Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. novembra 2017 PR správyZdravie od PRservis.skSITA Diskusia()

ZP Union preplatí ročne asi 50 000 CRP testov

BRATISLAVA 8. novembra 2017 – Testovanie pacientov či majú vírusovú alebo bakteriálnu infekciu priamo v ambulanciách všeobecných lekárov sa na Slovensku robí asi 10 rokov. Hlavným zámerom je nedať pacientovi zbytočné antibiotiká a liečiť infekciu či iné ochorenie správne. Lekári krátkym odberom krvi vyšetrujú najmä deti – CRP im spravia až 4x častejšie ako dospelým. Ministerstvo zdravotníctva to pediatrickým ambulanciám nariadilo od roku 2011 a tak musia toto pomocné vyšetrenie vykonávať povinne. Zdravotná poisťovňa Union vyšetrenie CRP svojim poistencom prepláca – ročne ide asi o 50 000 testovaní v ambulanciách. CRP preplácame aj vybraným pohotovostiam, ktoré to majú zazmluvnené. „Mnoho pacientov si myslí, že keď ich lekár v ambulancii netestuje CRP, tak na to nemajú nárok. To samozrejme nie je pravda – robí sa to totiž aj v laboratóriách,“ vysvetľuje Ingrid Dúbravová, revízna lekárka ZP Union. Týchto výkonov uhradí Union približne 54 000 ročne .

OTÁZKY A ODPOVEDE K CRPJE LEPŠIE UROBIŤ CRP UŽ V PRVÝ DEŇ HORÚČKY ALEBO TREBA POČKAŤ A PRÍSŤ NESKÔR, ABY SA NIEČO UKÁZALO?

Merateľné hodnoty je možné zaznamenať už o 4 – 6 hodín, maximum dosahuje CRP o 24 – 48 hodín a k poklesu dochádza o 4 – 5 dní. Je teda naozaj lepšie počkať a neutekať k lekárovi ihneď.

PREČO MI LEKÁR NEROBÍ CRP PRI KAŽDOM OCHORENÍ?

Rýchly test na stanovenie hladiny CRP je pre lekára cenným nástrojom pri rozhodovaní sa medzi nutnosťou okamžitej antibakteriálnej terapie a prípadným sledovaním vývoja choroby. Lekár však posudzuje celkový klinický stav a tak nie je CRP test vždy nutný.

AKÉ HODNOTY CRP SÚ PRE MŇA NEBEZPEČNÉ? KEDY UŽ POTREBUJEM ANTIBIOTIKÁ?

<10 mg/l normálna hodnota
10–25 mg/l zvýšená hodnota, (vírusové ochorenie, avšak nevylučuje bakteriálnu infekciu, hlavne ak choroba v čase odberu vzorky trvala príliš krátko)
Viac ako 50 mg/l znamená väčšinou bakteriálnu infekciu, kedy sú antibiotiká potrebné.

AKO SA POSUDZUJE CRP U DETÍ?

Deti majú nižšiu základnú hladinu CRP než dospelí ľudia, preto sa u nich za hraničné považujú nižšie hodnoty CRP než u dospelých. Zložité je používanie testu CRP u novorodencov – treba ho opakovať aj niekoľko krát, aby sa hodnoty dali jednoznačne interpretovať.

K téme

Victor Ibara: Stres v práci zajedám v nemocničnom bufete – rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom zatiaľ stále hľadám Vedeli ste, že zdravotná poisťovňa vám môže pomôcť s letným programom pre vaše dieťa? Union a ŠNOP sa postarajú o zdravie, aj o zábavu!

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.