Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
4. apríla 2012 PR správyKultúra od PRservis.skSITA Diskusia()

Výstava v Galérii SPP – Touto cestou

BRATISLAVA 4. apríla – Slovenská výtvarníčka Katarína Alexyová – Fígerová predstaví na dnešnej vernisáži v Galérii SPP prierez svojej umeleckej tvorby na výstave s názvom Touto cestou. Výstava potrvá do 30. apríla 2012.

Katarína Alexyová – Fígerová patrí k strednej generácii súčasného slovenského výtvarného umenia. Svoje obrazy, sochy a grafické listy predstavila na niekoľkých samostatných výstavách doma i v zahraničí.

Umelecké diela tejto jedinečnej výtvarníčky charakterizoval kurátor výstavy Ľubomír Podušel: „Katarína Alexyová – Fígerová maľuje ako básnik, ktorý píše básne, alebo skladateľ, ktorý komponuje hudobné skladby. Vytvára nový systém obrazovej reči prechádzajúci z emocionálnej do racionálnej roviny a naopak. Tvorí s osobitou razanciou, talentom, v dimenziách poézie, mystiky, s potrebnou dávkou filozofie a skrytého sarkazmu. Vždy sa vracia k východiskovému bodu, k odhaľovaniu skrytých priestorov ľudskej duše. Jej maľba a obrazy sa stali pre ňu cieľom. Dajú sa čítať. Ich maliarsky rodokmeň je vrastený do zázrakov okamžiku a okamžiku zázrakov. Volajú po odtajnení a porozumení. Jej diela pripomínajú bizarné tvary a prvky maliarskej imaginácie či poetického nazerania na svet. Práve preto sú identifikovateľné s realitou. To je tiež dôvod, prečo nepotrebujú rámy. Presakujú priamo z maliarskej roviny do roviny skutočnosti.“

Katarína Alexyová-Fígerová sa narodila v roku 1963 v Bratislave. V roku 1982 absolvovala štúdium na Strednej priemyselnej škole grafickej v Bratislave. V rokoch 1982 – 1989 pracovala v grafickom ateliéri ako samostatný grafik. Od roku 1985 sa venuje voľnej tvorbe. Žije a tvorí v Bratislave.

Galéria SPP bola otvorená v roku 2000 na Drevenej ulici v Bratislave. Od roku 2009 sídli na Mlynských nivách v priestoroch SPP. Za uplynulú dekádu sa v nej uskutočnilo takmer 100 výstav popredných domácich a zahraničných umelcov vo výtvarnom umení, sochárstve, skle, keramike, či textile. Medzi najúspešnejšie výstavy patrila výstava Andyho Warhola, Rudolfa Filu, či Jozefa Jankoviča. Galéria SPP na ulici Mlynské Nivy 44/c je otvorená denne pondelok až piatok (okrem víkendu) od 12.00 do 17.00 h.

Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) (http://www.spp.sk) je nadnárodná energetická spoločnosť a spoľahlivý dodávateľ energií a služieb. SPP priamo nadväzuje na viac ako 150-ročnú tradíciu plynárenstva na Slovensku. Víziou spoločnosti je byť jednou z vedúcich energetických skupín v strednej a východnej Európe so silnou dôverou zákazníkov a obchodných partnerov. SPP poskytuje spoľahlivé a konkurencieschopné dodávky energií a s nimi spojené služby na Slovensku aj na medzinárodných trhoch. Spoločnosť ponúka riešenia pri úspore energií a podporuje iniciatívy zamerané na trvalo udržateľný rozvoj. Akcionármi SPP sú Slovenská republika prostredníctvom Fondu národného majetku SR (51 %) a spoločnosť Slovak Gas Holding B.V. (49 %), konzorcium spoločností E.ON Ruhrgas AG a GDF SUEZ.

Výstavy:

1982 Lahti Fínsko
1987 Varšava Poľsko
1993 Bratislava DK Ružinov
Galerie G. Wirths Nemecko
Montreal Canada
1995 Bratislava Ekoagrobanka
1996 Praha Hotel Forum D-Gallery
Bratislava Dielo Centrum
1997 Praha Art Centrum
1999 Praha D-Gallery
2000 Bratislava Galéria Marat-Art
2001 Bratislava Galéria Michalský Dvor
2002 Bratislava K-Gallery
2003 Bratislava Galéria SPP
2004 Taliansko-kolektívna výstava,Vico Del Gargano
2005 Bratislava Galéria Michalský Dvor
Bratislava Galéria Excelent
2006 Bratislava K-Gallery
Bratislava Luxor club
2007 Bratislava Preventívne centrum-Heydukova
2008 Slovenský rozhlas Bratislava
2009 Praha-Mánes- Art Prague 2009
Oravská galéria- Dolný Kubín
2010 Bratislava K-Gallery
Bratislava Galéria Michalský Dvor
2011 Česke Budějovice-Jihočeské muzeum
Žilina Galéria M
Nitra Nitrianska synagóga

Sympózia:

2003 Mojmírovce, Banská Štiavnica

Umelecká orientácia:
maľba, grafika, plastika, airbrush, odevný design

Zastúpenie:

Správa letiska Bratislava, VUB Bratislava, Štátna veterinárna
správa Bratislava, súkromné zbierky doma a v zahraničí

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

yv

K téme

Ľan/Lab Od vášne k úspechu: Vinár, ktorý sa stal šampiónom regionálnych vín

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Kultúra

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.