Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
5. septembra 2013 PR správyKultúra od PRservis.skSITA Diskusia()

Výstava v Galérii SPP – Manuál na chytanie snov

BRATISLAVA 5. septembra – Slovenský výtvarník Peter Pollág dnes predstaví svoje umelecké diela v Galérii SPP. Výstava s názvom Manuál na chytanie snov potrvá do 27. septembra 2013.

„Peter Pollág je pútnikom po príbehoch, ktorý má manuál na chytanie snov. Každý z príbehov má farby individuálneho zraku, ale súčasne chcú osloviť každého, kto si začne listovať v ich kapitolách. Autor suverénne absorbuje inšpiratívne podnety z rôznych kultúr sveta, aby z nich následne vytiahol na povrch plátna svoju originálnu tému. Každú všednosť vie povýšiť na priestor imaginácie a zároveň ju príťažlivo ponúknuť divákovi. Aj preto by jeho indiánske meno určite znelo – Ten, kto chytá sny.

Výstava v Galérii SPP je presvedčivým dôkazom, že za ostatné roky ich nachytal desiatky a desiatky štvorcových metrov. Veľké formáty obrazov naznačujú, že sny sú rozsiahle a pevne vystavané. Peter Pollág sa na plátne necháva unášať farbami, modeláciou svetla, rafinovanou kompozíciou, budovaním priestoru, rozprávaním deja, ale aj silným maliarskym gestom. Keď sa pozerá na minulosť, vždy ju aktualizuje individuálnym pohľadom. Pozýva divákov na spoločnú hru, počas ktorej sa sny splietajú podľa osobnej predstavivosti a skúsenosti. Som rád, že Peter Pollág ma pozval práve na túto výstavu, aby som aspoň trochu pootvoril dvere do jeho mystického, ale najmä príjemného sveta“, povedal kurátor výstavy, PhDr. Ľudovít Petránsky, ml.

Peter Pollág sa narodil v roku 1958 v Levoči. V rokoch 1977 – 1983 študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave (doc. František Stoklas, súkromne prof. Albín Brunovský a doc. Ján Matejko) a neskôr si dopĺňal štúdia na Accademia di Belle Arti Pietro Vannucci v Perugii (1980, prof. Bruno Orfei), na Akadémii výtvarných umení v Prahe (1984 – 1989, prof. Radek Kolář), na Ecole Nationale Supérieure des Beaux Arts v Pariži (1986 – 1987, prof. Riccardo Licata a prof. Pierre Carron) a na Facultad de Bellas Artes Universidad Complutense v Madride (1988). Po krátkom období pedagogickej činnosti na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave sa od roku 1990 venuje výlučné umeleckej tvorbe. Svoje diela prezentoval na nespočetných samostatných i kolektívnych výstavách a jeho obrazy sú zastúpené vo verejných i súkromných zbierkach štyroch kontinentov. Absolvoval množstvo maliarskych sympózií a niekoľko tvorivých pobytov v Zimbabwe, Zambii, Čine, Mexiku, Taliansku, Grécku, Etiópii, Iráne a za s voju tvorbu získal viacero ocenení doma i v zahraničí. Žije v Bratislave a venuje sa komornej i monumentálnej maliarskej tvorbe, kresbe, knižnej ilustrácii i sochárskym realizáciám.

Galéria SPP bola otvorená v roku 2000 na Drevenej ulici v Bratislave. Od roku 2009 sídli na Mlynských nivách v priestoroch SPP. Za uplynulú dekádu sa v nej uskutočnilo viac ako 100 výstav popredných domácich a zahraničných umelcov vo výtvarnom umení, sochárstve, skle, keramike, či textile. Medzi najúspešnejšie výstavy patrila výstava Andyho Warhola, Rudolfa Filu, či Jozefa Jankoviča. Galéria SPP na ulici Mlynské nivy 44/c je otvorená denne pondelok až piatok (okrem víkendu) od 11.00 do 17.00 h.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Ľan/Lab Od vášne k úspechu: Vinár, ktorý sa stal šampiónom regionálnych vín

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Kultúra

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.