Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. októbra 2013 PR správyKultúra od PRservis.skSITA Diskusia()

Vstupné portály volajú po oprave

BRATISLAVA 2. októbra – Deväť vstupných portálov do historických budov na Slovensku bude bojovať v internetovom hlasovaní o grant na obnovu z Nadácie VÚB. Ide o každoročnú aktivitu Poklady môjho srdca, ktorou chce Nadácia VÚB prebudiť záujem ľudí o kultúrne dedičstvo. Hlasovať môžete na stránke www.vub.sk/portaly do konca októbra.

Každý rok je súťaž zameraná na jeden typ pamiatok. V úvodnom roku 2009 to boli zvonice, neskôr historické hodiny, sochy a vlani zase mestské brány. Rekonštrukciu víťazných pamiatok financovala Nadácia VÚB a dnes sa opäť skvejú v novom šate. Hlasovať za „svojho favorita“ môžu všetci, ktorým nie je ľahostajné v akom stave sa nachádza kultúrne dedičstvo ich mesta, či obce. V súťaži nerozhoduje veľkosť mesta, veď grant na obnovu v minulosti dokázala získať napríklad malá podtatranská obec Vrbov.

Tento rok sa o priazeň verejnosti uchádzajú vstupné portály do historických budov. Devín, Košice, Levoča, Senica, Skalica, Trenčín, Trnava, Zvolen a Žilina. To je zoznam miest, kde sa nachádzajú historické portály zapojené do súťaže. V minulosti mala architektúra vstupu veľký psychologický účinok a spoluvytvárala prvý dojem o priestore a jeho vlastníkovi. Najbohatšie riešené boli tie na cirkevných objektoch, na šľachtických sídlach, prípadne na historických radniciach a verejných budovách. Súčasťou portálu býva sochárska výzdoba, viažuca sa buď k majiteľovi budovy, alebo jej staviteľovi.

Kto bude v súťaži úspešný, sa ukáže 31. októbra 2013, kedy sa hlasovanie uzavrie. Portál s najväčším počtom klikov dostane od Nadácie VÚB prostriedky na obnovu. Výsledky hlasovania zverejníme 4. novembra.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Stredná odborná škola potravinárska v Nitre: Tradičný recept na moderné vzdelávanie Pro musica nostra Tyrnaviensi: Sedem dní, sedem výnimočných koncertov, sedem zaujímavých miest

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Kultúra

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.