Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. novembra 2016 PR správyKultúra od PRservis.skSITA Diskusia()

Vzkriesi lásku, v ktorú kedysi veril?

BRATISLAVA 22. novembra 2016 – Hoci na Slovensku máme množstvo zaniknutých hradov a pevností, dve tak blízko seba – 2,5 km vzdialené, len tak nenájdete. Litava zapadla prachom dejín, nezostalo po nej nič, len pár riadkov v starých listinách, no Čabraď stojí dodnes aj so svojou pohnutou

A tak sa Jana Pronská rozhodla umiestniť svoju historickú romancu Janičiarova žena do pevnosti Litava.

Keď sa Richard Fabricius Salmo, znechutený pomermi na kráľovskom dvore, vracia do starej pevnosti Litava, túži iba po tom, aby obnovil panstvo svojho otca a vrátil mu niekdajší lesk. Vôbec neráta s tým, že ho očarí miestna dievčina, z ktorej sa vykľuje dcéra grófa Pálfiho z Čabraďa. Mladučká Gabriela má oči iba pre krásneho rytiera, a tak keď vysvitne, že otcovia dohodli ich sobáš, nemôže byť šťastnejšia. Srbský rytier Vladan Pribojič, ktorému bola dievčina pôvodne prisľúbená, sa však nemieni vzdať. Využije situáciu po príchode Osmanov a predá Richarda do otroctva. Zbaví sa tak svojho soka a otvorí sa mu cesta k vytúženému majetku.

Vďaka nezlomnej vôli žiť sa Richard po rokoch vráti do rodnej krajiny, no je z neho neľútostný janičiar, odhodlaný nenechať v starej vlasti kameň na kameni. Nevie zabudnúť na krivdy a zradu z minulosti a pred jeho krutosťou majú rešpekt i osmanskí vojaci. Dostane však ešte šancu vzkriesiť lásku, v ktorú kedysi veril? Podarí sa mu zachrániť milovanú ženu a uzdraviť vlastné srdce, otrávené nenávisťou?

Inšpiráciou na napísanie najnovšej knihy Janičiarova žena bolo pre Janu Pronskú niekoľko zaujímavých faktov.
Napríklad historicky zdokumentované nájazdy Osmanov do Uhorska a takzvaná daň krvi: násilné odvlečenie mladých chlapcov v tom najútlejšom veku a bolo jedno či to boli nevoľníci alebo šľachtici, ktorú museli okrem iného odvádzať podrobené územia dobyvateľom. Deti prešli tvrdým vojenským výcvikom, tí najlepší skončili ako sultánova elitná armáda. „Neľútostní a obávaní Janičiari, poväčšine uhorskí rodáci, boli vycvičení tak, aby potom bojovali na územiach, ktoré si Osmani podrobovali, aj proti vlastným,“ vysvetľuje skúsená a obľúbená autorka historických romancí.

Začítajte sa do novinky Janičiarova žena.

Doteraz Jane Pronskej vyšlo 12 kníh:

Zlatníkova chovanica

Bosorkina dcéra

Láska a česť

Hriech prvej noci

Zradená ľúbosť

Prekliata láska

Kliatba

Krvavý erb

Rytierova česť

Verenica

Čierna vdova

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

tk

K téme

Jana Pronská a jej Jorga „Nechcem umrieť,“ opakovala som si. Ale PREČO JA?!

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Kultúra

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.