Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
20. novembra 2015 PR správyZdravie od PRservis.skSITA Diskusia()

Žijeme výnimočný život s výnimočnou chorobou

BRATISLAVA 20. novembra – Zriedkavé choroby sú ochorenia, ktoré postihujú menej ako jedného jedinca spomedzi 2 000. Spolu rozlišujeme 6 000 až 8 000 druhov týchto ochorení. Líšia sa svojou závažnosťou, no celkovo ide o chronické, progresívne, degeneratívne choroby, ktoré pacienta dlhodobo obmedzujú, invalidizujú, až ohrozujú jeho život. Približne 80 % z nich sú dedičné choroby prejavujúce sa v detskom veku ale i v dospelosti. Gaucherova choroba je najčastejšou chorobou zo skupiny lyzozómových chorôb.

Veľké množstvo zriedkavých chorôb, ich ojedinelý výskyt, symptómy v mnohých prípadoch totožné s bežnými ochoreniami a nedostatok odborných poznatkov- to sú hlavné faktory, ktoré sťažujú lekárom správnu a včasnú diagnostiku. Navyše ojedinelosť chorôb spôsobuje, že mnohí lekári sa s pacientom trpiacim zriedkavou chorobou počas celej svojej praxe nikdy nestretnú. Interval stanovenia diagnózy sa preto pohybuje v rokoch, príp. až v desiatkach rokov.

Práve zvyšovanie povedomia pacientov a verejnosti o zriedkavých chorobách a ich dopade na život ľudí, ktorí nimi trpia i ľudí, ktorí sa o nich starajú, je hlavným poslaním Združenia ojedinelých genetických ochorení (ZOGO). Združenie sa snaží zjednodušiť pre pacientov s týmito chorobami prístup k liečbe, zrýchliť a zlepšiť diagnostiku a poskytovať im zdravotné i sociálne poradenstvo.

„Na vlastnej koži som pocítil, čo je to byť pacientom so zriedkavým genetickým ochorením. Mal som to šťastie, že mi nakoniec stanovili diagnózu Fabryho choroba, hoci to trvalo dlhých 20 rokov. A mám aj to šťastie, že sa úspešne liečim. Viem, že nie som so svojím ochorením sám. Je nás viac, no možno o sebe nevieme. Lenže iba spolu, s podporou lekárov a ľudí z nášho okolia môžeme zmeniť súčasný stav diagnostiky a liečby týchto ochorení na Slovensku“, hovorí Rado Baraník, predseda ZOGO.

Gaucherovou chorobou je vo svete postihnutých viac ako 30 000 ľudí
Gaucherova choroba bola pomenovaná po francúzskom lekárovi Philippovi Gaucherovi, ktorý ešte ako študent v roku 1882 objavil ochorenie u 32 – ročnej ženy, ktorá mala zväčšenú slezinu. V tej dobe si Gaucher myslel, že ide o formu rakoviny a objav popísal vo svojej doktorandskej práci. A do roku 1965 však nebola podstata Gaucherovej choroby odhalená a správne pochopená. Vývoj substitučnej enzýmovej terapie v roku 1991 zachránil život mnoho pacientom.

Toto zriedkavé dedične viazané ochorenie spôsobuje ukladanie častíc určitého typu tuku – glukocerebrozidu, v ľudských orgánoch a kostiach. Príčinou je nedostatočná činnosť jedného z enzýmov rozkladajúcich tento určitý druh molekúl tuku. Bunky v tele sa plnia nepremeneným/nezmetabolizovaným tukom – nazývajú sa Gaucherove bunky. Tento stav vyvoláva množstvo závažných symptómov. Gaucherove bunky sa tvoria v rôznych častiach tela, predovšetkým v pečeni, slezine a kostnej dreni, avšak môžu sa hromadiť aj v iných orgánoch. V najvzácnejších prípadoch je postihnutý mozog a nervový systém. Táto choroba celosvetovo postihuje približne 30 000 ľudí.

