Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
94900_gettyimages 1131552689 676x451.jpg
15. februára 2021 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

ZP Union začala v spolupráci s Powerful Medical testovať aplikáciu, ktorá dokáže vyhodnotiť EKG pomocou umelej inteligencie

15.2.2021 – Lekár cez mobilnú aplikáciu odfotí EKG a vyplní formulár s údajmi o pacientovi. Následne aplikácia pomocou umelej inteligencie vyhodnotí diagnózu, pričom určí aj závažnosť a mieru istoty určenej diagnózy a vygeneruje liečebný plán podľa najaktuálnejšieho klinického výskumu – takto by mala fungovať prelomová novinka z dielne Powerful Medical, s ktorou zdravotná poisťovňa Union uzatvorila partnerskú dohodu.

„V Unione máme radi inovácie a tak sme sa tento projekt rozhodli podporiť. Klinický asistent, ktorý bude mať podobu mobilnej aplikácie, má slúžiť predovšetkým všeobecným lekárom a to ako pomocný nástroj,“ vysvetľuje Beáta Dupaľová Ksenzsighová, hovorkyňa zdravotnej poisťovne Union. Dodáva, že skorou diagnostikou môže všeobecný lekár predísť i tak závažným stavom ako je napríklad infarkt, cievna mozgová porážka či mŕtvica.

Novinka už bola testovaná s viacerými kardiocentrami v zahraničí, aktuálne smeruje v rámci testovacej prevádzky do praktických ambulancií. „Do pilotu Union ZP sa zapojí 25 zmluvných všeobecných lekárov, ktorí budú aplikáciu 3 mesiace testovať. Svojimi postrehmi pomôžu pri prípadných vylepšeniach predtým, než bude aplikácia dostupná pre celý trh,“ informuje B.Dupaľová Ksenzsighová.

Algoritmy umelej inteligencie sa učia na miliónoch predošlých prípadoch a pri rozhodovaní dokážu zohľadniť tisícky parametrov o danom pacientovi. „Lekárom poskytnú komplexné informácie o zdravotnom stave pacienta v jednoducho čitateľných reportoch, ušetria im čas a predídu nepovšimnutým diagnózam. Je to akoby jedného pacienta ošetrovalo 100 špičkových kardiológov naraz. V súčasnosti naša technológia poráža vedecké štúdie v prestížnych medicínskych žurnáloch, akým je napríklad The Lancet,“ dodáva Martin Herman, spoluzakladateľ Powerful Medical.

Informačný servis

K téme

Union vám zaplatí test, ktorý odhalí, či ste zdedili rakovinu prsníka alebo vaječníkov Podcasty zdravotnej poisťovne Union majú už viac ako 100 000 stiahnutí – sú najpočúvanejšie na Slovensku

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.