Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. októbra 2015 PR správyZdravie od PRservis.skSITA Diskusia()

Vysoký cholesterol majú mnohí Slováci

BRATISLAVA 9. októbra – Srdcovo-cievne ochorenia sú najväčším zabijakom Slovákov. Pod ich vznik sa podpisuje nielen vysoký krvný tlak, ale aj vysoký cholesterol. Na ich hodnoty si odborníci zo Slovenskej nadácie srdca v stredu (7.10.) v rámci kampane MOST posvietili aj v prípade poslancov Národnej rady SR. „Preventívne akcie sú dôležité. Poslanci sú presne takí istí ľudia ako iní, so svojimi chorobami,“ povedal predseda parlamentného zdravotníckeho výboru MUDr. Richard Raši, MPH. Tlak a cholesterol si dal skontrolovať aj on sám, bol spokojný, hodnoty mal v normále.

Poslanec a košický primátor Raši je známy tým, že pravidelne športuje. Upozorňuje však, že ani štíhlym ľuďom či športovcom sa nemusí vyhýbať vysoký cholesterol, ktorý potom upcháva cievy. Napríklad pri familiárnej hypercholesterolémii ide o dedičné ochorenie charakteristické prítomnosťou veľmi vysokej hladiny cholesterolu v krvi. Pozmenený gén vtedy bráni pečeni správne odstraňovať cholesterol. Mnoho pacientov, asi 80 percent, pritom o svojej diagnóze netuší. Raši preto odporúča myslieť na zdravie a dať si u lekára skontrolovať svoje hodnoty cholesterolu. „Najlacnejšia liečba je prevencia,“ skonštatoval s tým, že poslanci by v nej mali ísť príkladom.

Vysoký cholesterol nie je len problémom seniorského veku. Veľmi často si vyberá mladých ľudí, čo potvrdzujú mnohé štúdie a výskumy. Okrem dedičnosti sa pod to podpisuje najmä nesprávny životný štýl spojený s prejedaním sa, konzumáciou mastných jedál a nedostatkom pohybu. Veľký vplyv má aj nadmerný príjem alkoholu, fajčenie cigariet a stres. Hladinu tukov v krvi možno takmer vždy upraviť kombináciou diéty, znížením hmotnosti, cvičením a liečbou. Problémom však je, mnoho ľudí s vysokým cholesterolom sa nelieči. Liečba pritom nie je žiadnou novinkou, používa sa už viac ako desať rokov.

Slováci nie vždy tušia, aké sú prijateľné hodnoty hladiny celkového cholesterolu. Tá by nemala presiahnuť viac než 5 mmol/l. Jej hodnoty možno zistiť pri bežných krvných skúškach zameraných na tuky. Vtedy sa meria hladina celkového cholesterolu, LDL-C takzvaného „zlého“ cholesterolu, HDL-C takzvaného „dobrého“ cholesterolu a triacylglycerólov.

Riziko kardiovaskulárnych ochorení možno výrazne znížiť správnym životným štýlom a adekvátnou prevenciou. Najjednoduchšou pomôckou je tzv. kód zdravého života – 0 cigariet, 30 minút pohybu denne, celkový cholesterol menej ako 5 mmol/l a optimálny krvný tlak 120/80 mmHg. Pamätať tiež treba na preventívne prehliadky u lekára. „Najzávažnejšie rizikové faktory týchto ochorení nemajú takmer žiadne príznaky, jedinou možnosťou je tieto riziká pravidelne kontrolovať a v prípade ich zvýšenia urobiť všetko pre ich elimináciu,“ hovorí kardiológ a správca Slovenskej nadácie srdca doc. MUDr. Gabriel

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx

K téme

Arpád Soltész napísal nový šťavnatý príbeh. Zlodej Situácia praje mladým ľuďom – uplatnenie nájdu vo viacerých odboroch

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.