Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. novembra 2014 PR správyKultúra od PRservis.skSITA Diskusia()

Výstava v Galérii SPP: Dve Energie Luka Braseho

BRATISLAVA 12. novembra – Galéria SPP ožije zajtra večer, vo štvrtok 13. novembra 2014, výnimočnou energiou – uskutoční sa vernisáž výstavy Dve Energie / Luka Brase Meets Draw in Lights. Diela mladého slovenského výtvarníka Luka Braseho doplní veľkolepá audiovizuálna show Martina Gabča a Bohuša „Aliensky“ Levčíka, ktorú zdokumentuje Peter Krchnavý. Výstava zahŕňa 150 výtvarných diel a potrvá do 12. januára 2015.

Slovenský výtvarník Luka Brase pochádza z Dolného Kubína, no pracuje a vystavuje po celej Európe, kde sa venuje kresbe, koláži, grafike a fotografii. S Martinom Gabčom, jedným z najlepších svetelných dizajnérov na Slovensku, kombinuje svoje kresby s laserami. Celú atmosféru dotvára autorská hudobná produkcia Bohuša „Aliensky“ Levčíka, ktorá tak počas vernisáže stimuluje ďalšie zmysly. Kvarteto talentovaných umelcov dopĺňa kameraman a fotograf Peter Krchnavý, ktorý je „kronikárom“ celého projektu. Zachytáva nie len prípravu samotnej show, ale celkovú atmosféru a tiež energiu z nej – či už z protagonistov alebo návštevníkov. Počas nesledujúcich rokov vďaka tomu vznikne z tejto spoločnej cesty film Draw in Lights.

Luka Brase má za sebou 11 samostatných a 13 kolektívnych výstav v najvýznamnejších európskych galériách. Okrem Slovenska vystavoval v Írsku, Belgicku, Viedni, Londýne, Haagu a Nemecku. Práve v Londýne našiel inšpiráciu k svojej svetelnej show. „V Londýne so svetlom a neónmi pracuje niekoľko výtvarníkov. Chcel som vytvoriť niečo ako stály obraz vytvorený svetlom. Myslím si, že svetlo je cesta, že je to budúcnosť,“ približuje svoj tvorivý proces Brase. Jeho obrazy pre výstavu Dve Energie sú zaplnené postavami, ktoré umelec umiestňuje najmä do mestského prostredia. Skúma tak prepojenie medzi individuálnym človekom a anonymitou ľudstva a energiu, ktorá je pre tento vzťah typická.

Mladý umelec získava uznanie aj na zahraničných scénach. V roku 2012 boli jeho diela vybrané na aukciu umenia v Bank Austria Kunstforum vo Viedni. Popri tom je zakladateľom a kreatívnym mozgom nezávislého zoskupenia umelcov Projekt 322, ktoré vzniklo za účelom interaktívnej výmeny medzi umelcami. Výsledkom pôsobenia projektu je množstvo zaujímavých multimediálnych eventov, ktoré zahŕňajú osobnosti z rôznych odvetví (Dušan Hanák, Alex Mlynárčik, Vladimír Remek, Dan Bárta a i.).

Vernisáž výstavy sa uskutoční vo štvrtok 13. novembra o 20 h v Galérii SPP na ulici Mlynské nivy 44/c v Bratislave.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Slovensko na Expo Dubaj ako veľký hráč v segmente malých lietadiel Štyria úspešní vrahovia na čudnom večierku

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Kultúra

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.