Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
86524_img_9597 676x1014.jpg
13. decembra 2017 SprávySvet od PRservis.skSITA Diskusia()

Zlato z Francúzska si odniesol slovenský sekt

DIJON 13. decembra 2017 – Porota prestížnej svetovej súťaže Effervescents du Monde 2017 udelili zlatú medailu sektu Hubert Cabernet Sauvignon Blanc De Noir. Šumivé víno pôvodom zo Serede uspelo v konkurencii vyše 600 sektov z 28 krajín sveta. O výsledkoch rozhodlo viac ako 100 expertov z celého sveta na zámku Lycée Le Castel vo francúzskom Dijone.

Sekt Hubert Blanc De Noir sa vyrába z ušľachtilej modrej odrody Cabernet Sauvignon, no vo výsledku ide o biely sekt. Môže za to jemné a pomalé lisovanie, pri ktorom sa neuvoľňuje pigment zo šupiek bobúľ. „Je určený najnáročnejším milovníkom sektu. Vo vôni nájdete kúsky bobuľového ovocia, ľahko prepojené s biskvitom, v chuti veľmi plné, robustné, a  pritom lahodné. Prvý dúšok Vás nabáda k ďalšiemu.“ opisuje hlavná enologička spoločnosti Hubert J.E. Ingrid Vajcziková. Sekt sa vďaka tomu hodí k orientálnym bezmäsitým jedlám alebo grilovaným špecialitám.

Medzinárodná súťaž šumivých vín Effervescents du Monde 2017 sa konala v dňoch 15. – 17. novembra už pätnásty krát. Organizuje ho Francúzska fórum enológov. Z viac ako 100 porotcov bola polovica z Francúzska a zvyšok z iných krajín. Oproti minulému ročníku stúpol počet prihlásených sektov a to o 10 %. Počas trojdňového podujatia na zámku Lycée Le Castel ich porotcovia ochutnali viac ako 600. Hodnotenie sa riadi prísnymi kritériami. Hodnotitelia musia byť certifikovaní a degustácie prebiehajú podľa presne stanovených pravidiel. Obmedzená je napríklad frekvencia degustovania alebo maximálny počet degustovaných vzoriek tak, aby nedochádzalo ku kontaminácii senzorických vlastností jednotlivých šumivých vín.

O svetovej kvalite sektu Hubert Cabernet Sauvignon blanc de noir svedčí aj ďalšie významné ocenenie. Po francúzskom zlatom úspechu získal veľkú zlatu medailu (Great Gold) aj v americkom Texase na súťaži Texas International Wine Competition, do ktorej sa prihlásilo 500 vín z 11 rôznych krajín.

K téme

Majalésy, koncerty, dni remesiel i vína. Rezort Piešťany pozýva v máji aj na svetovú výstavu a otvorenie letnej kúpeľnej sezóny Do Nitry za nábytkom a kvetmi!

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Správy

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.