Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. júla 2013 PR správyKultúra od PRservis.skSITA Diskusia()

Výstava v Galérii SPP – Obrazohry

BRATISLAVA 9. júla (WBN/PR) – Slovenská výtvarníčka Barbora Kožíková – Lichá dnes predstaví svoje umelecké diela v Galérii SPP. Výstava „Obrazohry“ potrvá do 26. júla 2013.

Barbora Kožíková – Lichá predstaví výber kresieb, koláží a malieb, ktoré vznikli v čase od jej štúdií umenia až po súčasnosť. Koncepcia výstavy je retrospektívna a sprítomňuje dôležité autorkine témy, ktorými sa zaoberá. Jej umenie je založené na individuálnom hľadaní, prežívaní, cítení, ktoré sú aj metódami jej tvorby. Využíva techniku – kombináciu maľby, kresby, koláže. Zapája výšivku, používa rôzne materiály: ústrižky látok, nite, ligotavé flitre, lupene ruží, nájdené predmety, ktoré vytvárajú v jej komponovaných obrazoch a malých vitrínkach zvláštne a poetické významy. Používanie nájdených predmetov, ktorými v inštaláciách a vitrínkach vytvára situácie odkazujúce na život, sú vlastne mikrosvety jej videnia okolitého diania. Oslovujú a interesujú svojou optikou, poetikou, inšpirujú k tvorbe modelov vlastných svetov v malom, v ktorých je obsiahnutý detský svet, naivita, spontánnosť ale aj videnie ženy, ktorá má radosť zo skladania bizarných, veselých
a hravých inštalácií a kompozícií.

Účasť na výstavách:
1996 až 1998 – VOX HUMANA (Putovná výstava po Českej Republike)
2000 – LOCO (Štátna galéria, Banská Bystrica)
2004 – OBRAZY (Kultúrny dom Poproč)
2011 – Where did this christmas tree come from?: the part of the exhibition – videoprojection, Nitra, 2011 Made with: video: Me, Henrieta Bratová, Andy a Monika Huťkovy, Barbora, Pavlína a Jasmína Kožíkovy, Hugo Toscher, Mičkin a marťa Janovskí audio: Me, Jozef Dorica, Pavel Konečný
2012 – Umenie Ducha, október 2012, Modlitba Ruží, Predsieň Kaplnky Sedembolestnej Panny Márie, Piešťany

Autorská tvorba:
1997 – Performance – maľba na hudbu, New York, Vicenza (Taliansko)
1998 – Performance – maľba na hudbu, Viedeň, Praha a viaceré mestá v Čechách
1999 – Performance – maľba na hudbu, Budapešť, Bratislava a viaceré mestá na Slovensku
2002 – Prináležanie I:(spolu s. E. Lichou-Zábranskou), NBS-MMM, Kremnica
2003 – Prináležanie II.(spolu s. E. Lichou-Zábranskou), Žiar nad Hronom
2006 – Novohradská galéria Lučenec, fotografie
2006 – Sny spia samy, Washington D.C. Slovenská ambasáda, USA
2007 – obrazy, Hotel Carlton
2007 – obrazy, Galéria Appolo
2008 – Maľba na stene, Aupark
2012 – Obrazy Cik-Cak Centrum
2013 – Obrazy prachom i rosou sú, MG Rimavská Sobota

Sympózia, tvorivé pobyty:
1999 – Sochárske sympózium EKOART, Osrblie
2004 – Agenda 21, Mural Global Poproč (maľba na stene)
2006 – Agenda 21, Mural Global Šútovo (maľba na stene)

Ilustrácie:
Slovenské pohľady, marec 2007
Rozprávky o škriatkovi Bonifácovi 2009

Barbora Kožíková – Lichá sa narodila v roku 1976 v Bratislave. Ako šesťročná začala navštevovať ateliér akademického maliara Ľ. Čarného. Umeniu sa venovala aj na Strědní umělecko-průmyslovej škole v Uherskom Hradišti (1990 – 1994). V roku 2001 úspešne ukončila štúdium umenia na VŠVU v Bratislave pod vedením prof. R. Síkoru. V rokoch 1998 – 2000 absolvovala doplnkové pedagogické štúdium u akademického maliara Ľ. Čarného. Počas štúdia vystavovala v Čechách aj na Slovensku.

Zúčastňovala sa na performence „maľba na hudbu“ v rôznych európskych mestách a v USA. Popri voľnej maľbe sa pravidelne zúčastňovala na projekte Mural Global – ako súčasť projektu na skrášlenie nášho okolia. Autorka žije a pracuje v Bratislave.

Galéria SPP bola otvorená v roku 2000 na Drevenej ulici v Bratislave. Od roku 2009 sídli na Mlynských nivách v priestoroch SPP. Za uplynulú dekádu sa v nej uskutočnilo viac ako 100 výstav popredných domácich a zahraničných umelcov vo výtvarnom umení, sochárstve, skle, keramike, či textile. Medzi najúspešnejšie výstavy patrila výstava Andyho Warhola, Rudolfa Filu, či Jozefa Jankoviča. Galéria SPP na ulici Mlynské nivy 44/c je otvorená denne pondelok až piatok (okrem víkendu) od 11.00 do 17.00 h.

Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) (www.spp.sk) je energetická spoločnosť a spoľahlivý dodávateľ energií a služieb. SPP priamo nadväzuje na viac ako 150-ročnú tradíciu plynárenstva na Slovensku. Víziou spoločnosti je byť jednou z vedúcich energetických skupín v strednej a východnej Európe so silnou dôverou zákazníkov a obchodných partnerov. SPP poskytuje spoľahlivé a konkurencieschopné dodávky energií a s nimi spojené služby na Slovensku aj na medzinárodných trhoch. Spoločnosť ponúka riešenia pri úspore energií a podporuje iniciatívy zamerané na trvalo udržateľný rozvoj. Akcionármi SPP sú Fond národného majetku SR: 51 % a Slovak Gas Holding B.V. (Energetický a průmyslový holding, a.s.): 49 %.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx

K téme

Ľan/Lab Od vášne k úspechu: Vinár, ktorý sa stal šampiónom regionálnych vín

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Kultúra

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.