Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
89591_zssk a tasr pripravili unikatnu putovnu vystavu alexander dubcek medzi svojimi 676x507.jpg
21. decembra 2018 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Výstava fotografií A. Dubčeka najazdila vo vlakoch ZSSK viac ako 194-tisíc kilometrov

BRATISLAVA 21. decembra 2018

Výsledkom spolupráce ZSSK a TASR bola putovná výstava fotografií A. Dubčeka
Vystavené fotografie si cestujúci vo vlakoch mohli prezrieť v termíne 14. 8. – 30. 11. 2018

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) a Tlačová agentúra Slovenskej republiky (TASR) pripravili spoločný projekt s názvom Alexander Dubček medzi svojimi. Putovná výstava fotografií vznikla pri príležitosti 50. výročia Pražskej jari a verejnosti sa snažila priblížiť fotografie súvisiace s rokom 1968 a jej vedúceho predstaviteľa, ktorý bol v 60. rokoch 20. storočia symbolom ľudskosti.

„TASR výstavou odkryla bohatstvo svojich archívov. Výstava dokázala osloviť úplne nové a netradičné publikum, keďže cestovala za svojimi divákmi. Fotografie o Alexandrovi Dubčekovi sa tak dostali tam, kde sa aj Alexander Dubček cítil najlepšie – medzi obyčajných ľudí,” skonštatoval generálny riaditeľ TASR Vladimír Puchala.

Spolu 22 unikátnych čiernobielych dobových fotografií z archívu TASR bolo inštalovaných v elektrickej poschodovej jednotke, ktorá jazdila v oblasti Košíc, v poschodovej jednotke Push-Pull, ktorá jazdila v oblasti Bratislavy, a vo veľkopriestorovom vozni premávajúcom medzi hlavným mestom a metropolou východu.

„Fotografie najazdili vo vlakoch národného dopravcu celkovo 194 314 kilometrov, pričom sa vo videách zobrazili 13 929-krát. Som rád, že môžem skonštatovať, že ani jedna fotografia nebola v našich vlakoch poškodená ani popísaná. Svedčí to teda aj o novej kultúre Slovákov a úspechu našej kampane #slusnevlakom, ktorá cieli na slušné správanie sa vo vlaku,“ uviedol Filip Hlubocký, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK.

Alexander Dubček (1921 – 1992) bol slovenský politik, štátnik a vrcholný predstaviteľ Pražskej jari. Práve v súvislosti s obrodným procesom Československa je z historického hľadiska Dubček vnímaný ako najpozitívnejšia slovenská osobnosť tohto obdobia. Stal sa symbolom Pražskej jari a je nezmazateľne spätý s udalosťami roka ´68. Alexander Dubček zastával funkciu prvého tajomníka ÚV KSČ a presadzoval politiku „socializmu s ľudskou tvárou“. Avšak reformný proces, snažiaci sa o demokratizáciu komunistického režimu v Československu, bol ukončený inváziou vojsk Varšavskej zmluvy a na čele s Gustávom Husákom bola zavedená tzv. normalizácia.

Tomáš Kováč
riaditeľ odboru komunikácie a hovorca

K téme

Bojnice pripravujú trojdňové oslavy 910. výročia Agrokomplex, Národná výstava hospodárskych zvierat, Poľovníctvo, Rybárstvo a Včelárstvo 2023

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.