Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
89712_brufen_obrazok na uverejnenie 676x222.jpg
22. januára 2019 PR správyZdravieZdravý život od PRservis.skSITA Diskusia()

Za najmenej znesiteľnú považujú Slováci bolesť zubov. Pri bolesti hlavy siahajú po tabletke viac ženy

BRATISLAVA 22. januára 2019 – Či sa nám to páči alebo nie, bolesť je súčasťou nášho života. Na základe prieskumu agentúry 2muse, až polovica Slovákov takmer vždy siahne po tabletke pri bolesti zubov a migréne. Z výsledkov prieskumu taktiež vyplýva, že polovica populácie považuje voľnopredajné lieky za potrebný prostriedok k úľave od bolesti, ale 4% ľudí ich zo zásady odmietajú.

Napriek tomu, že veľká časť Slovákov tlmí svoje bolesti prostredníctvom liekov, polovica z nich čaká časť dňa alebo celú noc s vierou, že sa z bolesti vyspia. Za najmenej znesiteľnú bolesť považujú Slováci bolesť zubov, čo uviedlo až 43% opýtaných, avšak najčastejšie ľudia trpia bolesťou chrbtice, svalov a kĺbov a bolesťou hlavy, na ktoré vyše tretina populácie trpí asi raz mesačne alebo častejšie.

8 najmenej znesiteľných bolestí u Slovákov

Bolesť zubov
Bolesť hlavy, migréna
Bolesť chrbta, chrbtice
Menštruačné bolesti
Bolesti brucha, žalúdka
Natiahnuté svaly po námahe
Bolesť svalov, kĺbov
Bolesť hlavy po alkohole

1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.

Respondenti odpovedali formou výberu z vopred daných možností

Až trištvrte Slovákov očakáva, že liek na bolesť zaberie do polhodiny. S rastúcim vekom však táto podmienka na lieky klesá. Dve tretiny preferujú lieky, ktoré sú šetrné k tráviacemu systému a okrem toho ženy dávajú prednosť liekom, ktoré neobsahujú pridané farbivá, nemajú vedľajšie účinky alebo sa ľahko dávkujú. Pri výbere voľnopredajných liekov proti bolesti zaváži aj cena a pre niektorých z respondentov je dôležité, aby liek pôsobil aj na horúčku. „Pri výbere voľnopredajného lieku je dôležité, aby pacienti upozornili lekárnika na aktuálne chronické alebo akútne ochorenia a upozorniť na problémy s obličkami, žalúdkom alebo pečeňou. Ďalším kritériom, ktorým by sa mal lekárnik riadiť je povaha, charakter, intenzita a dĺžka trvania bolesti. Ak ide o bolesť bez pridružených symptómov, dá sa zvoliť jedna účinná látka, ak je však bolesť zapríčinená napríklad spazmom svalov, analgetiká by sa mali voliť len ako doplnková terapia,“ vysvetľuje farmakologička PharmDr. Andrea Gažová, PhD. z Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

Ženy verzus muži

Pre pätinu slovenskej populácie je bolesť hlavy druhou najmenej znesiteľnou bolesťou, pričom viac to tak cítia ženy, a až 57% žien tlmí svoju bolesť tabletkou okamžite. Rovnako je to v prípade menštruačných bolestí, pri ktorých 66% žien užíva lieky na tlmenie bolesti takmer vždy. Naopak muži ťažšie znášajú bolesť chrbta alebo chrbtice. I napriek tomu, že polovica populácie čaká časť dňa alebo noc, kým bolesť neprejde, z prieskumu vyplýva, že približne jeden z desiatich si tabletku zoberie ihneď a viac ako dvojnásobne to priznávajú ženy. Mnohé z akútnych bolestí sú podľa odborníkov spôsobené nedostatkom relaxačných aktivít v kombinácii so zlým pitným režimom, nedostatkom spánku, ale bolesti môžu byť spôsobené aj psychickou záťažou. Vysoké percento slovenskej populácie trpí práve bolesťami hlavy a migrénou. „Migréna je celospoločenský problém a postihuje viac ženy ako mužov, pričom jej príčiny sú individuálne. U žien môže spôsobovať migrénu kolísanie hormónov, ale obe pohlavia môžu bolesťami hlavy trpieť  strese, napätí, nedostatku alebo nadbytku spánku, ale negatívne pôsobí aj prejedanie sa, nepravidelný životný rytmus či celkové vyčerpanie,“ hovorí farmakologička PharmDr. Andrea Gažová, PhD. z Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

Paradoxy bolesti

Frekvencia pociťovania bolesti u Slovákov je charakteristická niekoľkými paradoxmi. Zatiaľ čo 26% ľudí pociťuje bolesť chrbtice niekoľkokrát mesačne, jeden z desiatich Slovákov na tieto bolesti netrpel nikdy. Zaujímavým ukazovateľom je, že podľa prieskumu až 30% žien nikdy netrápili menštruačné bolesti a 18% žien ich prežívajú len zriedka. Bolesťami hlavy po alkohole, ktorú Slováci označili ako ôsmu najmenej znesiteľnú, nikdy netrpelo 40% populácie. Bez liekov sa Slovákom najľahšie prekonávajú natiahnuté svaly po námahe, ale aj bolesti chrbta či bolesti svalov a kĺbov pri chrípkovom ochorení. V prekonávaní bolesti bez voľnopredajných liekov, nie sú medzi mužmi a ženami výrazné rozdiely.

O prieskume

Prieskum s názvom Vnímanie bolesti, bol realizovaný v spolupráci s agentúrou 2.muse, v októbri 2018. Exkluzívneho kvantitatívneho výskumu sa zúčastnili Slováci vo veku nad 18 rokov. Respondenti odpovedali na vopred pripravené otázky formou dotazníka, pričom z celkového počtu 512 účastníkov bolo 47% mužov a 53% žien.

O spoločnosti Mylan

Mylan je globálna farmaceutická spoločnosť, ktorá sa zaviazala stanoviť nové štandardy v oblasti zdravotnej starostlivosti. Spolupracujeme s pokrytím na celom svete s cieľom poskytnúť 7 miliardám ľuďom prístup k vysoko kvalitným liekom a venujeme sa inovácii, aby sme uspokojili nesplnené potreby a prispeli k zabezpečeniu spoľahlivosti a vysokej kvalite služieb. Našou motiváciou je robiť to, čo je správne, nie to, čo je jednoduché; a mať vplyv na budúcnosť prostredníctvom vášnivého vedúceho postavenia na celosvetovej úrovni. Ponúkame rastúce portfólio viac ako 7 500 výrobkov predávaných na celom svete vrátane antiretrovírusových terapií, ktoré potrebuje viac ako 40% ľudí, ktorí sú liečení na HIV/AIDS. Naše výrobky predávame vo viac ako 165 krajinách. Sme jedným z najväčších svetových výrobcov aktívnych farmaceutických zložiek. Každý člen nášho približne 35-tisícového kolektívu pracovných síl sa venuje vytváraniu lepšieho zdravia pre lepší svet. Viac informácií nájdete na stránkach Mylan.com a mylansk.sk. Obvykle uverejňujeme informácie, ktoré môžu byť pre investorov dôležité na našej webovej stránke na adrese investor.mylan.com.

K téme

20 rokov Lidla na Slovensku! Z neznámeho diskontu sa stala trhová jednotka Význam benefitov nad rámec zdravotného poistenia neustále klesá

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.