Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
103900_kresba v priestore 676x452.jpg
9. apríla 2024 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Dizajn štúdio ÚĽUV : Kresba v priestore. Výstava predstavuje diela tvorcov, ktorých spája hľadanie výtvarných polôh drôtu

9.4.2024 – Výstava predstavuje diela tvorcov, ktorých spája hľadanie výtvarných polôh drôtu. Objekty, plastiky, úžitkové predmety či šperky sú prierezom tromi desaťročiami ich práce. Výstava je akýmsi predvojom Roka drotárstva, ktorým bude v ÚĽUV-e rok 2026. Poukázaním na výtvarné možnosti tohto materiálu si ÚĽUV dáva za cieľ inšpirovať počas nastávajúcich dvoch rokov novú tvorbu.

Názov výstavy: Kresba v priestore
Miesto: Dizajn štúdio ÚĽUV, Dobrovičova 13, Bratislava
Otvorené: utorok, streda, piatok 12.00 – 18.00 h, štvrtok 12.00 – 19.00 h
Trvanie výstavy: 14. 3. – 31. 5. 2024
Kurátor: Ladislav Jurovatý

Drotárske remeslo vo svete preslávili najmä Slováci. Pátranie po počiatkoch jeho výtvarného potenciálu nás dovedie k drotárskym majstrom Jozefovi Holánikovi-Bakeľovi z Dlhého Poľa (v roku 1911 získal Grand Prix na Svetovej výstave v Ríme) či neskôr Jozefovi Kerákovi z Veľkého Rovného, ktorého figurálne plastiky položili v roku 1942 základ dnešného Považského múzea.

Politický a hospodársky vývoj po prvej svetovej vojne prináša postupný úpadok drotárskeho remesla. Až v druhej polovici 60. rokov minulého storočia ponúka Osvetový ústav v Bratislave amatérskym výtvarníkom možnosť navštevovať dlhodobé odborné kurzy. Stretáva sa na nich trojica Remígia Biskupská, Štefan Mlich a Ladislav Jurovatý st., ktorá nadobudnuté všeobecné vedomosti a zručnosti následne využíva pri konkrétnej tvorbe z drôtu. R. Biskupskú oslovili šperky, Š. Mlicha hľadanie možností opletania drobných predmetov a L. Jurovatý st. objavoval výtvarný potenciál drôtu cez muzeálne zbierky a návštevy drotárskych majstrov Jakuba Šeríka v Dlhom Poli a Alexandra Hozáka vo Veľkom Rovnom.

V ÚĽUV-e vytvára začiatkom 70. rokov drotársky výrobný program výtvarníčka Janka Menkynová. Prvé prototypy úžitkového riadu a interiérových doplnkov zo železného a z počierneného drôtu vyrobil Anton Oboňa, od roku 1975 pokračoval v ich zhotovovaní Vendelín Kapusník.

V roku 1990 prichádza Š. Mlich s ideou zorganizovania stretnutia drotárskych majstrov. Jeho nápad zastrešuje riaditeľ Považského múzea v Žiline Marián Mrva. Následne sa pri príležitosti 50. výročia vzniku múzea (1992) koná konferencia na tému Drotárstvo ako remeslo, umenie a podnikateľská aktivita. Rok nato sa na prvom Stretnutí drotárskych majstrov autori konfrontujú aj v praktickej tvorbe. V roku 1994 sa na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave realizuje spolupráca študentov Ateliéru industriálneho dizajnu pod vedením Ferdinanda Chrenku s Ladislavom Jurovatým st. a v roku 1996 zas spolupráca oddelenia textilného dizajnu pod vedením Jozefa Bajusa a Pavla Ruska s Ladislavom Jurovatým ml.

V tejto podnetnej atmosfére pre rozvoj drotárstva sa v roku 1995 koná v Považskom múzeu prvý ročník trienále Premeny drôtu. Toto tvorivé sympózium spojené s výstavami rokmi vyformovalo aktívnu komunitu drotárov a výtvarníkov, z ktorých viacerí sa stretávajú aj na aktuálnej výstave Kresba v priestore – Blanka Šperková, Blažena Kriváková, Mária Krajčová, Jaroslav Drotár, Ladislav Jurovatý ml., Peter Valach, Jozef Šabo. Ďalší vystavujúci – Tamara Kostovská, Martina Piatková – sú absolventmi kurzov drotárstva, ktoré od roku 2000 až do dnešných dní organizuje Škola remesiel ÚĽUV. Michal Hanula, Šimon Mišurda, Slavomír Pecuch a Tibor Uhrín obohacujú výstavu o ďalšie polohy drôtu a plechu, ktoré tkvejú v dizajnérskom minimalizme.

Od roku 2019 je drotárstvo zapísané vo Svetovom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO. Poukázaním na jeho výtvarné podoby chce ÚĽUV smerom k Roku drotárstva 2026 podnietiť medzi remeselníkmi, výtvarníkmi, dizajnérmi i študentmi dialóg o možnostiach novej tvorby.

Viac info: https://uluv.sk/podujatia/kresba-v-priestore/

Informačný servis

K téme

Novinky dm značiek Balea a dmBio zabodovali v 13. ročníku programu Voľba spotrebiteľov Svetové ekonomické fórum označilo spoločnosť Schneider Electric za maják cirkulárnej ekonomiky

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.