Test suchej kvapky krvi
Jedna skupina metabolických chorôb – lyzozómové ochorenia ( Gaucherova choroba, Fabryho choroba, Pompeho choroba), pri ktorých je kvôli poškodeniu génu nedostatočne aktívny jeden z enzýmov, patria medzi pomerne ľahko diagnostikovateľné zriedkavé ochorenia pomocou selektívneho skríningu. Napriek tomu je diagnostika nedostatočná, hoci liečba niektorých lyzozómových ochorení, i Gaucherovej choroby, už dnes existuje.

V dnešnej dobe je možné urobiť takéto meranie neinvazívnym zo „suchej kvapky krvi”. Táto metóda je spoľahlivá, rýchla a nenáročná. Dnes sa využíva v mnohých krajinách ako skríningová metóda pre viaceré ochorenia.

Na Slovensku je spustený projekt selektívneho skríningu (teda testovania rizikovej populácie) na Gaucherovu chorobu od začiatku tohto roku u pacientov so splenomegáliou a trombocytopéniou. O projekte sú informovaní lekári vo všetkých hematologických ambulanciách. Až 86% pacientov s Gaucherovou chorobou navštívilo pri pátraní po diagnóze hematológa. Gaucherova choroba sa totiž najčastejšie skrýva za prejavmi a príznakmi viacerých hematologických malígnych chorôb. Dvoma najvýraznejšími a najčastejšími príznakmi Gaucherovej choroby sú práve splenomegália (zväčšenie sleziny) a trombocytopénia (úbytok krvných doštičiek). Ak má pacient podobné príznaky, mal by kontaktovať hematológa a informovať sa o možnosti skríningového vyšetrenia suchej kvapky krvi s podozrením na Gaucherovu chorobu. Hematológovia teda majú pri diagnostike Gaucherovej choroby kľúčovú úlohu a práve oni by mohli v spolupráci s pacientmi zlepšiť stav diagnostiky tohto ochorenia na Slovensku.

„Je veľmi dôležité zvýšiť povedomie lekárov i pacientov s lyzozómovými chorobami o skríningu pomocou metódy vyšetrenia suchej kvapky krvi. Substitučná enzýmová terapia podávaná formou infúzií každých 14 dní je od roku 1991 pre mnohých pacientov život zachraňujúcou liečbou. Diagnostika je však len začiatok celoživotnej starostlivosti o pacientov s dedičnou metabolickou poruchou. Na ňu musí nadväzovať špeciálna klinická a ambulantná starostlivosť. Po všetkom úsilí pri diagnostike a náročnom administratívnom zabezpečovaní tejto špeciálnej terapie je úžasné sledovať, že pacienti, ktorým predtým choroba postupne zničila celé telo, sa môžu zapojiť do každodenného života a mnohí aj žiť plnohodnotný život“, uviedla MUDr. Anna Hlavatá, PhD. MPH, primárka II. detskej kliniky LF UK a DFNsP, Centrum dedičných metabolických porúch.

Do projektu zvyšovania povedomia o lyzozómových ochoreniach sa zapája aj spoločnosť Genzyme (spoločnosť skupiny Sanofi).

„Našim cieľom je, aby aj lekári, ktorí nie sú špecialistami na zriedkavé choroby, mali dostatočne veľké povedomie o tzv. lyzozómových chorobách, ako aj možnosti ako prítomnosť takejto choroby potvrdiť, či vyvrátiť. A práve na to slúži test suchej kvapky krvi, ktorý dokáže chorobu spoľahlivo odhaliť. Našou úlohou je preto zvyšovať povedomie o zriedkavých ochoreniach ako takých u lekárov ako aj verejnosti“, uviedla Ing. Beáta Kujanová, komunikačná manažérka spoločnosti Sanofi.

Združenie ojedinelých genetických ochorení vyzýva odborníkov, médiá i verejnosť:

„Podporte nás v úsilí zlepšiť informovanosť o zriedkavých genetických ochoreniach. Aj keď sme výnimoční, nechceme byť s našimi ojedinelými chorobami sami.“

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx

K téme

PSS potvrdzuje svoj dlhodobo zodpovedný postoj k prírode a podnikaniu Aupark Bratislava oslavuje Deň mužov. Prináša pánsky bedeker plný štýlu a elegancie

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.