Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
91583_gettyimages 1040307846 676x449.jpg
2. októbra 2019 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Zmeňme Slovensko, začnime sa hýbať

2.10.2019 – Nastal čas byť aktívny! Bez ohľadu na vek, bydlisko, pôvod či fyzickú zdatnosť. V rámci Európskeho týždňa športu, ktorý sa tento rok uskutočnil od 23. do 30. septembra, mali aj Slováci možnosť spolu s obyvateľmi ďalších 40 krajín sa rozhýbať a zašportovať si. Pohybom získajú viac energie, sily i radosti zo života, objavia nové aktivity, športové kluby, môžu získať i nových priateľov. Situácia je alarmujúca, až 60 percent Slovákov nešportuje.

Európsky týždeň športu je iniciatíva Európskej komisie, tento rok je už jeho piaty ročník. Národným koordinátorom je Národné športové centrum. Cieľom je zapojiť obyvateľstvo do športových a telesných aktivít a zvýšiť povedomie o ich veľkých prínosoch pre život. Týždeň je určený všetkým bez ohľadu na vek, pôvod či fyzickú zdatnosť.  „Tento rok sa uskutočnil už piaty ročník Európskeho týždňa športu. Počas tohto týždňa sme mohli s miliónmi ďalších Európanov športovať a utužovať si svoje fyzické i duševné zdravie. Mnohí iste nezaháľajú ani v iných obdobiach roka, tí ostatní môžu Európsky týždeň športu využiť ako príležitosť začať. Veď šport je nielen námaha, ale aj zábava. Začať nie je nikdy neskoro. Začnite teda s čímkoľvek, čo vás baví. Radosť z pohybu aj dobrá nálada sa nepochybne dostavia,“ uviedol vedúci zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko.

Ústredným motívom kampane zostáva slogan #BeActive, ktorý má nabádať k pohybu a to nielen počas Európskeho týždňa športu, ale počas celého roka. „Je podstatné šíriť heslo #BeActive, aby sa stal šport súčasťou bežného života čo najväčšieho počtu ľudí,“ hovorí bývalá majsterka sveta a štvornásobná majsterka Európy vo vodnom slalome Jana Dukátová, ktorá je spolu s atlétom Jánom Volkom ambasádorkou projektu.

Piaty slovenský ročník naviazal na veľmi úspešný predošlý. Vlani na Slovensku počas akcie športovalo viac ako 200-tisíc detí a dospelých, do projektu Európskeho týždňa športu zaregistrovali 659 akcií. Všetky registrované podujatia škôl organizované pod hlavičkou #BeActive boli tento rok súčasťou kampane European School Sport Day, ktorá je oficiálnou súčasťou Európskeho týždňa športu 2019.

Aj tentoraz bol jedným z vrcholov Európskeho týždňa športu program s názvom #BeActive Night, ktorý sa uskutočnil 28. septembra 2019. V rovnakom čase sa uskutočnili podobné akcie aj v ďalších európskych mestách a boli zjednocujúcim prvkom celej iniciatívy Európskeho týždňa športu. Slovenská #BeActive Night bola súčasťou Ružinovských hodových slávností v Parku Andreja Hlinku v Bratislave. Program v Ružinove moderoval Matej „Sajfa“ Cifra, návštevníci si mohli vyboxovať svoj sen s Tomim Kidom Kovácsom, absolvovať parkúr a ninja dráhu s Davidom Chudým, sledovať vystúpenia a vyskúšať si choreografie s tanečníkom Lacim Strikeom a jeho Street Dance Academy a pripravené boli aj ďalšie atrakcie. „Život bez športu si už neviem ani predstaviť. V mojom okolí všetci športujú, alebo sa aspoň snažia. Každý by si mal vyčleniť chvíľu času na pohybové aktivity, najmä preto, aby bol zdravý a mal pevnejšie svaly a telo,“ hovorí úspešný boxer a tréner Tomi Kid Kovács.

Súčasťou Európskeho týždňa športu boli aj dve akcie, ktoré Národné športové centrum organizuje spoločne so Slovenským olympijským a športovým výborom. V sobotu 21. septembra sa na bratislavskej Železnej studničke uskutočnil olympijský deň na megaihrisku Športuj Slovensko! Celé rodiny mali možnosť vychutnať si pobyt na čerstvom vzduchu, zašportovať si a vyskúšať si rôzne športové disciplíny. Nechýbal ani Beh olympijského dňa či cyklistická aktivita Bicykel olympijského dňa. V rámci programu sa uskutočnilo predstavenie „Dotkni sa hviezd“. Audiovizuálna výchovno-vzdelávacia šou na tému šport a olympijské hodnoty so sprievodnými aktivitami predstavuje divákom olympijské symboly a myšlienky, prezentuje rôzne športy, jednoducho dáva možnosť ochutnať atmosféru olympijských hier. V rámci nej vystúpili aj trojnásobná olympijská víťazka v biatlone Anastasia Kuzminová, rýchlostná kanoistka Martina Gogolová Kohlová či lukostrelkyňa Alexandra Longová.

O štyri dni neskôr sa program „Dotkni sa hviezd“ uskutočnil od 10.30 h v športovej hale v Michalovciach. Podujatie bolo určené predovšetkým pre žiakov tretieho až piateho ročníka základných škôl. Slovenský olympijský a športový výbor využil akcie v Bratislave i Michalovciach aj na propagáciu budúcoročných olympijských hier.

Informácie o Európskom týždni športu, rovnako ako aj registrácia športových podujatí, sú prístupné na internetovej stránke www.tyzdensportu.sk. Všetky dôležité aktuality bude pokrývať na svojich profiloch na sociálnych sieťach Facebook a Instagram aj Národné športové centrum. Pod hlavičkou #BeActive sa môžu registrovať všetky pohybové aktivity organizované od 1. septembra do 15. októbra 2019.

Inzercia

K téme

Avion podporí 50 lokálnych dizajnérov Avion organizuje prvý swap detských vecí, knižiek a hračiek

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.