Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
87048_dreamstime_xl_34446172 676x446.jpg
19. februára 2018 Zaujímavosti od PRservis.skSITA Diskusia()

Zimná dovolenka versus letná dovolenka – čo je drahšie?

BRATISLAVA 19. februára 2018 – Je lacnejšia zimná alebo letná dovolenka? Cena ktorejkoľvek dovolenky závisí najmä od aktivít, akým sa budeme na nej venovať. Každé obdobie a počasie súvisí s odlišnými druhmi športov a zážitkov. Taktiež sa cena odvíja od oblasti, kde sa bude dovolenka odohrávať.

Niekomu vyhovuje horúce a slnečné počasie, inému chladné a zasnežené. Niektorí z nás sú smutní, keď leto končí a iní sa nevedia dočkať zimy. Tieto rozdiely ústia do večných debát – je na cestovanie a športovanie lepšie leto alebo zima? Keďže na Slovensku máme skúsenosti aj s teplom aj so zimou, vieme, čo môžeme očakávať.

POHODLIE

Bez ohľadu na to koľko je stupňov pod nulou, súčasťou každej zimnej dovolenkovej výbavy je lyžiarska bunda. Na druhú stranu, letné horká môžu byť neznesiteľné, že by sme si najradšej vyzliekli aj kožu. Aj napriek tomu väčšina preferuje slobodu leta a lepšie sa cíti v šortkách ako v kabáte. Pre tých aktívnejších je náročnejšia zima. Zimná výbava slúži ako obranný mechanizmus, takže pri jej nosení je pohyb o čosi viac obmedzený, svaly sú v chladnom počasí stále napnuté, kým letné počasie dáva celému telu možnosť pohybu a flexibility.

KRÁSA

Čerstvo napadnutý sneh, stromy biele ako v rozprávke, cencúle ako kryštály. Je nádherné, keď všetko prikryje biela zima. Čo môže byť krajšie ako zimný deň – stavanie snehuliaka a snehového domu, guľovačka, sánkovačka, snehoví anjeli, lyžovanie, korčuľovanie… Zima je aj obdobím najkrajších sviatkov roka – Vianoc. Mnohí z nás ju preto milujú. Okrem nich má čo ponúknuť, hoci je nepredvídateľná a závislá na vhodných podmienkach.

V lete je zase všetko farebnejšie a letné slnko predlžuje dni. Dá sa vidieť toľko krás, či už v prírode alebo v meste – rozkvitnuté farebné kvety, jazerá lákajú k vode a denné svetlo je až do neskorých večerných hodín. Je všeobecne známe, že slnečné svetlo blahodarne pôsobí na naše emocionálne zdravie.

AKTIVITY

Aj letnú dovolenku je možné tráviť na horách – turistika, bicykel, elektrobicykel, komu čo vyhovuje. Turistika je zdarma, bicykel si môžete požičať, alebo mať vlastný. Obľúbenou letnou atrakciou je aj raft alebo splav, ktorý vás tiež nezruinuje. Všetko vybavenie sa dá za dobrý peniaz požičať. Na kúpanie môžete vyraziť na akékoľvek prírodné jazero či kúpalisko, ak sa vám to máli, navštívte komerčný aquapark či bazény. Aj šoférovanie je v lete bezpečnejšie pretože nie je sneh či poľadovica, možnosti sa teda ešte viac rozširujú.

V zime môžete tiež vyraziť na turistiku (so snežnicami) či bicykle, nebude to však tak pohodlné a relaxačné ako napríklad lyžovanie, snowboarding, tubing, sánkovanie či korčuľovanie. Ak sa chcete ohriať, kúpalisko s termálnou vodou je úžasným spestrením akejkoľvek zimnej dovolenky. Človek je v zime prirodzene lenivejší, pretože je vonku zima a dni sú krátke. Zimné športy však pomáhajú ľuďom ostať v skvelej forme po celý rok. Zimné ničnerobenie môže viesť k nevyváženému životnému štýlu. Ak chcete byť úspešnými v oblasti zdravia, v práci, v športe, nájdite si zdroje aktivity, ktoré vás budú baviť aj v zime.

V prípade zahraničnej letnej dovolenky pri mori môžete stráviť celý deň na pláži, prejsť sa po horách, vyraziť na bicykli do parku apod. Naopak, väčšina zimných aktivít je priamo závislá na počasí a vhodných podmienkach. Pre letné aktivity takéto obmedzenie neexistuje.

POBYT

Letné prázdniny sú najdlhšie a to z nich robí obdobie vhodné na cestovanie. Ak sa vyberiete na letnú dovolenku do exotickej destinácie, nájdete si napríklad last minute Turecko, nebude vás to stáť príliš veľa. Turecko patrí k vyhľadávaným a obľúbeným cieľom dovolenkárov. Oddych na pláži, osviežujúce kúpanie, skvelé jedlo, chutné nápoje – ak je táto predstava aj vaším snom, neváhajte ani minútu. V Turecku je krásne a teplučko. Ak ste skôr akčný typ a vyberiete sa do hôr, nabije vás to novou energiou. Po návrate sa pustíte s chuťou do práce a skôr sa zaradíte do pracovného kolotoča.

K téme

ZSL zimná sezóna 2023/2024: Svetový pohár v Jasnej privítal 132 špičkových športovkýň z 30 krajín a vyše 30-tisíc návštevníkov Ako prežiť veľkonočné sviatky v regióne Vysoké Tatry?

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zaujímavosti

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.