Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. mája 2013 PR správyKultúra od PRservis.skSITA Diskusia()

Výstava v Galérii SPP – MAĽBA

BRATISLAVA 2. mája – Slovenský výtvarník Ľubomír Hnátovič dnes predstaví svoje umelecké diela v Galérii SPP. Výstava s názvom MAĽBA potrvá do 17. mája 2013.

„Ľubomír Hnátovič je umelec, ktorý si ctí dejiny výtvarného umenia, kontinuitu výtvarných tradícií. Jeho individuálny štýl sa bytostne utváral v dialogickom kontakte s velikánmi dejín výtvarného umenia. Prvým umelcom, ktorého stopy nachádzame v Hnátovičovom štýle je Diegode Silva y Velázque. Od neho sa naučil dávať veľký dôraz na kompozíciu. Akcent na kompozíciu môže najlepším spôsobom dokázať cyklus obrazov, ktoré z hľadiska žánrovej príslušnosti považujeme za zátišia. Najfrekventovanejšou rekvizitou na týchto obrazoch je ľudská lebka, tradične chápaná ako reprezentácia našej pominuteľnosti.

V spomínaných zátišiach je ľudská lebka umiestňovaná do susedstva vecí, ktoré majú presne opačný význam – rôzne druhy ovocia, zelené listy, farebné kvety a tie symbolizujú mladosť, sviežosť, život. Druhým maliarom, ktorý ovplyvnil autora, bol Francisco Goya. Najlepšie to môže dokázať cyklus portrétov duševne chorých ľudí, o ktoré sa pokúsil Hnátovič. Každý z jeho portrétov je pokusom zachytiť prirodzenú emóciu vo svojom prirodzenom výraze. Posledným dialogickým partnerom je Francis Bacon, ktorý metaforicky povedané, Hnátoviča naučil odvahe. Nebál sa meniť intenciu v procese tvorby, napríklad vtedy, keď mu náhoda ukázala iné možné smerovanie maľovania, a to bolo oveľa zaujímavejšie, než to pôvodné. Niečo podobné prezrádzajú obrazy ľudských figúr. Sú to obrazy mužského estetizovaného tela, ktoré púta pozornosť na seba samého.

Autor sa vo svojej tvorbe prikláňa ku kontinuite, tradícii, oživuje silu určitých žánrov, čo možno chápať ako novátorské gesto. Ako gesto, ktoré si zaslúži náš obdiv,“ charakterizuje tvorbu Ľubomíra Hnátoviča, profesor Peter Michalovič z Katedry estetiky Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

Kurátorom výstavy je Marian Andraščik.

Ľubomír Hnátovič sa narodil v roku 1957 v Brodskom na Slovensku. Krátky čas navštevoval Akadémiu výtvarných umení v Bratislave a neskôr, po emigrácii začiatkom osemdesiatych rokov, triedu kreslenia na Akadémii úžitkového umenia vo Viedni. Avšak odhliadnuc od týchto dvoch „výletov“ do akademických vzdelávacích zariadení je samouk. Svojich majstrov si hľadal sám. Veľkí maliari ako Goya, Velasquez, Ribera a v mladších rokoch Francis Bacon oslovili v jeho duši niečo, čo on postupne rozvinul do svojho celkom osobného štýlu. Renovuje byty, dokonca celé zámky. Rôzni jeho zamestnávatelia sú zároveň tými prvými, ktorí objavujú a začínajú zbierať jeho obrazy vzniknuté popri jeho zamestnaniach. Dnes žije a pracuje vo Viedni takmer výlučne zo svojho umenia a preň.

Galéria SPP bola otvorená v roku 2000 na Drevenej ulici v Bratislave. Od roku 2009 sídli na Mlynských nivách v priestoroch SPP. Za uplynulú dekádu sa v nej uskutočnilo viac ako 100 výstav popredných domácich a zahraničných umelcov vo výtvarnom umení, sochárstve, skle, keramike, či textile. Medzi najúspešnejšie výstavy patrila výstava Andyho Warhola, Rudolfa Filu, či Jozefa Jankoviča. Galéria SPP na ulici Mlynské nivy 44/c je otvorená denne pondelok až piatok (okrem víkendu) od 11.00 do 17.00 h.

Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) (www.spp.sk) je energetická spoločnosť a spoľahlivý dodávateľ energií a služieb. SPP priamo nadväzuje na viac ako 150-ročnú tradíciu plynárenstva na Slovensku. Víziou spoločnosti je byť jednou z vedúcich energetických skupín v strednej a východnej Európe so silnou dôverou zákazníkov a obchodných partnerov. SPP poskytuje spoľahlivé a konkurencieschopné dodávky energií a s nimi spojené služby na Slovensku aj na medzinárodných trhoch. Spoločnosť ponúka riešenia pri úspore energií a podporuje iniciatívy zamerané na trvalo udržateľný rozvoj. Akcionármi SPP sú Fond národného majetku SR: 51 % a Slovak Gas Holding B.V. (Energetický a průmyslový holding, a.s.): 49 %.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk.

K téme

Ľan/Lab Od vášne k úspechu: Vinár, ktorý sa stal šampiónom regionálnych vín

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Kultúra

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.