Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
88257_thinkstockphotos 200236712 001 676x451.jpg
25. júna 2018 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Zachytávanie dažďovej vody i dôsledný monitoring. Zelený rezort podniká kroky v boji proti suchu

BRATISLAVA 25. júna 2018 – Predpokladá sa, že v priemere 17% územia Európy a minimálne 11% európskej populácie je postihnutých nedostatkom vody. Náklady na škody spôsobené suchom sa v Európe za posledných 30 rokov odhadujú na 100 miliárd eur. Aj preto ministerstvo životného prostredia začalo minulý rok práce na materiáli H2ODNOTA JE VODA – Akčný plán na riešenie dôsledkov sucha a nedostatku vody, ktorý v marci predstavili vláde.

„Voda je nielen strategickou surovinou štátu, ale i významným prírodným bohatstvom, ktoré je potrebné chrániť a pristupovať k nemu zodpovedne,“ uviedol štátny tajomník envirorezortu Norbert Kurilla s tým, že zabezpečiť účinnú ochrany vodných zdrojov je jednou z hlavných priorít ministerstva. Podľa jeho slov je predchádzanie problémom vždy lepšia a lacnejšia voľba ako riešenie následkov, ktoré sa budú neustále zhoršovať a budú mat postupne oveľa negatívnejšie dopady.

Za účelom vzniku dokumentu, na ktorom pracoval envirorezort od apríla 2017 a v marci 2018 ho schválila vláda, bola zriadená i medzirezortná pracovná skupina. Proces prípravy nadrezortného dokumentu tak bol inkluzívny.  V medzirezortnej pracovnej skupine pôsobilo 25 odborníkov z rezortu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, odborných organizácií oboch rezortov, výskumných ústavov, vedci či akademici s rôznymi zameraniami.

„Hlavným cieľom Akčného plánu je znížiť nepriaznivé dôsledky sucha a nedostatku vody na ľudské zdravie, životné prostredie, kultúrne dedičstvo a hospodársku činnosť,“ dodal štátny tajomník Kurilla s tým, že samotné opatrenia rozdelili na tri skupiny – preventívne, operatívne a krízové.

Preventívne opatrenia sú zamerané práve na zadržiavanie vody v krajine. Envirorezort plánuje najmä znásobiť úsilie v realizácii zelených opatrení, ktoré sú v súčasnosti nedostatočne využívané. Tie predstavujú napríklad obnovu priaznivého stavu mokradí, brehových porastov, obnovu poškodených ekosystémov, či výsadbu remízok. Bokom však nezostala napríklad ani rekonštrukcia odvodňovacích kanálov.

V mestách a obciach podporuje akčný plán opatrenia na zachytávanie a infiltráciu zrážkovej vody za pomoci prírode blízkych opatrení, ako aj prostredníctvom prvkov technického charakteru. Od jednoduchých opatrení ako je výsadba vegetácie, zachytávanie dažďových vôd formou zberných jazierok alebo sudov, cez náročnejšie ako dažďové záhrady, vegetačné steny či podzemné retenčné zásobníky na využívanie zrážkovej vody. A práve na zadržiavanie zrážkovej vody v urbanizovanej krajine ministerstvo v apríli vyhlásilo výzvu v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia. Z európskych fondov má ísť na tento účel 17 mil. eur. „Financie môžu byť použité napríklad budovanie zberných jazierok, vegetačných striech, či nádrží za účelom využitia zrážkovej vody. Taktiež môže byť podporená aj výmena nepriepustných povrchov za priepustné plochy s funkčnou vegetáciou,“ dokončil štátny tajomník Kurilla.

Nevyhnutnou úlohou je zabezpečiť aj dôsledný monitoring sucha a nedostatku vody. Zvláštna pozornosť sa v dokumente venuje aj krízovým opatreniam. Počíta napríklad s vypracovaním krízového plánu na zásobovanie vodou pri dlhotrvajúcom suchu podľa prioritizácie sektorov národného hospodárstva.

K téme

Tesco bojuje proti menštruačnej chudobe: odstrihlo hodnotu DPH z cien produktov dámskej hygieny Automatizácia od Schneider Electric pomáha expandovať riešeniam na zachytávanie uhlíka

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.