Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10. februára 2015 PR správyKultúra od PRservis.skSITA Diskusia()

Výstava v Galérii SPP: slovenské Mandaly Kataríny Beňovej

BRATISLAVA 10. februára – Už v tento piatok otvorí Galéria SPP svoje dvere nie len vizuálnemu, ale aj duševnému zážitku. Výstavu Mandaly slovenskej výtvarníčky Kataríny Beňovej bude sprevádzať jogovo-meditačné cvičenie s hudobným sprievodom. Pre milovníkov umenia je tiež určená prednáška o svete mandál spojená s diskusiou autorky, ktorá potrvá do 31. marca 2015. Katarína Beňová sa výtvarnej tvorbe venuje od detstva, postupne prechádzala od kvetín a abstraktných prvkov až k svetu mandál. Napriek tomu, že použitie mandál sa viaže na tradície hinduizmu a budhizmu, ako učebnú pomôcku ich využívali aj prví kresťania.

„Mandaly vykazujú veľmi zaujímavé matematické súvislosti, ktoré poukazujú na vysokú úroveň vyvinutú v staroindickej kultúre. Mandalám sa veľmi často pripisujú nielen liečivé účinky, ale aj veľká ochrana. Priestory, v ktorých sa nachádzajú, čistia od negatívnych energií a pomáhajú nám harmonizovať telo aj myseľ,“ vysvetľuje autorka.

Každá mandala, ktorú je možné vidieť v Galérii SPP, je jedinečný originál, maľovaný na vysoko kvalitnom šepsovanom 100 % bavlnenom plátne. Obrazy sú maľované akrylovými farbami, mnohé z nich sú zdobené Swarovského krištáľmi a 23,75 karátovým zlatom.

„Maľovaním mandál zachytávam na plátno všetko, čo ma od mladosti bavilo a zaujímalo. Sú to geometrické tvary, rôzne farby a ich význam, vášeň k histórii, symbolom a dávnym kultúram, ako aj pocit slobody, ktorý mi moja tvorba poskytuje. Dôležitou súčasťou sú aj liečivé aspekty týchto symbolov,“ dodáva Katarína Beňová.

Ak aj vy chcete vidieť slovenské mandaly, prípadne si vypočuť viac o ich histórii a význame, príležitosť máte už v piatok, 13. februára. Vernisáž výstavy a sprievodné podujatia sa uskutočnia v Galérii SPP na ulici Mlynské nivy 44/c v Bratislave.

15:00 – jogovo-meditačné cvičenie s lektorom Martinom Ďurišom sprevádzané hudobným sprievodom v podaní Ramivana (nutná registrácia na info@almastudio.sk)

16:45 – úvod do sveta mandál (prednáška autorky s otvorenou diskusiou)

18:00 – slávnostné otvorenie výstavy

Galéria SPP bola otvorená na začiatku nového milénia a za uplynulú dekádu sa v nej uskutočnilo viac ako 100 výstav popredných domácich a zahraničných umelcov vo výtvarnom umení, sochárstve, skle, keramike, či textile. Medzi najúspešnejšie výstavy patrila výstava Andyho Warhola, Rudolfa Filu, či Jozefa Jankoviča. Galéria SPP sídli na ulici Mlynské nivy 44/c a je otvorená počas pracovných dní od 11.00 do 18.00 h.

Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) je najvýznamnejším dodávateľom plynu na Slovensku, ktorý priamo nadväzuje na takmer 160-ročnú tradíciu slovenského plynárenstva a od roku 2012 úspešne pôsobí aj na trhu dodávky elektriny. Vďaka tomu je najväčším dodávateľom energií na slovenskom trhu. SPP zabezpečuje spoľahlivé, bezpečné a konkurencieschopné dodávky elektriny a plynu a s nimi spojené služby tak na Slovensku, ako aj na medzinárodných trhoch. Od roku 2014 je vlastníkom 100 % akcií spoločnosti Slovenská republika, ktorá svoje akcionárske práva vykonáva prostredníctvom Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

ECO – INVESTMENT kúpil do svojich závodov ďalšie špičkové papierenské linky Avion podporí študentov dizajnu v novom komunitnom centre

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Kultúra

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.