, rozhodla zorganizovať medzinárodné umelecké podujatie pod názvom Trienále textilu. Organizátori I. ročníka zrealizovali výstavu diel najprv v Galérii P. M. Bohúňa v Liptovskom Mikuláši, a následne bola výstava reinštalovaná v Turčianskej galérii v Martine. II. ročník sa uskutočnil v roku 2009 opäť v Galérii P. M. Bohúňa v Liptovskom Mikuláši, a potom bola výstava premiestnená do Domu umenia v Bratislave.

Tretí ročník medzinárodného Trienále textilu sa od predošlých ročníkov v mnohom líši. Zmeny sa dotkli aj názvu výstavy, ktorý dnes znie „Trienále textilu bez hraníc 2012 – 2013“. Nový názov vyjadruje, že projekt nabral na svojej sile a prekračuje nielen naše, ale už i európske hranice. Kvalita diel vystavujúcich umelcov stúpa a záujem o Trienále textilu bez hraníc stále rastie.

Po tretíkrát sa predstavuje medzinárodné Trienále textilu bez hraníc na Slovensku, v srdci Európy, a potvrdzuje tak svoju existenciu. Výstava sprostredkuje konfrontáciu veľkého počtu umeleckých originálov v tejto výtvarnej disciplíne, a popri klasickom závesnom textilnom obraze sa na výstave prezentujú inštalácie, textilné objekty, šperk aj video.

Reinštaláciou v troch ďalších krajinách umožňuje zúčastnenému umelcovi prezentáciu, ktorá je ojedinelá a vysoko obohacujúca. Autor má takto možnosť vystavovať skoro celý rok v 6 galériách a v 4 krajinách. Výstava sa na Slovensku uskutoční v troch galériách – v Galérii M. A. Bazovského v Trenčíne, v Dome umenia v Bratislave a v Galérii P. M. Bohúňa v Liptovskom Mikuláši. V roku 2013 bude postupne reinštalovaná v Galérii Slováckeho múzea v Uherskom Hradišti v Českej republike, vo Városi Müvészeti Múzeum v Györi v Maďarsku a v Múzeu v Bielsko Bialej v Poľsku.

Z prihlásených 204 umelcov z celého sveta vybrala umelecká porota 91 vystavujúcich autorov, pričom ide o 79 profesionálnych umelcov a12 študentov škôl s umeleckým zameraním. Celkovo tak trienále privíta tvorcov z 26 krajín. Porota, zložená z riaditeliek galérií – Mgr. Marie Markytánovej, PhDr. Zuzany Gažíkovej, PhDr. Danice Loviškovej, Iwony Purzyckej, prezidentky Trienále textilu Ley Fekete a umeleckého riaditeľa Trienále textilu akad. mal. Andreja Augustína, prihliadala pri výbere autorov najmä na inovatívne stvárnenie diela a na brilantné spracovanie inak klasickej textilnej techniky.

Na základe rozhodnutia odbornej poroty bola udelená hlavná cena Grand prix Boženy Augustínovej japonskej výtvarníčke NOBUKO KOIZUMI.

Zároveň boli na Trienále textilu bez hraníc udelené nasledujúce ocenenia: cena Galérie M. A. Bazovského, cena Klubu textilných výtvarníkov Arttex a študentská cena. Mimosúťažne bola udelená cena Poľského inštitútu najinšpiratívnejšiemu poľskému umelcovi, ktorý sa zúčastnil tohtoročného trienále.

Odborná porota zasadala v zložení: prof. akad. mal. Ivan Csudai /predseda poroty/ – prorektor pre výskum a umeleckú činnosť Vysokej školy výtvarných umení, Bratislava, Slovenská republika, PhDr. Danica Lovišková – riaditeľka Galérie M. A. Bazovského, Trenčín, Slovenská republika, Lea Fekete – prezidentka Trienále textilu, Slovenská republika, Dr. Habil, DLA Kőnig Frigyes – rektor Akadémie výtvarných umení, Budapešť, Maďarsko, akad. mal. Antonín Střížek – Česká republika)

Záštitu nad Trienále textilu – 2012 – 2013 umenie bez hraníc prevzali ministri kultúry Slovenskej, Českej a Poľskej republiky.

Partnermi podujatia sú: Bažant Pohoda – hudobný festival, Trenčín; Poľský inštitút a České centrum v Bratislave

Hlavní organizátori podujatia sú:
Klub textilných výtvarníkov ARTTEX, o. z.
Lea Fekete, prezidentka Trienále textilu
Akad. mal Andrej Augustín, umelecký riaditeľ Trienále textilu
Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky
Národné osvetové centrum – Dom umenia

Názov výstavy: 3. TRIENÁLE TEXTILU BEZ HRANÍC 2012 – 2013
Miesto konania: Národné osvetové centrum, Dom umenia, Nám. SNP 12, Bratislava
Vernisáž: 11. septembra 2012 o 18.00 hod.
Trvanie výstavy: 11. september – 25. október 2012
Kurátorka výstavy: PhDr. Danica Lovišková, riaditeľka Galérie M. A. Bazovského v Trenčíne

Úplné informácie nájdete na: www.triennialtextile.com

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Dizajn štúdio ÚĽUV : Kresba v priestore. Výstava predstavuje diela tvorcov, ktorých spája hľadanie výtvarných polôh drôtu Galéria v divadle predstaví Art brut a Outsider art

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Kultúra

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.