Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. januára 2016 PR správyZdravie od PRservis.skSITA Diskusia()

Výrobcovia liekov si musia dávať pozor na pravidlá v oblasti reklamy

BRATISLAVA 12. januára – Žiaden iný trh nesprevádza pri propagácií výrobkov toľko obmedzení, ako v rámci zdravotníckeho odvetvia. Zhodli sa na tom zástupcovia farmaceutických spoločností na spoločnom seminári orientovanom na oblasť propagácie liekov, výživových doplnkov a kozmetických prípravkov, ktorý sa uskutočnil koncom minulého roka. Odborné stretnutie zorganizovala Asociácia dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok v spolupráci so spoločnosťou IQ MED a.s.

Rok 2016 sa pre výrobcov liekov, výživových doplnkov a zdravotníckych pomôcok nesie v znamení dodržiavania prísnych pravidiel vykazovania marketingových výdavkov zo strany farmaceutických spoločností. Okrem toho, pre zdravotnícke firmy, už dlhšiu dobu platia prísne pravidlá aj v oblasti reklamy a propagácie prípravkov. Súčasne platná legislatíva pod hrozbou pokút výrazne obmedzuje formu i obsah reklamy týchto prípravkov.

Samotná reklama liekov, výživových doplnkov (VD), kozmetických prípravkov (KP), či zdravotníckych pomôcok (ZP) má svoje špecifické pravidlá. V prípade liekov, výrobcovia nemôžu robiť reklamu liekom, ktoré nie sú registrované na Slovensku, liekom, ktorých výdaj je viazaný na lekársky predpis, alebo liekov, ktorých výdaj nie je viazaný na lekársky predpis, avšak sa uhrádzajú na základe verejného zdravotného poistenia. „V rámci asociácie sa stretávame najmä s nedorozumeniami súvisiacimi so vzorkami liekov. Firma môže na základe písomnej žiadosti len osobe oprávnenej predpisovať lieky, teda lekárovi, poskytnúť v rozsahu 2 kusov najmenšieho balenia registrovaného lieku za rok s označením „Bezplatná lekárska vzorka – Nepredajná“ a s priloženým súhrnom charakteristických vlastností lieku. Pri predaji „akciových“ balení liekov v lekárňach so vzorkou iného lieku, prípadne výživového doplnku sa však často krát vyskytujú nezrovnalosti v súvislosti s požiadavkami našej legislatívy“ uviedla PharmDr. Iveta Kelová, prezidentka Asociácie dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok. Zákon zároveň neumožňuje robiť firmám reklamu na lieky v čakárňach ambulancií. V týchto priestoroch môže byť umiestnená reklama len na tzv. voľnopredajné lieky, prípadne na vakcinačné kampane povolené Ministerstvom zdravotníctva SR, či výživové doplnky.

Voľnejšie pravidlá platia pri reklame kozmetických výrobkov. Výrobcovia sa pri nej musia vyhnúť najmä zakázaným tvrdeniam o pôsobení na hlboké vrstvy kože, neodvolávať sa na jedinečné vlastnosti, ak nimi disponujú aj produkty konkurentov a neočierňovať povolené zložky (napr. hliník).
Zdravotnícke pomôcky na rozdiel od liekov nie sú špecificky regulované a platia pre nich všeobecné požiadavky vyplývajúce zo zákona o reklame.

Každá reklama v televízií či rozhlase týkajúca sa liekov, ZP, VD, či KP podlieha kontrole nielen zo strany Rady pre vysielanie a retransmisiu a Rady pre reklamu, ale v prípade liekov aj zo strany Štátneho ústav pre kontrolu liečiv (ŠUKL), v prípade výživových doplnkov a kozmetických prípravkov zo strany Úradu verejného zdravotníctva SR a v prípade zdravotníckych pomôcok tiež kontrole zo strany Slovenskej obchodnej inšpekcie.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx

K téme

Láska k čokoláde nie je hriech. Ak si vyberiete tú pravú, pokojne sa nechajte zviesť Bezmäsité jedlá Garden Gourmet – výborná chuť bez kompromisov

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.