Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
4. apríla 2013 PR správyZdravie od PRservis.skSITA Diskusia()

Zázračná mrkva: vyrieši všetky očné problémy?

BRATISLAVA 4. apríla – Na Medzinárodný deň mrkvy (International Carrot Day) v mrkvových kostýmoch na mrkvových večierkoch s mrkvovým drinkom velebia blahodarné účinky oranžovej zeleniny na náš organizmus a na náš zrak. Buďte medzi prvými a pridajte sa k originálnym medzinárodným oslavám.

Medzinárodný deň mrkvy (International Carrot Day) vznikol v roku 2003. Mrkvoví nadšenci sa rozhodli týmto spôsobom informovať svet o jej blahodarných účinkoch. Oslavy usporadúva každoročne Veľká Británia, Francúzsko, Švédsko, Taliansko, Austrália, Japonsko a Rusko. K „mrkvátorom“ sa tento rok pridali aj odborníci bratislavskej Očnej kliniky NeoVízia. „Je to ideálna príležitosť vyvrátiť najväčšie mýty o očiach,“ reaguje primár kliniky MUDr. Radovan Piovarči.

Detoxikuje organizmus a zmierňuje zápaly
Mrkva je výborným bojovníkom proti zápalom a toxínom. Jedna porcia mrkvového šalátu denne pomáha telu prirodzene naštartovať detoxikačné procesy. Vedecké výskumy už v sedemdesiatych rokoch minulého storočia potvrdili, že jedna stredne veľká mrkva denne pomáha zmierňovať zápalové procesy, upravovať hladinu hormónov a činnosť pečene. Surový koreň je bohatý na obsah unikátnych druhov vlákniny, ktoré napomáhajú telu ľahšie sa zbavovať toxínov. Navyše, mrkva funguje ako prírodné solárium. Ak z nej chcete vyťažiť čo najviac betakaroténu a ľahšie sa opáliť, tepelne ju spracujte. Pri chrúmaní surovej sa do tela vstrebú iba 3%. Varená, či dusená mrkva na oleji uvoľní zo seba až 39% betakaroténu.

Dioptrie neodstráni
Navyše, mrkva je významným zdrojom provitamínu A – skrášľuje pleť a vyživuje sietnicu, dioptrie však neodstráni. „Veľa ľudí sa mylne domnieva, že keď bude jesť dostatok mrkvových pokrmov, okuliare potrebovať nebude. S dioptrickými chybami oka však konzumácia mrkvy vôbec nesúvisí. Mrkva je bohatá na vitamín A (podobne ako mlieko, syr, vajíčka), ktorý vyživuje sietnicu. Nepriamo tak pomáha kvalitnému vnímaniu zrakového vnemu na sietnici. Podobnú službu nám robia aj ďalšie zrakové farbivá (flavonoidy, zeakxantín a luteín nachádzajúce sa v zelenej listovej zelenine a v kukurici). Tiež nenasýtené Omega 3 mastné kyseliny v rybom oleji,“ vysvetľuje MUDr. Piovarči.

Červená, biela, oranžová
História divokých predkov mrkvy siaha na územie dnešného Afganistanu. Prvá mrkva, ktorá uzrela svetlo sveta, bola fialová a horká. Spočiatku sa pestovala na medicínske účely. V 10. storočí ju naši predkovia využívali na uľahčenie pôrodu. Svoj „kariéru“ v Európe roztočila mrkva so žltými koreňmi. Postupom času vznikla mutáciou červenej a bielej odrody dnes všetkým známa oranžová mrkva. Vyšľachtili ju Holanďania v 17. storočí a až o ďalších sto rokov sa rozšírila do celej Európy.

Nech žijú „mrkvátori“ alebo Tipy na mrkvovú oslavu
Tradičná oslava zahŕňa mrkvové jednohubky, torty a šaláty. Ako nápoj doporučujeme servírovať mrkvový džús, drinky doplnené o mrkvovú šťavu alebo mrkvové „shots“. Významnú úlohu hrá v tento deň tematický dress code. Milovníci mrkvy si zaobstarávajú špeciálne kostýmy v tvare mrkvy alebo oranžový frak so zeleným klobúkom. V prípade, že predpísaný mrkvový kostým nemáte po ruke, postačí aspoň čo najviac oranžovej farby na oblečení a doplnkoch. Oslávte Deň mrkvy originálnym spôsobom aj vy. Staňte sa inšpiráciou pre svoje okolie a zapojte do osláv aj svojich najbližších. Ako?

• darujte priateľom či kolegom zväzok mrkve s osobným odkazom
• prekvapte svojho milovaného originálnou mrkvovou večerou
• spravte doma Mrkvovú oslavu a podávajte mrkvové dobroty (surová mrkva vykrajovaná do rôznych tvarov, mrkvová šťava, mrkvový koláč, mrkvový šalát, mrkvová polievka…)
• rozšírte na facebooku a twitteri originálny Carrot song z youtubu alebo Carrot dress
• napíšte blog o potrebe konzumácie mrkvy v našej spoločnosti
• zverejnite na sociálnych médiách niektorý z našich Mýtov a poloprávd

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk.

K téme

Mäta – kľúč k lepšej pamäti a sústredeniu Nechudnime do plaviek! Union zdravotná poisťovňa pomáha s osvetou o poruchách príjmu potravy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie PR správy

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.