Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
23. júna 2015 PR správyKultúra od PRservis.skSITA Diskusia()

Vznik a prvé roky veľkolepého viedenského bulváru Ringstraße

BRATISLAVA 23. júna – Pri príležitosti 150. výročia vzniku známeho viedenského bulváru, Ringstraße zostavilo Wien Museum výstavu mapujúcu jeho vznik, výstavbu a počiatočnú éru. Ringstraße, teda okružná mestská trieda v centre Viedne je obrazom priekopníckeho obdobia, keď nastúpila cestu premeny na moderné veľkomesto. Prezentácia prináša detaily vzniku bulváru, od plánov, cez búranie, rozširovanie ciest až po výstavbu mnohých významných budov, ktoré dodnes lemujú známu veľkotriedu. Samotný bulvár slávnostne sprístupnili 1. mája 1865. Výstava nesie názov Ring. Počiatky veľkolepého bulváru.

Ešte nikdy nevystavované plány, modely budov, reliéfne modely, fotografie demolácií, jednotlivých stavenísk a rekonštrukcií ako aj hotového bulváru, ktorého súčasťou sa stali aj novovybudované honosné budovy, tvoria ťažisko výstavy. K videniu je aj porovnanie starej a novej, vznikajúcej modernistickej Viedne.

V polovici 19. storočia patrila Viedeň k najväčším a najrýchlejšie sa rozvíjajúcim mestám Európy, ale mesto vlastné nebolo žiadnou modernou metropolou. Koncom roka 1857 dal cisár František Jozef príkaz na demoláciu mestských hradieb a výstavbu bulváru Ringstraße. Viedeň sa tak na niekoľko rokov zmenila na obrovské stavenisko a laboratórium novej architektúry, ktorých zavŕšením bolo sprístupnenie veľkolepého bulváru. Ringstraße sa stala predobrazom vtedy preferovaného historizujúceho štýlu a „hlavnou ulicou 19. storočia“ mesta. Jej výstavba začala ako rozsiahly štátny projekt, napokon sa stala zrkadlom vznikajúcej vrstvy buržoázie, ktorá na rozdiel od vtedajšej aristokracie nadobudla politický, hospodársky a kultúrny význam a podstatne formovala posledné desaťročia monarchie.

Novovzniknutý bulvár položil v počiatočných rokoch základy pre rozvoj Viedne na modernú metropolu. Výstava sa vydáva po stopách vzniku monumentálnej mestskej myšlienky, jej realizácie a načrtáva pozitívne hodnotenie Ringstraße v polovici 20. storočia a zamýšľa sa nad tým, aký význam bude mať mestská veľkotrieda pre budúcnosť Viedne.

Výstava vo Wien Museum na nám. Karlsplatz potrvá do 4. októbra.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Svojím nákupom v dm počas piatkového „Black Friday“ podporíte vznik a vybavenie vzdelávacích centier pre marginalizované skupiny Pre naše deti chceme vzdelané Slovensko. Ak im nevieme zabezpečiť lepšiu budúcnosť, musíme ich vedieť aspoň na ňu pripraviť

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Kultúra

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.