Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
95286_image002.jpeg
31. marca 2021 EkonomikaKomodity od PRservis.skSITA Diskusia()

Vydanie dlhopisov: príležitosť na rozbeh podnikania

31.3.2021 – Potrebujete získať kapitál pre opätovný rozbeh podnikania? Nemusíte čakať len na pomoc od štátu alebo na úver v banke. Existuje aj ďalšia možnosť. Vydajte cenné papiere v Centrálnom depozitári cenných papierov SR.

Neistá hospodárska situácia ako aj reštart ekonomiky si vyžadujú riešenia, ktoré sú dlhodobé, ale pritom rýchle a jednoduché. „Jednou z možností ako získať finančné prostriedky je vydanie dlhopisov,“ hovorí Martin Wiedermann, generálny riaditeľ Centrálneho depozitára cenných papierov SR. Táto forma je vhodná na získanie finančných zdrojov na rozvoj podniku alebo na financovanie konkrétnych projektov. „Okrem získania prostriedkov emitenti oceňujú aj obchodovateľnosť dlhopisov na regulovanom trhu, ale aj mimo neho,“ upresňuje ďalej Martin Wiedermann. „Na rozdiel od získania financií prostredníctvom bankového úveru, vydaním dlhopisov sa emitent dostáva aj viac do povedomia verejnosti, čím si posilňuje budovanie svojej značky.“

Diverzifikácia zdrojov

Emisia dlhopisov môže byť aj vhodným prostriedkom na ľahšie získanie iných zdrojov financovania. Banky, ktoré sú najčastejším zdrojom získania financií pre podnik, väčšinou nefinancujú 100 percent podnikateľského zámeru, ale iba jeho časť. Je preto potrebné, aby podniky mali k dispozícii aj ďalšie dodatočné zdroje. Aj pri posudzovaní rizikového profilu podniku je pre banky ideálne, aby sa na financovaní podniku alebo projektu podieľali viaceré zložky. Majitelia, manažment, v ideálnom prípade aj investori. V takom prípade banka lepšie vyhodnocuje rizikový profil podniku a podnik tak môže ľahšie získať úver. Tu je teda emisia dlhopisov vhodným riešením.

Premyslený podnikateľský plán

Tak, ako štát v súčasnosti vydáva štátne cenné papiere na krytie zvýšených výdavkov vzniknutých v dôsledku poklesu ekonomickej činnosti, aj podnikateľské subjekty môžu financovať obnovu svojej činnosti alebo rozvoj vydávaním dlhových cenných papierov. Vydávaním dlhopisov štát zadlžuje budúce generácie. Obdobne pri vydávaní podnikových dlhopisov podnikateľ zadlžuje seba, pretože dlhopis, rovnako ako úver, bude potrebné raz splatiť. Podnikateľ preto musí mať dobrú podnikateľskú stratégiu a prepracovaný podnikateľský plán. „V praxi sa istina dlhopisov vypláca tak, že emitent v deň splatnosti dlhopisov vypláca ich menovitú hodnotu investorom. Výnosy z dlhopisov sa vyplácajú spravidla vo viacerých výplatných termínoch uvedených v emisných podmienkach,“ upresňuje Martin Wiedermann.

Podmienky na vydanie dlhopisov

Z hľadiska posudzovania Centrálneho depozitára cenných papierov SR musí podnik, ktorý chce vydať dlhopisy, spĺňať viaceré kritériá. Posudzuje sa serióznosť a majetkové pozadie spoločnosti. Preveruje sa tiež, či prostriedky nie sú využívané na nelegálnu činnosť. Podľa Martina Wiedermanna, sú to väčšinou všetko podmienky, ktoré bežné podniky bez problémov spĺňajú. V porovnaní s minulosťou sa znížili aj poplatky za registráciu dlhopisov. Klesol aj jeden z koeficientov v kalkulácii ceny za emisiu dlhopisov. Tieto úpravy môžu emitentom priniesť zníženie poplatku o desiatky až stovky eur, samozrejme v závislosti od objemu emisie. Aj tieto zmeny prispievajú k tomu, že emitovanie dlhopisov ako možnosť financovania podnikov je stále viac atraktívna.

Elektronizácia služieb emitentom

Centrálny depozitár cenných papierov SR intenzívne pracuje na elektronizácii poskytovania služieb emitentom zaknihovaných aj listinných cenných papierov. V krátkej dobe si emitenti sami budú môcť manažovať vybrané údaje o ich spoločnosti vedené v centrálnom depozitári, budú môcť  podávať požiadavky na služby elektronicky a zároveň sledovať proces vybavovania ich požiadavky. Taktiež si budú môcť prezerať dokumenty, žiadosti a odpovede na ne. Všetky služby budú poskytované emitentom prostredníctvom portálu, ktorý bude súčasťou webstránky.

Ak vás financovanie podnikania prostredníctvom vydávania cenných papierov zaujalo, viac informácií môžete získať na registracia@cdcp.sk alebo na www.cdcp.sk.

Informačný servis

K téme

Knižné novinky. 5 skvelých tipov pre mužov, ženy aj deti Schneider Electric prináša otvorenú automatizačnú infraštruktúru novej generácie v spolupráci so spoločnosťami Intel a Red Hat

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.