Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. septembra 2012 PR správyKultúra od PRservis.skSITA Diskusia()

Začína sa Divadelná Nitra, bude hostiť divadelnú špičku

BRATISLAVA 21. septembra – Šesť dní plných jedinečného divadelného umenia a bohatého sprievodného programu čaká na návštevníkov 21. ročníka Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra, ktorý sa začína už dnes a potrvá do 26. septembra 2012.

Do Nitry zavíta spolu 237 divadelných profesionálov z 13 súborov. Diváci sa môžu tešiť na špičkové inscenácie z Belgicka, Českej republiky, Maďarska, Nemecka, Poľska, Rumunska, Ruska, Slovinska, Veľkej Británie aj Slovenska. Priamo na pódiu si vychutnajú fascinujúce výkony 105 hercov, tanečníkov a hudobníkov.

Festival sa dnes slávnostne začne inscenáciou Otvorení všetkému svetoznámej argentínskej choreografky Constanzy Macras. V temperamentnej tanečnej freske o živote Rómov sa zaskvie 18 profesionálnych tanečníkov nemeckého súboru DorkyPark a šesť talentovaných Rómov, vybratých z kastingov na Slovensku, v Maďarsku a v Českej republike. Neuveriteľné pohybové kreácie sa budú počas predstavenia preplietať s intímnymi momentmi výpovedí rómskych tanečníkov o svojom živote za sprievodu rómskej kapely Gitanes z Prahy. O dva dni neskôr, 23. septembra, zavítajú skvelí tanečníci s predstavením do Štátneho divadla Košice. Macras, ktorá má na konte aj prestížnu nemeckú národnú divadelnú cenu a vystupuje po celom svete, sa na Divadelnú Nitru vracia po siedmich rokoch.

Divadelná Nitra aj tento rok prinesie na dosky spoločensko-politické témy Európy. Podtitulom 21. ročníka festivalu je vina / nevina. „Divadlo dnes považujú ľudia za oddych či zábavu. My ho chápeme ako miesto, kde môže človek nazrieť do tém a problémov, ktoré ho bytostne zaujímajú a ktoré inde nenájde,“ vysvetlila riaditeľka Divadelnej Nitry Darina Kárová. „Inscenácie opisujú najrôznejšie životné situácie, neboja sa háklivých tém ako chudoba – morálna i materiálna, zobrazujú javy nenápadné aj nebezpečné. Tvorcovia nemajú strach stúpať na nášľapné míny v podobe politických aj súkromných tabu,“ dodala.

Aj vážne témy sa však na Divadelnej Nitre zobrazujú atraktívnym spôsobom. V inscenáciách zohrá veľkú úlohu humor v rôznych podobách, či čierny, ironický alebo groteskný. Vážne posolstvá sa dostanú k divákom aj v podobe tanca, napríklad v jednom z najpôsobivejších tanečných sól uplynulých sezón, v belgickej inscenácii Bude to len horšie a horšie a horšie, priateľu uznávanej flámskej choreografky a tanečníčky Lisbeth Gruwez. Inscenácie budú doplnené živou hudbou, napríklad v pôsobivej poľskej produkcie III Fúrie zahrá punková kapela, v maďarskej čiernej groteske Anamnéza sa predvedie zase rocková skupina.

Na scéne nebude chýbať ani otvorená politická provokácia v inscenácii Čím viac nás je, tým rýchlejšie dosiahneme cieľ. Jej traja tvorcovia sa premenovali podľa mena slovinského premiéra Janeza Janšu. V ich diele bude hosťovať známa slovenská herečka Zuzana Fialová, ktorá netradičným spôsobom doplní inscenáciu úryvkom z kultovej Shakespearovej drámy Rómeo a Júlia.

Medzi hviezdne predstavenia festivalu bude patriť britská hra Zajtrajšie večierky, ktorá čerpá aj z tradície obľúbených stand-up comedy šou. Vytvoril ju Tim Etchells so svojím súborom Forced Entertainment, ktorý v Británii označujú za najbrilantnejšiu experimentálnu divadelnú spoločnosť s medzinárodnou reputáciou. Jediné kulisy, ktoré si so sebou dvaja herci privezú v kufri, sú farebné

Na Divadelnej Nitre už tradične nebudú chýbať slovenské inscenácie. Do tohtoročného programu ich vyberal festivalom poverený kurátor, renomovaný divadelný režisér Marián Amsler, ktorý bol medzitým nominovaný na divadelné ocenenia sezóny DOSKY 2012. Z domácich divadiel sa v Nitre predstaví Slovenské komorné divadlo z Martina s poslednou premiérou minulej sezóny Sedem dní do pohrebu, Divadlo Pôtoň z Bátoviec prinesie inscenáciu Psota. Obe inscenácie majú po dve nominácie na DOSKY. Divadlo Aréna z Bratislavy príde s inscenáciou Kukura. V rámci sekcie Festival Plus sa v Nitre predstaví aj Amslerova inscenácia Pohania Činohry Slovenského národného divadla, ktorá získala najviac – šesť nominácií na DOSKY 2012. Víťazi divadelných ocenení budú známi hneď v prvý večer Divadelnej Nitry počas slávnostného ceremoniálu DOSKY 2012.

Všetky predstavenia sa uskutočnia v Divadle Andreja Bagara v Nitre a v Starom divadle Karola Spišáka v Nitre a budú tlmočené do slovenčiny a angličtiny.

Návštevníci si môžu aj počas festivalu zakúpiť lístky na predstavenia v pokladni Divadla Andreja Bagara v Nitre denne od 10. hod do 17.30 hod. a objednať aj telefonicky na číslach 037/65 24 875, 037/77 21 580, 037/65 24 872.

Divadelná Nitra prichystala pre festivalových návštevníkov a Nitranov aj tent raz bohatý sprievodný program, ktorý prinesie do ulíc až 68 podujatí a 220 umelcov. Námestie pred Divadlom Andreja Bagara v Nitre dostane novú a atraktívnu podobu, ožije pouličnými divadelnými predstaveniami zo Slovenska aj Česka, študentskými inscenáciami od mladých nitrianskych divadelníkov, netradičnými umeleckými inštaláciami, prehliadkou európskeho aj domáceho filmu či koncertmi.

Aktuálne informácie o Divadelnej Nitre sledujte aj na www.nitrafest.sk a http://www.facebook.com/divadelna.nitra

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Čoskoro v predaji: IQOS ILUMA už o pár dní predstaví letnú limitku Slovenské národné parky ponúkajú prekvapivé zážitky

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Kultúra

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.