Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
86877_016 676x380.jpg
31. januára 2018 PR správyKultúraFilm a TV od PRservis.skSITA Diskusia()

Websterovci vychádzajú na DVD

BRATISLAVA 31. januára 2018 – Počas Vianočných sviatkov uviedla RTVS v premiére nový animovaný seriál Websterovci. Na pôvabnú pavúčiu rodinku je veľmi jednoduché namotať sa. Preto tvorcovia seriálu prichádzajú s DVD, vďaka ktorému si môžete všetkých šesť častí pozrieť kedykoľvek si len zmyslíte.

Websterovci žijú v strojovni výťahovej šachty, odkiaľ sa na vláknach spúšťajú za dobrodružstvami všedného sveta. Šesťročná Lili ide prvý raz do školy a pri tejto príležitosti spozná svoju super kamošku Emu Longfusovú. Jej starší brat Hugo ju zachraňuje pri všetkých huncútstvach, ktoré nedopatrením vyvedie. Napríklad, keď sa spustí úplne do suterénu, kde pracuje v distribučnom centre na vývoz muších konzerv ich otec Walter Webster. Alebo keď si ukryje v izbe nové domáce zvieratko blšku, ktorá narobí obrovské starosti mamičke Alme. O humorné chvíle sa postarajú aj starí rodičia, veterán z čias Veľkého upratovania Rafael Webster a neustále popletená babka Matilda.

Keď prehovorí roztomilá Lili, ani si neuvedomíte, že počujete hlas Zuzany Porubjakovej. Kamil Kollárik zas nahovoril Huga, Henrieta Mičkovicová mamu Almu, Boris Farkaš dedka Rafaela a hlas Oľgy Belešovej spoznáte v postave Emy Longfusovej. Výnimočný je najmä Richard Stanke, ktorý originálne nahovoril postavu babky a zároveň aj postavu otca Waltera Webstera.

Autorkou námetu je režisérka a producentka Katarína Kerekesová, ktorá detské publikum potešila v minulosti seriálom Mimi a Líza. „Websterovci majú odlišnú poetiku, čo vidieť už na prvý pohľad. Tentoraz sa presunieme do ríše maličkých zvierat, ktorá je úzko prepojená s naším ľudským svetom. Aj keď sa pavúky zdajú byť pre mnohých nevábne, v rozprávke sú zapletené do príbehov, aké neraz márne hľadáme v tom našom svete. A čo je najdôležitejšie, pavúčia rodinka má svoju vlastnú sieť. Tá prepája všetkých jej členov. Ich pavučina je symbolom rodinnej súdržnosti.“

Websterovci sú na Slovensku prvý väčší projekt, ktorý je tvorený CGI technológiou. Takáto animácia sa u nás zatiaľ používala len v reklame. Výtvarné návrhy vytvoril pre seriál Boris Šima, ktorý sa podieľal aj na výrobe už spomínaného seriálu Mimi a Líza. O ich transformáciu do 3D vizuálu sa postaral tím v zložení Matej Hradský, Jaromír Salaj a Dominik Tarageľ. Od začiatku vedie a dohliada na 3D produkciu Tomáš Mikuľak. Celý proces výroby pomohli naštartovať Jozef Just a Peter Košťál. „Aj napriek tomu, že hlavní hrdinovia sú pavúčiky, snažili sme sa vytvoriť bytosti inšpirované ľudským životom,“ prezrádza režisér animácie Andrej Gregorčok. „Museli sme si osvojiť pohyby ľudského tela, zvierat či vlastnosti neživých objektov, ktoré sme animovali, aby boli uveriteľné.“  O finálnu skladbu obrazu – compositing, sa postaral Juraj Kráľ. „Okrem výtvarného cítenia musíme mať obsiahle technické vedomosti,“ vysvetľuje. „Našou úlohou je totiž upraviť, štylizovať a nasvietiť prostredia tak, aby vyzerali reálne a zároveň vizuálne príťažlivo.“

Veľmi ľahko sa dá namotať aj na zvučku seriálu, na ktorej spolupracoval Branči Kováč spoločne s  Maťom Šrámekom, Andrejom Hruškom a Erikou Reindlovou. Úvodnú pieseň si môžete stiahnuť aj ako zvonenie na stránke RTVS. (http://www.rtvs.sk/televizia/clanky/150283/websterovci-aj-vo-vasom-mobile)

DVD animovaného seriálu Websterovci uvedie spol. MAGIC BOX SLOVAKIA do predaja už 31.1.2018. Okrem toho vyšla vo Vydavateľstve SLOVART rovnomenná rozprávková kniha, ktorú podľa seriálu napísala Vanda Rozenbergová. Websterovci sú koprodukčný projekt produkčného štúdia Fool Moon, RTVS a poľského Studia Miniatur Filmowych. Jeho vytvorenie podporil Audiovizuálny fond, Poľský filmový inštitút a dotačný program Kreatívna Európa – Media TV programming.

Informácie o seriáli:

Žáner: Animovaný sitcom pre deti
Počet epizód: 6
Minutáž: 11 minút / diel
Cieľový divák: 5 – 8 rokov
Krajina pôvodu: Slovenská republika
Námet: Katarína Kerekesová
Účinkujú: Zuzana Porubjaková, Kamil Kollárik, Henrieta Mičkovicová, Richard Stanke, Boris Farkaš, Oľga Belešová a ďalší.
Scenár: Zuzana Križková, Zuzana Dzurindová, Juraj Raýman, Peter Nagy, KatarínaKerekesová
Spolupráca na scenári: Anna Vášová
Réžia: Katarína Kerekesová
Réžia animácie: Andrej Gregorčok
3D animátori: Ivana Tirpáková, Filip Kasanický, Jozef Elšík, Andrea Jacevičová
Výtvarník: Boris Šíma
Supervízia 3D produkcie: Tomáš Mikuľak
3D vizuál: Matej Hradský, Jaromír Salaj
3D modely: Dominik Tarageľ
Technická podpora: Jozef Just
Grafika: Pavol Ďurák
Obrazová postprodukcia: Juraj Kráľ, Tomáš Hradský, Peter Košťál
Zvuková postprodukcia: Martin Merc
Hudba: Lucia Chuťková, Marek Piaček
Introsong: Maťo Šrámek, Andrej Hruška (spev – Erika Reindlová, text – Branči Kováč)
Producent: Fool Moon, s.r.o., RTVS, Studio Miniatur Filmowych
DVD distribúcia: Magic Box Slovakia, s.r.o.; www.magicbox.sk
Spot: https://youtu.be/ESfrx6pRHCo

http://webstersfamily.tv/               http://www.foolmoonfilm.com/

K téme

Bratislava má prvú mestskú divadelnú scénu Október prinesie do slovenských miest to najlepšie z animovaného filmu

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Film a TV

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.