Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. marca 2017 VyhláseniaOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Vysielanie RTVS k výročiu 14. marca: špeciál s Michalom Havranom či premiérový dokument V rádiu slovensko

BRATISLAVA 13. marca – Spravodajstvo RTVS sa bude výročiu venovať vo svojich diskusných aj spravodajských reláciách. V diskusnej relácii Z prvej ruky v Rádiu Slovensko bude dominovať téma V čom sú pokusy 
o „alternatívny výklad“ dejín Slovenského štátu pre spoločnosť nebezpečné?, téme vzniku vojnového Slovenského státu sa budú venovať aj Správy a komentáre na Dvojke.

V televíznom spravodajstve sa 14. marca začína cyklus reportáží Soni Gyarfášovej Cesta k deportáciám  – holokaust sa nezačal naložením ľudí do nákladných vagónov. Na tieto tragické chvíle z čias II. svetovej vojny budú spomínať tí, ktorí ich prežili a medzi nimi aj tí, ktorí kvôli pretrvávajúcemu povojnovému antisemitizmu emigrovali do Izraela. Reportážny cyklus spomienok sa ukončí 25. marca, práve v deň 75. výročia prvého transportu slovenských Židov do nacistických vyhladzovacích táborov. 

Hlavným programom počas tematického vysielania Dvojky 14. marca bude špeciál diskusnej relácie Večera s Havranom, ktorý bude výnimočný z viacerých dôvodov. Špeciálnu diskusiu z Banskej Bystrice na tému Mýty o Slovenskom štáte a Jozef Tiso Dvojka odvysiela naživo netradične už od 20:10, relácia bude mať mimoriadne predĺženú, takmer dvojhodinovú stopáž. Témou diskusie, do ktorej prijali pozvanie spisovateľ a publicista Silvester Lavrík a historici Jakub Drábik, Ivan Mrva a Anton Hruboň, bude vznik a existencia vojnového Slovenského štátu, ale aj otázka zodpovednosti za deportácie, zákaz politických strán či mýtus prosperity a pokoja, ktorý dodnes vojnový štát obklopuje. 

14. marca o  22.30 Dvojka odvysiela dokument Muži roku 1938 zo série Magická osmička, o 23.20 bude nasledovať dokument Karol Sidor zo série Historická panoráma a 25. marca bude do vysielania zaradený premiérový dokument Prvý transport.

Vysielanie upravuje aj Rádio Slovensko, v pondelok 13. a  utorok 14. marca o 21:00 odvysiela dvojdielny dokument Petra Gettinga Vyzlečení z ľudskej podoby. Rasová  politika vojnového Slovenského štátu zasiahla aj tých najbezbrannejších, najmenších, najnevinnejších. Boli vylúčení zo spoločnosti, z domovov, zo škôl  a označení za nepriateľov štátu. V Slovenskom národnom archíve sa nachádzajú stovky listov, ktoré napísali rodičia židovského pôvodu, aby zachránili svoje deti. Často sa preto  zriekli židovskej viery a išli  za hranice svojich možností. Rozhlasový dokument Petra Gettinga s komentárom historika Ivana Kamenca sa venuje práve týmto listom. Tvorivý tím dramaturgičky Táni Kusej, hudobnej dramaturgičky Kataríny Bielčikovej, majstra zvuku Milana Greguša a režisérky Mileny Lukáčovej vytvoril strhujúci dokument založený na rýdzo autentickom materiáli v brilantnej interpretácii slovenských hercov. 

Rádio Slovensko sa 14. marcu venuje aj v cykle Príbeh na týždeň s podtitulom  Od demokracie k totalite. Toto výročie je príležitosťou k zamysleniu nad tým, ako sa demokratická spoločnosť môže zmeniť na totalitu, ako prebiehala likvidácia právneho štátu, občianskych slobôd a práv. V príspevkoch vystupujú renomovaní historici a politológovia, ktorí hľadajú analógie medzi vojnovým Slovenským štátom a súčasným nárastom extrémizmu na Slovensku.

Rádio Devín sa bude venovať téme Slovenského štátu, fašizmu, vojny a ich následkom vo viacerých programoch a reláciách. Už 13. marca v Ars rádiu o 14.20 privíta Peter Michalík diskutérov 
zo Stredoeurópskeho fóra o fašizme, ktoré sa bude konať večer 13. marca v Starej tržnici.  

14. marca v Rannom ladení a medzi 7.00 a 8.00 Rádio Devín prinesie viac pohľadov na tému Ako sa to učí v dejepise? s reportážami z hodiny dejepisu na gymnáziu v Námestove či zo stretnutia s pedagógmi a poslucháčmi Prešovskej univerzity o didaktike dejepisu. Relácia Ars litera s témou vojny poslucháčom priblíži rozličné spracovania tejto témy vo zvukovom archíve Slovenského rozhlasu, popoludní bude hosťom Devína filmový teoretik a vedec Martin Ciel, ktorý bude hovoriť o téme film a politika. 

K téme

Nedovolená hra: milióny Európanov sledujú športové podujatia nelegálne a kupujú falošné športové vybavenie, čo výrobcov stojí 850 miliónov eur 4 tipy: bezpečnosť v televízore s pripojením na internet

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.