Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
89955_generalny riaditel zssk filip hlubocky a predsednicka zilinskeho samospravneho kraja erika jurinova pri podpise zmluvy 676x507.jpg
22. februára 2019 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

ZSSK bude mať vlastné vzdelávacie stredisko pre zamestnancov aj budúcich kolegov

BRATISLAVA 22. februára 2019

ZSSK 22. 2. 2019 podpísala zmluvu, ktorej výsledkom bude moderné vzdelávacie centrum
Zmenou prístupu k odbornému vzdelávaniu chce národný dopravca zvýšiť záujem mladých ľudí o povolania rušňovodič, mechanik či elektromechanik

Špičkové firemné centrum, ktoré podporí odbornosť súčasných zamestnancov a vyškolí potenciálnu novú pracovnú silu. Taký bude reálny výsledok vzájomnej spolupráce Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) so Žilinským samosprávnym krajom a Strednou odbornou školou dopravnou Martin-Priekopa, ktoré v piatok 22. 2. 2019 podpísali Zmluvu o nájme nehnuteľného majetku. Oficiálne tým potvrdili vzájomnú kooperáciu pri výchove odborníkov v profesiách rušňovodič, mechanik a elektromechanik, ktoré sú pre ZSSK kľúčové.

Signatármi zmluvy boli predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK Filip Hlubocký, podpredseda predstavenstva a riaditeľ úseku ekonomiky a informatiky ZSSK Patrik Horný, predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová a riaditeľka Strednej odbornej školy dopravnej Martin-Priekopa Jarmila Matejčíková.

„Naším cieľom je vybudovať špičkové firemné školiace stredisko vybavené modernými technológiami a účelnými zariadeniami, ktoré prinesie progres zamestnancom ZSSK a súčasne podporí výchovu a vzdelávanie žiakov v oblasti železničnej koľajovej dopravy. Zmenou prístupu k odbornému vzdelávaniu svojich zamestnancov chceme zvýšiť záujem technicky zdatnej mládeže o povolania rušňovodič, mechanik či elektromechanik, po ktorých je v našej spoločnosti permanentný dopyt,“ zdôrazňuje Filip Hlubocký, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK.

Stredisko bude vybavené modernými technológiami, ako sú interaktívne dotykové tabule, cvičné zariadenia pre výdaj cestovných dokladov, 2D a 3D vizualizácie prepojené na e-learningové vzdelávanie či simulátory rušňa a vozňa.

„Vybudovanie vlastného vzdelávacieho strediska otvára priestor na získanie certifikátov a poverení pre edukáciu zamestnancov vlastnými lektorskými zdrojmi. Táto zmena prinesie úsporu prostriedkov vynaložených na vzdelávanie u externých dodávateľov a súčasne nám umožní flexibilnejší prístup v organizovaní a zacielení vzdelávacích aktivít,“ dopĺňa Patrik Horný, podpredseda predstavenstva a riaditeľ úseku ekonomiky a informatiky ZSSK.

Ukážka budúceho vzdelávania aj prostredníctvom virtuálnej reality:

https://cdnv.sita.sk/sites/32/2019/02/zssk.mp4

Projekt súčasne umožní osobnejší prístup k zamestnancom. Novoprijatým pracovníkom by mal zasa priniesť individuálnu odbornú prípravu a rýchlejšie zaradenie sa do prevádzkovej praxe. ZSSK očakáva, že prví zamestnanci by sa mohli v stredisku školiť v horizonte jedného roka. Pri nábore žiakov do duálneho systému vzdelávania pre školský rok 2019/2020 by úspešní absolventi mali do hlavného pracovného pomeru v ZSSK nastúpiť v roku 2024.

Príležitosť absolvovať odbornú prípravu v školiacom stredisku ZSSK však majú aj súčasní študenti tretích ročníkov stredných škôl, ktorí môžu v roku 2020/2021 vstúpiť do systému duál 18+ a po absolvovaní jednoročného alebo dvojročného štúdia sa môžu stať našimi zamestnancami. Zároveň ZSSK v súčasnosti podporuje odborný rast a pripravuje na výkon povolania študentov – našich budúcich kolegov –  aj bez zaradenia do duálneho vzdelávania.

Zmluvný vzťah je dohodnutý na 20 rokov. ZSSK musí začať využívať predmet nájmu na vzdelávanie zamestnancov najneskôr do jedného roka od nadobudnutia účinnosti zmluvy a do desiatich rokov zrekonštruovať budovu, v ktorej firemné stredisko vznikne. Na tú budú vynaložené finančné prostriedky v hodnote minimálne 550-tisíc € s DPH.

Zmluve predchádzal podpis Memoranda o spolupráci v  rozvoji a podpory odborného vzdelávania v oblasti železničnej osobnej dopravy v januári 2018. Následne sa v decembri 2018 národný dopravca zapojil do Národného projektu – duálne vzdelávanie a zvýšenie aktivity OVP. Prvou školou zapojenou do spolupráce so ZSSK v systéme duálneho vzdelávania je Stredná odborná škola dopravná Martin-Priekopa. Žiaci základných škôl sa od školského roku 2019/2020 budú môcť
V systéme duálneho vzdelávania pripravovať v študijnom odbore mechanik-elektromechanik práve na profesie rušňovodič, mechanik a elektromechanik. Na duálne vzdelávanie sa možno prihlásiť prostredníctvom e-mailovej adresy dual@slovakrail.sk.

Tomáš Kováč
riaditeľ odboru komunikácie a hovorca

K téme

ZSSK si v utorok uplatnila opciu u českého dodávateľa vlakov Východné Slovensko získa vďaka opcii ďalších 5 Panterov

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.